Zagraniczna przesyłka kurierska z elektroniką. Na co zwrócić uwagę?


Wysyłka sprzętu elektronicznego kurierem
Wysyłka sprzętu elektronicznego kurierem

Sprzęt elektroniczny w przesyłce kurierskiej już od dawna jest standardem, a nie novum. Coraz częściej korzystamy z możliwości, jakie daje sprzedaż i zakup w formule transgranicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zarówno zamówić nowy monitor z USA wprost do biura jak i np. znaleźć chętnego na swój obecny sprzęt i wysłać go np. do innego kraju w Europie. Na co zwrócić uwagę przygotowując elektronikę do wysłania za granicę?


Wysyłka sprzętu elektronicznego kurierem nie jest tak banalna – w sensie logistycznym – jak mogłoby się wydawać. Patrząc na to z polskiej perspektywy: jak wiele podmiotów zamawiających tego rodzaju usługi wie o tym, że wysyłając produkty elektroniczne za granicę, należy zachować szczególną ostrożność? Wynika to np. z ograniczeń, jakie nałożyły rządy Stanów Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii, które wprowadziły ograniczenia w przewozie produktów elektronicznych drogą lotniczą.

Stąd tak ważne jest, by poznać podstawy wysyłki produktów elektronicznych i dowiedzieć się, jak robić to we właściwy sposób. Dotyczy to zarówno wysyłek z Polski jak i np. sytuacji, gdy ściągamy na własną odpowiedzialność sprzęt elektroniczny np. z Azji.

Jak prawidłowo zapakować i wysłać urządzenie elektroniczne za granicę?

Kluczową kwestią przy wysyłce elektroniki kurierem jest właściwe zapakowanie sprzętu. Ważne jest juz wczesne przygotowanie asortymentu. Dotyczy to np. posegregowania poszczególnych części urządzenia. Umieść ładowarki, przewody, adaptery i inne dodatki w torbie – nie powinny się one znajdować zbiorczo w jednym opakowaniu. Warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda paczka ze sprzętem elektronicznym otrzymywana w sklepie stacjonarnym – laptop nigdy nie znajduje się w tej samej przegrodzie co przewody czy zasilacze.

Oczywiście np. wysyłka używanego sprzętu elektronicznego wymaga szczególnej dbałości o detale. Chodzi nie tylko o to, by działał, ale również trafił do odbiorcy w odpowiednim stanie wizualnym. Wymaga to zabezpieczenia poszczególnych elementów.

Po rozmontowaniu urządzenia należy odpowiednio owinąć każdy element. Jeśli paczka kurierska zawierać będzie delikatne elementy, należy zastosować warstwy ochronne przygotowane z właściwie dobranej z folii bąbelkowej. Kiedy wszystkie elementy są już zabezpieczone w ten sposób, należy ułożyć je ciasno wewnątrz opakowania. Jeśli pozostaje wolna przestrzeń, powinna ona zostać uzupełniona tak, by nie pozostały żadne wolne przestrzenie w paczce.

Paczka powinna zostać zamknięta tak, by nie było żadnej możliwości łatwego jej otwarcia lub np. podejrzenia zawartości. Ostatni krok przygotowania przesyłki kurierskiej z elektroniką to oznakowanie. Należy przymocować etykietę na zewnętrznej, górnej części pudełka. Oczywiście koniecznie trzeba również wypełnić pozostałą dokumentację – w tym oznaczyć, że wewnątrz opakowania znajduje się sprzęt elektroniczny.

Oczywiście, jeśli to możliwe, staraj się wysłać sprzęt elektroniczny w oryginalnym opakowaniu. Jeśli to np. laptop, który chcesz wysłać w ramach przesyłki do Anglii, z pewnością bezpieczniej będzie włożyć go do pudełka, w którym znajdował się przy zakupie niż opakowaniu własnym. Jeśli tego pierwszego nie posiadasz, kup podobne – koszt jest symboliczny względem wartości sprzętu.

Sprawdź, jakie są zasady wysyłki elektroniki w danym kraju

Koniecznie zweryfikuj, jakie są konkretne zasady dotyczące wysyłki sprzętu elektronicznego w danym państwie. Jeśli zlecasz wysyłkę przez KurJerzy.pl, możesz liczyć na wsparcie techniczne ze strony naszych konsultantów.

Należy pamiętać, że w różnych krajach obowiązywać mogą diametralnie inne założenia dotyczące wysyłki sprzętu elektronicznego. Jak wygląda to w praktyce?

Spójrzmy na przykład sieci DHL Express, która uznawana jest za szczególnie rygorystyczną w zakresie dostawy sprzętu elektronicznego. W sytuacji, gdy klient z Niemiec – firma daje ten kraj za przykład, ale dotyczy to również innych lokalizacji – zamawia sprzęt z Azji, jego przesyłka powinna spełniać wszystkie wymogi Unii Europejskiej i posiadać oznaczenie “CE”. Jeśli zasady nie są spełnione, może dojść albo do opóźnienia doręczenia, albo nawet konfiskaty przesyłki w urzędzie celnym.

Czy przesyłka kurierska z elektroniką powinna być ubezpieczona?

Przesyłki kurierskie zawierające elektronikę powinny być zawsze ubezpieczone, co pozwala uchronić się na wypadek problemów wynikających z transportu. Nie trzeba tego robić samodzielnie – sami operatorzy logistyczni zapewniają ubezpieczenia przesyłek międzynarodowych, które chronią rzeczywistą wartość paczki w przypadku niezwykłego zdarzenia lub nieprzewidzianych okoliczności.

Zadbaj o wyłączenie zasilania sprzętu

Przed wysyłką urządzeń sprawdź czy są rzeczywiście wyłączone czy – jak może być w przypadku laptopów – jedynie w stanie hibernacji czy w trybie “stand by”.
Zwróć uwagę na to, by oszczędzać baterie urządzenia. Wyłącz je, ale nie wyjmuj z urządzenia, jeśli już się w nim znajdują. Co ważne: zdecydowana większość firm kurierskich wyśle dane urządzenie na terenie kraju lub za granicę, nawet jeśli zawiera ono baterię litową. Wcześniej budziło to wątpliwości.

Obecnie przedmioty zawierające dołączone, niewymienne baterie litowo-jonowe mogą być wysyłane wszystkimi środkami transportu. Warunkiem jest spełnienie parametrów określonych w ramach agendy ONZ:
• baterie jednoogniwowe: nie więcej niż 2 ogniwa, ≤ 20Wh
• baterie wielokomorowe: nie więcej niż 4 ogniwa, ≤ 100Wh.

Te urządzenia, których baterie litowe wykraczają poza przedstawioną specyfikację nie mogą być przewożone drogą lotniczą. W takiej sytuacji pozostaje tylko przesyłka kurierska drogą morską lub lądową. Niezależnie od wybranej opcji, baterie muszą być zawsze transportowane i przewożone wewnątrz urządzenia.

Jak wysłać elektronikę poza kraj Unii Europejskiej?

W przypadku zlecenia na wysyłkę urządzeń elektronicznych wysyłanych za granicę za pośrednictwem kuriera, a pomiędzy krajami, które nie należą do Unii Europejskiej, konieczna jest deklaracja celna.

Zdarza się, że osoba zlecająca wysyłkę zaniżą wartość paczki. To błąd – próba obniżenia wartości importowanych towarów może skutkować zatrzymaniem towaru przez służbę celną.