Kiedy nadać paczkę kurierem, żeby trafiła na Święta 2021?


Święta 2021

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny. Wiąże się to ze wzmożonym korzystaniem z usług kurierów. W jakim terminie powinieneś wysłać przesyłkę, żeby trafiła do odbiorcy w czasie Świąt? Na co zwracać uwagę przy planowaniu takiej świątecznej paczki? Podpowiadamy, jak przesyłać paczki na Święta 2021!

W okresie bożonarodzeniowym kurierzy mają zwykle kilka razy więcej pracy. Wiąże się to z aktywnym wysyłaniem prezentów przez osoby prywatne, ale również firmy, które przesyłają upominki swoim klientom. Każdy chce, żeby jego przesyłka dotarła na czas – najlepiej przed samymi świętami. W jaki sposób zaplanować jej termin, żeby się to udało?

Skąd wzięło się tak duże obciążenie w firmach kurierskich?

Przede wszystkim firmy z branży kurierskiej są bardzo obciążone w czasie okresu przedświątecznego, gdyż coraz więcej podarunków kupowanych jest przez Internet. Polacy pokochali zakupy online i (unikając stania w kasach w galeriach handlowych) wybierają podarunki w sklepach internetowych. Pamiętaj jednak, że zakup prezentu 22 grudnia nie oznacza, że dotrze on jeszcze na Święta 2021. Nikt takiej gwarancji nie da.

Kurierzy są w okresie bożonarodzeniowym bardzo obłożeni pracą, a rekordowy był 2020 rok, gdy apogeum miała pandemia koronawirusa. Już teraz lepiej przygotuj się na opóźnienia i zrób zakupy np. na początku grudnia. To idealny termin, jeżeli chcesz jeszcze później przesłać prezent dalej – do jego odbiorcy.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać karton do przesyłki kurierskiej?

Kiedy wysyłać paczki na Święta 2021?

Przede wszystkim nie wysyłaj paczek na ostatnią chwilę. Jeżeli nadasz przesyłkę 23 albo 24 grudnia, to nie ma szans, żeby dotarła przed okresem świątecznym. Choć zwykle czas transportu i wręczenia przesyłki nie jest dłuższy niż dwa dni, to jednak w czasie Bożego Narodzenia może się on wydłużyć.

Najlepiej przesyłaj paczki na około półtorej tygodnia przed okresem, gdy rozpoczną się Święta 2021. Po pierwsze, masz wtedy pewność, że Twój prezent lub upominek dla klienta dojdzie jeszcze przed, a nie już po świętach. Kurierzy będą mieli dużo czasu, żeby odebrać od Ciebie paczkę, posortować ją i wydać do doręczenia.

Co więcej, nawet jeżeli upominek dojdzie zbyt wcześnie (np. tydzień przed Bożym Narodzeniem) to już w trakcie okresu oczekiwania na przerwę świąteczną. Ostateczny termin spokojnego wysłania przesyłki przed świętami to około tygodnia. Każdy dzień później zwiększa ryzyko opóźnienia. Kurier może wtedy dostarczyć paczkę już po świętach (a w przypadku, gdy te wypadną np. w tygodniu, nawet po Nowym Roku!).

Co z przesyłkami zagranicznymi?

Tutaj sprawy mają się jeszcze inaczej. Zagraniczną paczkę na Święta 2021 powinieneś przesłać już na początku grudnia. W takim przypadku masz pewność, że ta dotrze do odbiorcy na czas. Ogólny okres dostawy przesyłki zagranicznej jest dłuższy, a w przypadku okresu świątecznego – musisz dodać jeszcze kilka dni. Wysyłając paczkę na początku grudnia na pewno kurierzy wyrobią się w określonym terminie.

Na koniec pamiętaj, że dla kurierów Boże Narodzenie to czas przerwy od pracy i nie dostarczą oni przesyłki np. 25 czy 26 grudnia. Musisz więc przesłać prezent szybciej, jeżeli chcesz, aby trafił on do odbiorcy jeszcze przed świętami.