Jak dobrać karton do przesyłki kurierskiej?


Karton do przesyłki kurierskiej
Karton do przesyłki kurierskiej

Każda przesyłka kurierska powinna być zapakowana stabilnie i tak, aby znajdujące się w środku przedmioty wytrzymały trudy transportu. Najczęściej wykorzystujemy do tego opakowania kartonowe. W jaki sposób znaleźć karton do przesyłki kurierskiej, aby dobrze zabezpieczyć zawartość i ograniczyć ewentualne koszty? Poniżej prezentujemy na ten temat kilka porad.


Karton do przesyłki kurierskiej musi spełniać szereg określonych wytycznych, związanych przede wszystkim z rozmiarami. To na wymiarze paczki skupimy się na samym początku naszego poradnika.

Jak duży powinien być karton do przesyłki kurierskiej?

Na początku zaznaczymy, że szacując rozmiar swojej przesyłki i zamawiając kuriera nie mierz samego przedmiotu. Ten na pewno będzie mniejszy niż cała zapakowana zawartość. Do towaru powinieneś doliczyć jeszcze wielkość ewentualnych zabezpieczeń (takich jak styropian, pocięte gazety, poduszki powietrzne), delikatny zapas i oczywiście grubość samego kartonu.

Jego wielkość powinna być zbliżona do wymiarów towaru, bo w ten sposób ograniczasz możliwość poruszania się zawartości w czasie transportu. Ograniczasz również wydatki na kuriera, bo mniejsze opakowanie oznacza niższe koszty usługi przewozowej. Najlepiej wybierz więc oryginalny karton od danego przedmiotu (jeżeli takowy posiadasz) albo taki, którego rozmiary są bardzo podobne.

Zwróć uwagę jednak na to, aby zawartość przesyłki nie wychodziła poza ramy kartonu. Niekiedy możemy spotkać się z przesyłkami, których przedmioty w środku wręcz wypychają ścianki opakowania, a w niektórych przypadkach nawet je przebijają. Takiego sposobu pakowania przesyłek zdecydowanie unikaj.

Pamiętaj również, żeby wielkość określać na wszystkich płaszczyznach – szerokości, wysokości i długości. Dlaczego? Po pierwsze, jeżeli przedmiot będzie wystawał poza obrys kartonu, to kurier może przesyłki nie przyjąć (albo uzna, że przesyłka jest niestandardowa i nałoży na Ciebie dodatkowe opłaty). Druga kwestia związana jest z bezpieczeństwem towaru – w przypadku, gdy np. ten wystaje na wysokość, to ewentualne uderzenia w czasie transportu będą wpływały na jakość zawartości przesyłki.

ZOBACZ TEŻ: Jak zapakować przesyłkę kurierską w zależności od towaru?

Karton do przesyłki kurierskiej powinien być gruby i stabilny

Nie tylko wielkość kartonu do przesyłki kurierskiej jest ważna. Powinieneś pomyśleć również o jego wytrzymałości. Jeżeli zawartość jest dość ciężka, to dno kartonu powinno być dobrze zabezpieczone. Postaw na stabilne opakowania, bez dziur. Szukaj kompletnych kartonów, przygotowanych do transportu cięższych przedmiotów.

Postaraj się też o dodatkowe zabezpieczenie w postaci mocnej taśmy klejącej. Pamiętaj, że kurier może różnie złapać całą paczkę i w przypadku niezabezpieczonego spodu, całość wyleci z kartonu na ziemię. W przypadku wrażliwych przesyłek jest to najpewniej całkowite zniszczenie zawartości.

Zwróć uwagę też, aby karton był stabilny. Nie szukaj rozmokłych kartonów, których ścianki są bardzo wąskie. Gruby i mocny materiał wytrzyma naprawdę duży ciężar, a grubość „kartki papieru” nie będzie dobrym zabezpieczeniem zawartości Twojej paczki. Tego typu grubsze kartony znajdziesz w sklepach papierniczych, ale też w swojej piwnicy. Poszukaj opakowań po sprzętach AGD/RTV, które zawsze pakowane są w kartony wysokiej jakości.

Postaraj się o opakowania z recyklingu

Zresztą właśnie na ponownym wykorzystaniu opakowań możesz się skupić. Recykling w przypadku kartonów jest ważny. Nie płać za nowe kartony, jeżeli posiadasz w garażu czy piwnicy używane już przedmioty, pochodzące z innych przesyłek. W ten sposób masz pewność, że zapakujesz wysyłane przedmioty w opakowania wysokiej klasy, a dodatkowo oszczędzisz i będziesz dbał o środowisko – warto więc ponownie używać kartonów, które już do Ciebie przyszły i składować je, jeżeli masz na to miejsce.

Podsumowując, powinieneś dobrać karton tak, aby był on wymiarowo podobny do zawartości z delikatnym marginesem, który nie będzie jednak wpływał na stabilne położenie towaru w paczce. Postaraj się dobrać karton pod ciężar zawartości. Sprawdź czy jego spód jest w dobrym stanie i nie rozleci się pod wpływem transportu. Jeżeli masz taką możliwość, używaj kartonów po innych przesyłkach, gdyż w ten sposób oszczędzasz pieniądze i środowisko.

Jak widzisz – parę prostych zasad wystarczy, aby skutecznie dobrać karton do przesyłki kurierskiej. Stosując je będziesz mieć pewność, że zawartość dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie!