Wysyłka paczek do Niemiec – 5 zasad, o których musisz pamiętać


Wysyłka paczek do Niemiec
Wysyłka paczek do Niemiec

Niemcy (o czym wielokrotnie pisaliśmy) to jeden z najpopularniejszych kierunków nadawania przesyłek zagranicznych. Wysyłka paczek do Niemiec podyktowana jest działaniem biznesowym lub prywatnym. Niezależnie od powodu, musisz pamiętać, że tylko prawidłowo nadana paczka dojdzie do adresata. O czym musisz wiedzieć?

Niemcy to kraj na terenie Unii Europejskiej, co umożliwia szybkie i proste nadanie przesyłki kurierskiej. Podobnie jednak jak w przypadku zleceń krajowych, musisz zastosować się do pewnych zasad efektywnej usługi. Wysyłka paczek do Niemiec wiąże się z pięcioma najważniejszymi zasadami, które poniżej wymieniamy.

Nie masz się oczywiście czego obawiać. Zasady nadawania przesyłek do Niemiec nie są trudne, a trzymając się pewnych schematów możesz mieć pewność, że cały proces przebiegnie zgodnie z Twoimi założeniami.

Pamiętaj o poprawnym adresie i nazewnictwie!

Dwie pierwsze zasady związane z wysyłką paczek do Niemiec to adres. Bardzo często nadawcy popełniają proste błędy w opisywaniu miejsca docelowego danej przesyłki. Jakie są to błędy?

  • Zasada 1 – zwróć uwagę na nazewnictwo: stosuj właściwy system opisujący docelowe miejsce dla Twojej przesyłki. Jeżeli w nazwie są specyficzne znaki, albo trudne wyrażenia, to nie wprowadzaj skrótów czy spolszczeń. To może wprowadzić kuriera w błąd. Zawsze podawaj adres dokładnie w taki sposób, jaki zasugerował Ci adresat. Używaj również niemieckich umlautów.
  • Zasada 2 – nie zapominaj o kodzie pocztowym: wysyłka paczek do Niemiec wiąże się z poprawnym określeniem kodu pocztowego (z niemieckiego Postleitzahl). Ten składa się z pięciu cyfr, gdzie dwie pierwsze to region Niemiec, a trzy ostatnie to konkretny rejon pocztowy. Błąd może oznaczać, że przesyłka wyląduje np. w innym landzie! Kod powinien znaleźć się na przesyłce i liście przewozowym.

W adres koniecznie wpisz również imię i nazwisko odbiorcy, nazwę ulicy (dokładnie!) wraz z numerem oraz kraj. W ten sposób zapewniasz sobie kompleksową usługę. Pamiętaj, że dobrze wypełnione dane pomogą w szybkim dostarczeniu przesyłki do Niemiec – większość przesyłek, które są poprawnie zaadresowane dociera już w ciągu 2-3 dni.

Wysyłka paczek do Niemiec to również poprawny adres nadawcy

Przy nadawaniu przesyłki nie możesz zapominać o ewentualnym zwrocie. Lepiej zawczasu przygotuj się na taką ewentualność.

  • Zasada 3 – podaj dokładny adres nadawcy: Twój adres (lub innego nadawcy) musi być zgodny ze stanem faktycznym i skrupulatnie sprawdzony. Koniecznie wpisz imię i nazwisko, numer telefonu (najlepiej również adres mailowy), ulicę, kod pocztowy, a przede wszystkim kraj nadania! Inaczej Twoja przesyłka może zostać bezpowrotnie zagubiona.

Niestety, wielu nadawców zapomina o dokładnym podaniu swojego adresu. To następnie rodzi nieprzyjemne sytuacje, których można uniknąć. Choć zwroty to rzadkość, bo kurierzy robią wszystko, żeby doprowadzić usługę do szczęśliwego zakończenia, to niekiedy nie można ich uniknąć.

Zorientuj się w zasadach usługi

Przyjrzyj się zasadom, które obowiązują przy wysyłaniu przesyłki do Niemiec. Uważaj na obostrzenia i ograniczenia. Nie możesz nadawać m.in. materiałów pirotechnicznych, paliw i części samochodowych, zawierających oleje, alkoholu, środków psychoaktywnych, żywych zwierząt i trucizn. Choć kurier nie będzie sprawdzał zawartości przesyłki, to mogą ją zatrzymać niemieccy urzędnicy. To oznacza spore kłopoty. Pamiętaj też, że kurier w Niemczech nie będzie miał możliwość składowania np. żywności – ta może się popsuć w czasie trasy. Wszystkiego dowiesz się po ustaleniu wymiarów, wagi i typu Twojego zlecenia.

  • Zasada 4 – określ wymiary, wagę i typ paczki – Pamiętaj, że nie każdy kurier będzie mógł przewieźć niestandardowe przesyłki. Może się też okazać, że taka paczka zostanie zwrócona dopiero na terenie naszych zachodnich sąsiadów. Z tego względu dokładnie określ wymiary, wagę oraz typ przesyłki w czasie zlecenia. Jeżeli wszystko będzie zgodne z prawdą, system pokaże Ci koszt usługi oraz upewni, że możesz ją spokojnie nadać.

Poza powyższymi zasadami, skup się też na skutecznym zabezpieczeniu przesyłki przed zniszczeniem!

  • Zasada 5 – Przygotuj zawartość przesyłki do podróży – pamiętaj, że zawartość Twojej paczki czeka bardzo długa podróż, z kilkoma „przesiadkami”. Bardzo prawdopodobne, że będzie ona narażona na różne uszkodzenia czy zniszczenie. Z tego względu odpowiednio zabezpiecz opakowanie. Karton powinien mieć rozmiary zbliżone do zawartości. Dodatkowo wyłóż go folią bąbelkową, a najlepiej dodatkowo usztywnij styropianem.

Na koniec zostanie Ci już tylko wybrać odpowiedniego kuriera. W tym przypadku powinieneś zobaczyć jak szybko dostarcza paczki do Niemiec, przesyłki jakiej wielkości możesz u niego przewieźć oraz na jaką kwotę może być ubezpieczona Twoja paczka. Jeżeli zastosujesz się do przytoczonych przez nas powyżej zasad, zgodnie z zasadami nadasz kurierowi zlecenie i wybierzesz najlepszą firmę, będziesz mógł być spokojny. Przesłany towar na pewno dotrze do adresata!