Przesyłki kurierskie na celowniku hakerów – na co uważać?


Przesyłki kurierskie na celowniku
Przesyłki kurierskie na celowniku

Coraz częściej zdarza się, że przesyłki kurierskie są na celowniku hakerów. Nowocześni złodzieje potrafią wyłudzić zawartość paczki, oszukując kurierów i prawowitych odbiorców. Jak możemy się chronić przed takimi procederami? Zobacz nasze porady!

Przesyłki kurierskie są na celowniku hakerów od dawna. Ich działanie jest szeroko zakrojone. Niektórzy oszuści nie wgłębiają się nawet specjalnie w systemy kurierów, by wyłudzić zawartość paczki. W jaki sposób to robią?

Jak hakerzy i oszuści wyłudzają przesyłki?

Złodzieje wykorzystują kilka kwestii – łatwowierność odbiorców, kurierów oraz słabości systemów informatycznych stron kurierskich. Jako odbiorcy lub nadawcy przesyłek możemy skutecznie chronić się przed tym pierwszym oraz minimalizować ryzyko dwóch następnych.

Jako odbiorcy lub nadawcy nie klikajmy w podejrzane maile czy smsy sugerujące, że pochodzą od kurierów. Ci piszą w nich, że:

  1. Paczka wymaga przekierowania na inny adres ze względów proceduralnych (po czym podszywają się pod system wyłudzając dane przesyłki, a następnie sami rzeczywiście przekierowują przesyłkę do siebie).
  2. Usługa wymaga dopłacenia dodatkowych środków – informacje o ewentualnej dopłacie znajdziesz wyłącznie w oficjalnym mailingu od kuriera albo w naszym systemie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zasadności – niezwłocznie skontaktuj się z nami.
  3. Dane przesyłki są niekompletne – w ten sposób również hakerzy wyłudzają dane, po czym mogą samodzielnie odebrać paczkę od kuriera, przekierowując ją na własny adres.

Pamiętaj, że przesyłka kurierska musi posiadać kompletne dane, aby uruchomić usługę jej transportu. Nie sugeruj się więc oszustami, którzy próbują wyłudzić informacje pomocne do przekierowania paczek na swój adres. Jeżeli nawet podałeś złe dane odbiorcy, to w najgorszym razie przesyłka zostanie zwrócona do nadawcy – nie zaginie!

Jak chronić się, gdy przesyłki kurierskie są na celowniku oszustów, którzy manipulują kurierem?

Pracownik firmy kurierskiej nie powinien nigdy wydać przesyłki osobie, która nie jest do tego uprawniona. Ma obowiązek weryfikacji jej danych np. za pomocą telefonu czy dowodu osobistego. Niestety, „zdolni” hakerzy podrabiają dokumenty albo duplikują karty SIM, by podszyć się pod prawowitego odbiorcę. Jak możemy zminimalizować ryzyko takiej wpadki kuriera i jak się chronić przed jej konsekwencjami?

  1. Wybieraj tylko sprawdzone firmy kurierskie – takie znajdziesz między innymi w naszym serwisie.
  2. Zamawiaj przesyłki wyłącznie przez znane Ci strony internetowe, które mają dobra opinię w sieci
  3. Na bieżąco obserwuj gdzie znajduje się Twoja paczka. Możesz wykorzystać do tego śledzenie przesyłki z naszego serwisu.
  4. W razie podejrzeń o zagubieniu przesyłki, niezwłocznie skontaktuj się z nami.
  5. Jeżeli wiesz już, że doszło do kradzieży przesyłki – złóż reklamację. Otrzymasz nie tylko pieniądze za zawartość przesyłki, ale zamawiając przez nas serwis możesz liczyć na 150 procent kosztów jej wysyłki.
  6. Pilnuj swoich danych i nigdzie nie podawaj m.in. kodu odbioru przesyłki, danych adresowych czy innych rzeczy, które mogą pomóc w przekierowaniu paczki.

Pamiętaj, że to na firmie kurierskiej spoczywa obowiązek dostarczenia przesyłki do rąk adresata zgodnego z etykietą. Kurier nie powinien wydawać przesyłek m.in. w miejscu poza adresem docelowym, bez dokładnej weryfikacji danych. Z tego względu, w przypadku kradzieży przesyłki możesz liczyć na pełną rekompensatę. Staraj się jednak również samodzielnie obniżać ryzyko utraty paczki. To korzystne dla wszystkich!