Jak najtaniej wysłać paczkę do Niemiec


Jak najtaniej wysłać paczkę do Niemiec
Jak najtaniej wysłać paczkę do Niemiec

Paczki do Niemiec z Polski to wyjątkowo częste zlecenie – zarówno ze względu na bliskość obu krajów jak i dużą liczbę pracowników na codzień przebywających za zachodnią granicą. Poczta Polska nie jest już jedyną opcją; możliwości są większe.

Przesyłka wysyłana z Polski do Niemiec przy wykorzystaniu krajowej poczty to – w wersji ekonomicznej – opłata minimum 52 zł o ile jednak paczka nie waży więcej niż 1 kilogram. Przy 5 kg, cena wzrasta do 80 zł. Jeśli jednak nadawcy zależy na czasie i wybierze przesyłkę priorytetową, cena podstawowa może znacząco przekroczyć 100 zł przy wadze ok. 5 kg. Poczta zastrzega sobie akceptowalny czas doręczenia, który sięgać może 4 dni. Trzeba jednak liczyć się z wizytą w urzędzie. Poczta Polska oczekuje przyjęcia paczki w placówce.

Deutsche Post a Poczta Polska

Ciekawą opcją jest oferta Deutsche Post, który okazuje się cenowo na podobnym poziomie jak Poczta Polska, ale standard obsługi jest lepszy – odbywa się w systemie “door to door”. Adresat omija więc kłopotliwą kolejkę przy wysyłce oraz – ewentualnie – podczas odbioru.
Firmy kurierskie średnio szacują koszty przesyłek do Niemiec na podobnym poziomie jak Poczta Polska – zakładają jednak szybszy czas dostarczenia. Ten sięga w większości przypadków trzech dni. Serwis KurJerzy.pl koszty szybkiej przesyłki o wadze ok. 1 kg i wymiarach 25x20x10 cm z Polski do Niemiec szacuje na poziomie zbliżonym do paczki pocztowej (kalkulator).

Jak wysłać tanią paczkę do Niemiec?

Przede wszystkim – wykorzystać internet, a następnie:

  • zamów kuriera
  • określ dane adresowe
  • precyzyjnie podaj wymiary paczki.

Poprawne dane mają duże znaczenie dla oszacowania kosztów. Nieprawidłowo podane wymiary sprawiają, że koszty wysyłki przesyłki do Niemiec mogą zostać przeszacowane. Warto też zadbać, by sztucznie ich nie powiększać ani nie pomniejszać. Wysyłanie do Niemiec niewielkiego przedmiotu w zbyt dużym opakowaniu może spowodować naliczenie zbyt wysokiej opłaty.

Na co zwrócić uwagę wysyłając paczki do Niemiec

Cena usługi jest kwestią złożoną. Koszty mogą zależeć nie tylko od danej firmy kurierskiej i wymiarów przesyłki, ale i jej właściwości. W tym kontekście szczególnie ważne jest prawidłowe rozróżnienie paczek od listów; nieprawidłowe oznaczenie może zawyżyć koszty wysyłki przesyłki do Niemiec. Ważne, by trzymać się określonych wymiarów paczki do Niemiec; jeśli jej rozmiary będą niestandardowe może dojść dodatkowy koszt. Ze standardowej paczki formalnie stanie się ona ponadgabarytowa, ale więc droższa. Tanie przesyłki do Niemiec możliwe są również przy obniżeniu kosztów ubezpieczenia przesyłki. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba mieć jednak świadomość, że podanie niższej wartości to również ryzyko niższego odszkodowania w przypadku uszkodzenia paczki. W każdym przypadku zachęcam do wyceny za pomocą naszego kalkulatora.