Rower kurierem – jak przygotować się do takiej nietypowej wysyłki?


Rower kurierem
Rower kurierem

Wakacje coraz bliżej i wielu z nas myśli o sposobie na wypoczynek. Część chce spędzić go aktywnie, np. zwiedzając dalekie okolice rowerem. Co jednak, gdy nie możemy zabrać pojazdu samochodem, a nie chcemy jechać na wczasy pociągiem? Czy da się wysłać rower kurierem?

W tym tekście postaramy się sprawdzić czy da się wysłać rower kurierem, a także w jaki sposób zamówić taką przesyłkę oraz jak przygotować ją ewentualnie do transportu. Zapraszamy do lektury!

Czy możemy wysłać jednoślad kurierem?

Tak, jednoślad możesz wysłać kurierem. Nie jest ważne, czy chcesz sprzedać swój jednoślad czy podesłać go na wakacje – niezależnie od powodu kurier przyjedzie po Twój rower i zabierze go ze sobą.

Rowery traktowane są po prostu jak zwykła, duża przesyłka. Musisz jednak pamiętać o tym, że przewóz roweru wiąże się z pewnymi ograniczeniami i obowiązkami. Nie jest tak, że wręczysz kurierowi jednoślad, a on po prostu zabierze go w drogę.

W jaki sposób wysłać rower kurierem?

Przede wszystkim musisz rozkręcić jednoślad. Konieczne będzie zdjęcie obydwu kół, kierownicy, pedałów. Inaczej pojazd nie wejdzie do dedykowanego kartonu. Następnie całość trzeba zabezpieczyć (np. folią albo pianką ochronną), aby drgania w czasie transportu nie uszkodziły roweru.

Pamiętaj, żeby znaleźć odpowiednio duży karton na rower. Ten powinien umożliwić swobodne spakowanie ramy i kół, bez upychania części na siłę. Im więcej siły będziesz używać do spakowania roweru, tym większe prawdopodobieństwo, że uszkodzisz go w czasie wyjmowania.

W sklepach rowerowych znajdziesz specjalnie kartony przystosowane do przewozu roweru przez kurierów. Te są odpowiednio wysokie i szerokie. To obowiązkowe, bo nawet rower ze zdjętymi pedałami czy kierownicą jest dość obszerny. Przykładem jest szeroka kaseta z łańcuchem i przerzutkami.

Jaką przesyłkę zamówić do transportu roweru?

Ze względu na to, że rower powinien być przetransportowany w kartonie, możesz zamówić przesyłkę standardową o wymiarach około 130 centymetrów na 80 centymetrów i 20 centymetrów (wymiary te mogą nieznacznie różnić się w zależności od wielkości samego roweru).

Standardowy jednoślad nie powinien być też cięższy niż 15 kilogramów. To oznacza, że przesyłka z rowerem może kosztować Cię od 70 do 200 złotych, w zależności od wybranej firmy kurierskiej oraz dodatkowych opcji.

Jeżeli rower wysyłasz „samemu sobie” na wakacje, to pamiętaj o terminach. Ktoś musi odebrać przesyłkę z rąk kuriera. Najlepiej zaplanuj wszystko tak, żebyś był w hotelu przynajmniej dzień przed planowanym dostarczeniem paczki. W innym przypadku poproś recepcję lub opiekuna danego ośrodka o odebranie roweru z rąk kuriera.

Jak widzisz – transport roweru z pomocą kuriera jest możliwy, ale wymaga stosowania się do pewnych zasad. Dzięki temu możesz jednak spędzić urlop na ulubionym jednośladzie.