Jak prawidłowo wybrać rodzaj przesyłki?


Jak prawidłowo wybrać rodzaj przesyłki?
Jak prawidłowo wybrać rodzaj przesyłki?

Sposób pakowania to jedna z najważniejszych kwestii gwarantujących bezpieczny transport naszej przesyłki. Jeśli zależy nam na tym, aby przesyłka szybko i bez zbędnego ryzyka dotarła do odbiorcy, poza odpowiednim zabezpieczeniem należy zadbać o właściwy wybór rodzaju przesyłki. W tym wypadku ważne są nie tylko parametry, ale także rodzaj towaru, który chcemy wysłać.

Rodzaj przesyłki
Wybór przesyłki na formularzu zamówienia.

KOPERTA

Przesyłka kopertowa dedykowana jest wysyłce dokumentów. Parametry w tym wypadku pozostają niezmienne i nie mogą być przekroczone.

Parametry przesyłki kopertowej na formularzu zamówienia.
Parametry przesyłki kopertowej na formularzu zamówienia.

 

Ważny jest nie tylko fakt, iż wysyłamy kopertę – równie istotne jest to, co się w tej kopercie znajduje. Dokumenty w tym wypadku są określeniem bardzo precyzyjnie zdefiniowanym – rodzaj ten dotyczy jedynie papierowej wersji tekstów pisanych ręcznie bądź maszynowo czy też drukowanych. Takich przesyłek nie obejmuje deklaracja wartości wysyłanego towaru.

Co jeżeli w przesyłce znajdują się dodatkowe przedmioty np. płyta CD?
Firma kurierska w takim przypadku przekwalifikuje przesyłkę na paczkę i zastosuje dodatkowe opłaty. Niestety w przypadku kopert firmy kurierskie podchodzą bardzo skrupulatnie do ich zawartości.

Znane są nam przypadki, gdzie przesyłka kopertowa została przekwalifikowana na paczkę tylko dlatego, że dokumenty zostały wcześniej zbindowane.

PACZKA

Wysyłka wszelkich chociażby drobnych przedmiotów dotyczy przesyłek typu paczka  – oczywiście, towar nadal może znajdować się w kopercie, jednak jako rodzaj przesyłki należy wybrać paczkę. Możemy wówczas deklarować wartość wysyłanego towaru, co ma szczególne znaczenie dla przesyłek nadawanych poza Unię Europejską.

Ten typ nadania przesyłki dotyczy większości towarów. W wypadku przesyłek paczkowych warto poświęcić chwile na zapoznanie się z informacją czym jest przesyłka niestandardowa. Ważne jest także, aby podać rzeczywiste dane: wagę i wymiary. Jeżeli na formularzu zamówienia pojawia się komunikat brak oferty, oznacza to, że przesyłka przekracza dopuszczalne limity.

Przekroczone parametry przesyłki.
Przekroczone parametry przesyłki.

PALETA

Część towarów mieści się w paczkowych limitach parametrów, ale mimo to zgodnie z procedurami powinny być transportowane na paletach. Taka sytuacja dotyczy w szczególności tych przedmiotów, które mogą się uszkodzić, jeżeli zostaną wysłane w zwykłym kartonie.

Dobrym przykładem jest telewizor. Jak prawidłowo wysłać telewizor?
Telewizor dostaliśmy w sklepie w zwykłym kartonie. Dalsze przekazanie do transportu w takim opakowaniu może spowodować jego uszkodzenie. Pamiętajmy, że sklepy sprzedające sprzęt RTV i AGD także otrzymują dostawę towaru w postaci palet.

Przesyłka paletowa powinna być odpowiednio przygotowana do transportu, przykład zapakowania telewizora na palecie: Poradnik – Jak wysłać telewizor kurierem?.

JAK ZAPAKOWAĆ PRZESYŁKĘ?

Zasady dotyczące rodzajów nadań mogą wydawać się skomplikowane. Najważniejsze informacje dodatkowe zebrane są w naszym cenniku oraz w zakładce kontakt. W wypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta – tel. 58 600 81 70. Nasza infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-15:00. Staramy się udzielać porad co do sposobu pakowania przesyłek i wyboru właściwych usług w formularzu zamówienia. Zachęcamy do kontaktu 🙂