Na co zwrócić uwagę wysyłając kurierem koła i felgi?


Koła i felgi
Koła i felgi

Czy wiesz, że możesz bez przeszkód wysłać kurierem koła i felgi samochodowe albo motocyklowe? Większość firm umożliwia przewóz tego typu towarów. Nadając jednak takie elementy powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich? Odpowiadamy!

Koła czy felgi to przede wszystkim przesyłki o nieregularnych kształtach i dość dużej wadze. Musisz zwrócić na to uwagę już przy zamawianiu usługi oraz planowaniu pakowania.

Wybierz odpowiedni rodzaj przesyłki

To najważniejsza kwestia związana z wysyłaniem kół i felg. Musisz wybrać rodzaj przesyłki. Masz do wyboru zamówienie jednej przesyłki na wszystkie koła i felgi, albo czterech – na każde osobno. Dlaczego niekiedy lepiej zamówić usługę kurierską na każdy element?

Wszystkie koła lub felgi zapakowane w jednej przesyłce będą traktowane przez pracowników firmy kurierskiej jako przesyłka niestandardowa. Najczęściej jest tak, jeżeli łączna waga przekracza 30 kilogramów, a średnica około 60 centymetrów. W przypadku kompletu kół nietrudno przekroczyć taką barierę. Za niestandardową przesyłkę będziesz musiał zapłacić dużo więcej, niż za cztery standardowe.

Z tego względu zamów osobno przesyłkę na każde koło lub felgę. Będziesz musiał nakleić wprawdzie cztery listy przewozowe, jednak nie jest to utrudnienie, biorąc pod uwagę spore oszczędności. Wysyłając np. felgi 15-calowe (ważące około 8 kilogramów) zapłacisz za standardowe cztery przesyłki około 100 złotych. W przypadku kompletu zapakowanego w niestandardowej paczce, cena za usługę wzrasta do ponad 160 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo wysłać kurierem opony?

Wyczyść koła i felgi przed nadaniem

Pamiętaj, żeby przed nadaniem dokładnie oczyścić felgi lub koła z zabrudzeń. Chodzi tu głównie o pozostałości po płynie hamulcowym. Wysyłane elementy powinny być możliwie jak najczystsze. To wpływa nie tylko na wrażenia adresata przy odbiorze, ale też pracę kurierów.

Jeżeli z przesyłki będzie wydobywał się osad, ciecz czy inny brud, albo ta będzie wilgotna, kurier może nałożyć na Ciebie dodatkową opłatę albo odmówić wykonania usługi przewozu.

Zwróć uwagę na poprawne pakowanie

Na koniec pamiętaj o pakowaniu. Felgi i koła muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli wysyłasz same obręcze, to okryj je folią bąbelkową, a następnie ostrzeczuj przesyłkę. Później włóż ją do kartonowego opakowania i wypełnij np. styropianem. Całość zamknij za pomocą specjalnej taśmy poliestrowej samoprzylepnej, która zapewni odpowiedni docisk i wykluczy możliwość przypadkowego otwarcia kartonu.

W przypadku pełnych kół również powinieneś zabezpieczyć całość np. za pomocą folii stretch i zamknąć w dopasowanym opakowaniu kartonowym. Zwróć uwagę na to, że rozmiar kartonu nie powinien być zbyt wielki (wtedy koło zacznie się po nim poruszać), ani zbyt mały.

Po zapakowaniu możesz zrobić zdjęcia przesyłce, które będą dowodem na odpowiednie zapakowanie całości. Następnie naklej na kolejne paczki listy przewozowe i poczekaj, aż kurier odbierze zamówienie.