Jak zrobić zwrot przesyłki kurierskiej do nadawcy zagranicznego?


Zwrot przesyłki kurierskiej
Zwrot przesyłki kurierskiej

Zwrot przesyłki kurierskiej motywowany jest najczęściej chęcią oddania lub wymiany rzeczy zakupionej w Internecie. Nie ma tragedii, jeżeli sklep, z którego zamawiasz produkty ma siedzibę w Polsce – wtedy oddanie przesyłki jest bardzo proste. A co jeżeli chcesz zwrócić zamówienie do nadawcy zagranicznego? Jak to zrobić?

Nietrudno dziś o przesyłkę kurierską od zagranicznego nadawcy. Wystarczy, że zrobisz zakupy na Aliexpress lub innym, podobnym serwisie. Czy jednak zwrot przesyłki kurierskiej zamówionej w ten sposób jest trudny?

Zwrot przesyłki kurierskiej z zagranicy – co trzeba wiedzieć?

Pamiętaj, że jako kupujący masz prawo do zwrotu przesyłki zakupionej w sklepie internetowym w ciągu 14 dni od otrzymania produktu. Z tego prawa możesz korzystać również, jeżeli korzystałeś z usług zagranicznego sklepu internetowego, który działa legalnie na terenie Unii Europejskiej. Zwrot przesyłki kurierskiej z zagranicy nie powinien być więc trudny.

Przede wszystkim musisz zgłosić chęć zwrotu nadawcy. Następnie powinieneś zamówić kuriera, który przyjedzie po przesyłkę. W przypadku niektórych kurierów możesz automatycznie zgłosić chęć zwrotu przesyłki zagranicznej i kurier przyjedzie po paczkę w najszybszym możliwym terminie.

Pamiętaj też, że bardzo często koszt zwrotu przesyłki ciąży na zwracającym. To oznacza, że sam będziesz musiał pokryć cenę usługi kurierskiej. W niektórych przypadkach to sklep sam zamówi kuriera za Ciebie – wtedy wystarczy poczekać na jego przyjazd w domu lub innym wskazanym miejscu odbioru przesyłki. W rozmowie ze sprzedawcą upewnij się, czy zamówił on kuriera w celu odbioru paczki zwrotnej, czy to zostawia w Twojej gestii.

Dane nadawcy i odbiorcy to kluczowa kwestia

Zwrot przesyłki wiąże się z podaniem dokładnych informacji do zwrotu. Co to oznacza? Zasady są podobne do tych, które obowiązują przy standardowym nadawaniu paczek. Niezbędne będą dane odbiorcy i nadawcy, kod pocztowy, adres czy numery kontaktowe. Dzięki temu przesyłka nie zaginie w gąszczu innych. Jeżeli dobrze zaadresujesz przesyłkę, możesz być pewny, że ta dotrze do wskazanego przez Ciebie odbiorcy.

Pamiętaj, żeby przygotowując zwrot dobrze sprawdzić adres odbiorcy przesyłki oraz nadawcy. Skontroluj też opakowanie i porządnie naklej etykietę. Jeżeli zwrot podyktowany był zakupem w sklepie internetowym, sprawdź regulamin zwrotu przesyłki. Być może konieczne będzie wypełnienie dodatkowego formularza i umieszczenie go w paczce.

Jak widzisz, zwrot przesyłki do nadawcy zagranicznego nie jest trudny. Zachowując określone wytyczne, możesz bezpiecznie robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, bez obaw o możliwość zwrotu przesyłki.