Kto może odebrać list polecony i czy można nadać paczkę do rąk własnych?


List polecony
List polecony

List polecony kojarzy się z Pocztą Polską, jednak również kurierzy udostępniają możliwość wysyłki dokumentów lub innych treści za pomocą tzw. koperty kurierskiej. Kto może odebrać taką przesyłkę? Czy istnieje możliwość nadania paczki z zaznaczeniem, że ma ją odebrać konkretna osoba? Sprawdzamy!

Pod pewnymi względami list polecony w ujęciu kurierskim jest dużo lepszy od usługi świadczonej przez Pocztę Polską. Przede wszystkim charakteryzuje go odbiór przez pracownika firmy we wskazanym miejscu oraz skuteczność doręczenia.

Czym jest w ogólnym ujęciu list polecony?

Co to jest list polecony? To przesyłka, którą zarejestrował system poczty lub firmy kurierskiej. Ten potwierdził fakt przyjęcia listu odpowiednim dokumentem i zabezpieczając zawartość przed zniszczeniem lub zagubieniem. Przez list polecony – w ujęciu powszechnym – rozumiemy przesyłki dokumentów lub innych materiałów papierowych.

List polecony w ujęciu kurierskim to koperta kurierska. Nie może ona przekraczać 35 centymetrów długości, 25 centymetrów szerokości oraz 3 centymetrów wysokości. Co więcej, waga koperty kurierskiej to maksymalnie 500 gram.

Kto może odebrać list polecony przesłany kurierem?

W przypadku listu poleconego pocztą, co do zasady powinien go odebrać wyłącznie adresat widniejący na kopercie. Natomiast ze względów praktycznych nie zawsze jest to możliwe. Listonosze przekazują więc list na ręce np. członków rodziny lub domowników, pytając o stopień znajomości. Pracownik poczty ma również obowiązek przekazania przesyłki po złożeniu przez odbiorcę podpisu na odpowiednim dokumencie pocztowym.

Z kolei polecony list przesłany za pośrednictwem firmy kurierskiej powinien być odebrany przez uprawnioną osobę. Co to oznacza? Najczęściej taką uprawnioną osobą jest wskazany na kopercie adresat. Istnieją jednak przypadki, gdy przesyłkę może również odebrać również ktoś z rodziny lub domowników. W takim przypadku kurier musi potwierdzić, kto odbiera przesyłkę.

Możemy więc stwierdzić, że koperta kurierska powinna trafić bezpośrednio do rąk własnych adresata, jednak z przyczyn obiektywnych nie zawsze jest to możliwe. Przesyłkę tę może więc odebrać np. inny domownik lub członek rodziny – oczywiście, kurier powinien wiedzieć kto odebrał zawartość.

Czy istnieje możliwość nadania przesyłki do rąk własnych?

Niektóre firmy kurierskie i pocztowe udostępniają możliwość nadania przesyłki do rąk własnych. Jednak opcja ta kosztuje więcej niż przy standardowych usługach. Jeżeli mamy zamiar nadać przesyłkę, to warto rozważyć czy koniecznie musi odebrać ją docelowy adresat. Nie zawsze jest to niezbędne – np. przy wysyłaniu zakupionych w Internecie produktów.

Pamiętaj, że listy kurierskie działają na zasadzie tych znanych z poczty – dowiesz się, czy przedmiot został dostarczony na wskazany adres i w jakim czasie (a wykupując dodatkową opcję SMS – status dla nadawcy zawsze masz kontrolę nad trasą przesyłki za pomocą wysyłanych przez firmę wiadomości tekstowych).

Czy kurierzy mają obowiązek weryfikacji do kogo trafia przesyłka? Powinni o to zapytać, jednak nie będą sprawdzać danych na podstawie dowodu osobistego. Najczęściej wygląda to tak, że kurier poprosi adresata o odbiór przesyłki. Jeżeli dostanie informację, że nie jest to możliwe, to przekaże list innej osobie, która jest pod danym adresem. To właśnie adres doręczenia jest w przypadku listów poleconych najważniejszy.

Czy w ogóle warto nadać list polecony albo paczkę do rąk własnych?

Patrząc na możliwości firm kurierskich, rozbudowane informacje dotyczące śledzenia przesyłki, dane o dostarczeniu koperty czy paczki na wskazany adres i możliwość kontaktu z kurierem – nie ma potrzeby nadawania listów poleconych czy paczek do rąk własnych. Jeżeli bardzo chcesz, żeby przesyłka trafiła do Ciebie, możesz skontaktować się bezpośrednio z pracownikiem firmy. Niektórzy kurierzy udostępniają numery do nich w czasie informacji o wydaniu przesyłki do dostarczenia. Następnie poproś, aby przekazał on przesyłkę do Twoich rąk własnych, umawiając się np. na godzinę odbioru. Nie jest to jednak obligatoryjne dla pracownika.

Jak widzisz – kurierzy udostępniają wiele różnych możliwości przekazania zawartości przesyłek. Jeżeli potrzebujemy nadać kopertę kurierską na wskazany adres w formie listu poleconego, to niekoniecznie musimy dbać o odbiór przez wskazanego odbiorcę. Pamiętaj, że przesyłka zawsze trafi pod odpowiedni adres, więc nie musisz bać się o jej przyszłość i los.