Duża przesyłka, a obowiązki kuriera. Czy musi wnieść paczkę?


Duża przesyłka
Duża przesyłka

Kurierzy nie mają lekkiej pracy. Klienci zamawiają często duże przesyłki i każą je wnosić na wysokie kondygnacje. Pół biedy, jeżeli w budynku jest winda. Zdarza się jednak, że kurier wnosi paczkę na czwarte piętro w bloku bez windy. Czy kurier musi to robić? Jak duża przesyłka wpływa na obowiązki kuriera?
Duża przesyłka to taka, gdzie rozmiary poszczególnych paczek (a niekiedy i waga) są większe od standardowych. Kurierzy dostają w nich często niestandardowe rzeczy, ale też takie zamówienia jak telewizory, głośniki, komputery i podobne. Jak do takich przesyłek odnosi się regulamin firm kurierskich? Czy te zmuszają swojego pracownika do wnoszenia ich na wysokie kondygnacje?

Czy duża przesyłka zawsze wyląduje pod naszymi drzwiami?

Zamawiający przesyłki często oczekują od kurierów nadludzkiej siły. Chcą, aby ci wnosili ogromne i ciężkie paczki samodzielnie, bez pomocy, na wysokie piętro. Jeżeli pracownik firmy odmówi, najczęściej dzwonią ze skargami, groźbami i reklamacją na usługi. Czy mają rację? Jak kurierzy muszą podchodzić do takich przesyłek, a czego nie mają obowiązku robić?

Zacznijmy od tego, że kurierzy nie muszą wnosić każdej paczki pod drzwi. Ustala to regulamin danej firmy kurierskiej. Najczęściej duża przesyłka jest określana tu albo, jako wielogabarytowa, albo ważąca więcej niż 30 kilogramów, (choć pamiętajmy, że limity są różne!). Jeżeli zamawiamy, więc przedmiot, który waży 35 kilogramów, nie oczekujmy, że kurier wniesie nam go pod same drzwi na czwarte piętro.

Tu ważna uwaga! Jeżeli kurier ma dwie paczki na jednym liście przewozowym, które ważą więcej niż 30 kilogramów – nie musi ich wnosić! Co innego, jeżeli każda z przesyłek waży np. 16 kilogramów i ma osobne listy przewozowe. Zwróćmy jednak uwagę również na to, że regulamin firm kurierskich napisany jest pod pracownika. Jeżeli ma on np. problem ze zdrowiem to może poprosić adresata o odbiór przesyłki pod autem kuriera.

Jak będzie wyglądała procedura odbioru dużej przesyłki?

Wiemy już, jakie przesyłki kurier powinien dostarczyć pod nasze drzwi, a jakich kategorycznie nie musi wnosić. Jaka jest procedura w przypadku tych ostatnich? Przede wszystkim kurier powinien podjechać jak najbliżej punktu dostawy. Nie masz obowiązku odbierać przesyłki kilometr od swojego miejsca zamieszkania – to tak nie działa. Duża przesyłka też powinna zostać dostarczona w docelową lokalizację.

Gdy kurier podjedzie pod klatkę, powinien się z Tobą skontaktować. Jeżeli działa domofon, może to zrobić w ten sposób. Często kurierzy wychodzą jednak klientom naprzeciwko i kontaktują się telefonicznie, (choć, tu kolejne zastrzeżenie – wcale nie muszą tego robić!). Następnie pracownik poprosi Cię o odbiór paczki przy jego aucie.

Zgodnie z regulaminami, jeżeli przesyłka jest cięższa niż 30 kilogramów, kurier zostawia ją przy aucie, a o wniesienie przesyłki musi zadbać odbiorca. Pamiętaj, że kurierzy znają swoje prawa i obowiązki, a usilne nawoływanie do samodzielnego wniesienia paczek nie pomoże. Musisz ją odebrać pod miejscem zamieszkania.

Co, gdy nie chcemy zejść na dół?

Wyobraźmy sobie sytuację, że kurier podjeżdża pod klatkę z naszą przesyłką, dzwoni i prosi o zejście na dół w celu odbioru. Natychmiast spotyka się z odmową. Powody takiej sytuacji nie interesują kuriera. Co robi pracownik, gdy nie odbierzesz dużej przesyłki? Wpisuje, że ta nie została odebrana. Może też dać adnotację, że adresat odmówił jej przyjęcia.

Nie warto, więc robić awantur i na siłę przekonywać do swoich racji. Pamiętaj, że istnieją rozwiązania, które pozwalają uniknąć trudności na etapie odbioru dużych paczek!

Poproś, albo wykup dodatkową opcję!

Klient, który chce, żeby jego paczka została wniesiona pod same drzwi powinien zaznaczyć taką opcję przy zamówieniu (o ile jest dostępna). Oczywiście, usługa wniesienia jest dodatkowo płatna, ale będziesz miał pewność, że zamówiony przedmiot trafi dokładnie pod Twoje drzwi. W takich sytuacjach kurier jest już przygotowany na transport przesyłki, ma niekiedy specjalny wózek albo osobę do pomocy. Ty możesz natomiast oczekiwać, że duża przesyłka zostanie wniesiona tam, gdzie sobie zażyczysz. Pamiętaj, że zamawiając usługę wniesienia powinieneś określić jak wysoko ma zostać dostarczony przedmiot.

Istnieje jeszcze inna możliwość. Jeżeli nie zamówiłeś usługi, a będziesz miał trudność z wniesieniem – poproś kuriera o pomoc. Bardzo często pracownicy zgadzają się na wspólne wniesienie przesyłki. Możesz nagrodzić kuriera dodatkowym napiwkiem, a przy następnej takiej sytuacji zyskasz sprzymierzeńca. Ugodowe podejście do sprawy i grzeczny ton może w taki przypadku tylko pomóc, a Twoja przesyłka najpewniej wyląduje pod drzwiami.

Na koniec dobra rada – przygotuj się na odbiór dużej przesyłki. Jeżeli wiesz, że kurier przyjedzie do Ciebie z takim zamówieniem, poproś o pomoc kogoś, kto razem z Tobą ją wniesie. Nie polegaj wyłącznie na kurierze, bo ten (np. z powodów zdrowotnych) może odmówić Ci nawet wspólnego wniesienia.