Co wpływa na czas doręczenia przesyłek kurierskich zagranicę?


Czas doręczenia przesyłek kurierskich zagranicę
Czas doręczenia przesyłek kurierskich zagranicę

Zamawiając doręczenie przesyłki zagranicę z pewnością zastanawiasz się, od czego zależy termin dostawy. W tym tekście postaramy się klarownie wyjaśnić, dlaczego czas doręczenia przesyłek kurierskich zagranicę jest różny i zdarzają się sytuacje, że może się znacznie wydłużyć!

Na początku zaznaczymy, że zagraniczna przesyłka nie powinna iść dłużej niż kilka dni. Czas doręczenia przesyłek kurierskich zagranicę w ostatnich latach znacznie się skrócił, a globalizacja pozytywnie wpłynęła na łańcuch dostaw – szczególnie widoczne jest to w obszarze Unii Europejskiej.

Mimo to, niektóre przesyłki docierają do adresata w dwa dni, a inne w tydzień. Od czego to zależy?

Czas doręczenia przesyłek kurierskich zagranicę – wiele zależy od kuriera

Firmy kurierskie mają niekiedy różny czas dotarcia do adresatów swoich przesyłek. Zależy to od rozwiniętego systemu dostaw, dostosowanego do kraju wysyłki. Oznacza to, że jeden kurier dostarczy przesyłkę do USA w dwa dni, a inny w trzy. Różnice nie są jednak bardzo różne i oscylują w granicach doby lub dwóch.

Pamiętajmy również o czynniku ludzkim. Niekiedy kurier może mieć delikatne opóźnienie w odbiorze przesyłki, a pracownik zagranicą z dostarczeniem. To również wpłynie na jednodniową zmianę terminu otrzymania paczki przez adresata.

Zwróć też uwagę na sam transport – zdarzenia losowe takie jak wypadki, inwestycje drogowe czy inne mogą opóźnić dostarczenie przesyłki. Przykładem jest incydent na Kanale Sueskim z kontenerowcem Ever Given, który zablokował transport wielu przesyłek na długi czas i opóźnił dostawy. Sam sposób transportu też ma wpływ na czas dostawy. Najszybciej dostarczane są przesyłki drogą lotniczą, dłużej natomiast drogą morską.

Duży wpływ mają procedury

Teraz przejdźmy do kwestii, która ma największy wpływ na czas doręczenia przesyłek kurierskich zagranicę. Chodzi o sprawy natury proceduralnej, administracyjnej i celnej. Przesyłki na terenie Unii Europejskiej nie podlegają odprawom i czas przesłania takiej paczki nie jest najczęściej dłuższy niż dwa dni.

W przypadku paczek, które muszą przejść odprawę celną, czas dostawy może być dłuższy. Takie odprawy przesyłki będą przechodzić, jeżeli są wysyłane np. do USA, Rosji, Wielkiej Brytanii czy podobnych. Ostatecznie czas dostawy zależy więc od celników. Pamiętaj, że w jednych krajach procedura celna jest szybsza, a w innych dłuższa.

Niezależnie od wszystkiego, najczęściej czas dostawy oscyluje w granicach od dwóch do pięciu dni roboczych. Dzięki temu nie musisz się martwić, że Twoja przesyłka będzie szła wyjątkowo długo. Pamiętaj jednak, żeby uwzględnić czas dostawy i wysłać paczkę szybciej, jeżeli zależy Ci żeby doszła do adresata w określonym terminie.