Jak zmieniają się przepisy dotyczące paczek z AliExpress?


Przepisy dotyczące paczek z AliExpress
Przepisy dotyczące paczek z AliExpress

AliExpress stał się jednym z wiodących serwisów sprzedażowych w Internecie, a Polacy często korzystają z jego usług. Chińska firma i jej klienci muszą liczyć się jednak z ciągłymi zmianami w prawie, związanymi z wysyłaniem przesyłek. Jakie są aktualne przepisy dotyczące paczek z AliExpress oraz w jaki sposób ewoluowały w ostatnim czasie?


Przepisy dotyczące paczek z AliExpress związane są między innymi z kwestiami podatkowymi, celnymi, a także proceduralnymi. Zaznaczmy też, że mocno zmieniła się formuła dostarczenia przesyłek, a firma postawiła na zwiększenie liczby sposobów dostawy, jednak nie ma to związku z odgórnie narzuconymi przepisami, a wewnętrzną polityką AliExpress.

Nowe opłaty i procedury – przepisy dotyczące paczek z AliExpress

Jeszcze kilka lat temu paczki z AliExpress nie były objęte zbyt rygorystycznymi przepisami, wpływającymi na ich cenę. Cło, akcyzę czy VAT mogliśmy ominąć. Jednak w 2020 roku za reformę przepisów dotyczących przesyłek zabrali się urzędnicy z Unii Europejskiej. Wprowadzone w styczniu 2021 roku regulacje sprawiły, że zdecydowana większość paczek z Chin została obciążona cłem, VATem lub obydwiema tymi opłatami.

Przepisy dotyczące paczek z AliExpress zmieniały się jednak nadal. Najnowszą reformą wprowadzoną przez kraje członkowskie Unii Europejskiej jest tzw. pakiet e-commerce. Na czym polegają te regulacje, funkcjonujące realnie od 1 lipca 2021 roku?

ZOBACZ TEŻ: Ile trwa dostawa kurierska z AliExpress?

Czym jest pakiet e-commerce i jak wpływa na paczki z AliExpress?

Mimo obostrzeń podatkowych ze stycznia 2021 roku, wielu sprzedawców nadal kreatywnie omijało płacenie podatków na rzecz krajów z Unii Europejskiej. Wiele państw stosowało regułę zwolnienia z podatku VAT przesyłek, których wartość nie przekraczała 22 euro. Wprowadzony pakiet e-commerce całkowicie usuwa tę zasadę. Co więcej, podatek będzie płacony już nie po odbiorze przesyłki (kupujący miał obowiązek zgłosić zakup do odpowiednich organów i przesłać należną fiskusowi kwotę), a podczas zakupu.

To oznacza, że AliExpress będzie pobierał w większości podatek już w trakcie kupowania kolejnych produktów. To rozwiązanie dotyczy konsumentów, którzy zamawiają produkty poniżej 150 euro. Z kolei jeżeli przekroczymy tę wartość, to mamy obowiązek zgłosić zakup do odpowiedniego urzędu, a po dotarciu produktu uregulować stawkę VAT.

To jednak nie wszystko!

Kolejne przepisy dotyczą paczek z AliExpress i regulaminu Poczty Polskiej. Otóż właśnie ta państwowa firma odpowie za proces związany z odprawą celno-podatkową towarów. Za to, że Poczta Polska zgłosi zakup do organów celnych pobierze opłatę w wysokości 8,50zł. Opłata ta będzie niezależna od wartości zakupionego towaru.

Pamiętajmy na koniec, że towar do 150 euro zgłasza PP. Zakupy o wartości pomiędzy 150 a 1000 euro może zgłaszać Poczta Polska, jednak wymaga to odpowiedniego pełnomocnictwa. Z kolei każdy użytkownik kupujący powyżej 1000 euro ma samodzielny obowiązek zgłaszania zakupu do organów celnych.