Przesyłki kurierskie – jak wysłać kurierem telewizor?


Jak wysłać telewizor
Jak wysłać telewizor

Pamiętajmy, że odpowiednie i bezpieczne zapakowanie przesyłki to najważniejsza czynność w całym procesie wysyłki. Jako nadawca jesteśmy za to odpowiedzialni. Telewizory oraz inne, większe produkty RTV i AGD (pralka, lodówka itp.) zgodnie z wymogami firm kurierskich muszą być umieszczone na palecie euro lub półpalecie.

Zanim jednak umieścimy telewizor na palecie, powinniśmy zapakować go najlepiej w oryginalne opakowanie. Jeśli takiego nie posiadamy, należy umieścić TV w innym kartonie dopasowanym do ciężaru oraz kształtu zawartości (nie może być zużyty i uszkodzony). Wcześniej owijamy telewizor folią bąbelkową, dodatkowo wypełniamy boki, wierzch i spód opakowania styropianem. Pustych przestrzeni wewnątrz kartonu powinno być jak najmniej, jeśli takie pozostaną należy wypełnić je wypełniaczem (kulki styropianowe, dodatkowa ilość folii bąbelkowej  itp.).

Pozostałe wskazówki:

Przesyłki kurierskie – jak wysłać kurierem telewizor
1. Standardowa paleta euro ma wymiary podstawy 120 cm x 80 cm, przedmiot umieszczony na palecie nie może wystawać poza jej podstawę (obrys).

 

Przesyłki kurierskie – jak wysłać kurierem telewizor
2. Telewizor powinien być umieszczony na palecie w pionie.

 

Przesyłki kurierskie – jak wysłać kurierem telewizor
3. Wysokość samego przedmiotu nie może przekroczyć 180 cm (UPS) oraz 210 cm (DHL). Podana na naszej stronie maksymalna wysokość dotyczy przedmiotu razem z paletą (wys. palety to ok. 20 cm), czyli wysokość przedmiotu wraz z paletą nie może przekroczyć 200 cm (UPS) i 210 cm (DHL).

 

Przesyłki kurierskie – jak wysłać kurierem telewizor
4. Wysyłany przedmiot powinien być umieszczony po środku, tak by waga towaru była rozmieszczona równomiernie.

 

Przesyłki kurierskie – jak wysłać kurierem telewizor
5. Na delikatne części umieszczonego na palecie towaru (np. ekran telewizora), stosujemy dodatkowy materiał ochronny (karton, styropian itp.), rogi zabezpieczamy za pomocą kartonowych narożników.

 

Przesyłki kurierskie – jak wysłać kurierem telewizor
6. Telewizor (wcześniej zgodnie z instrukcją zapakowany w oryginalne opakowanie lub inny karton) do palety przytwierdzamy za pomocą pasów mocujących (inaczej ściągających, spinających, taśm bindujących).

 

Przesyłki kurierskie – jak wysłać kurierem telewizor
7. Tak zabezpieczony przedmiot owijamy folią strecz przynajmniej trzykrotnie, ze wszystkich stron (również z góry). Umieszczamy odpowiednie oznakowanie, jeśli przedmiot jest delikatny i wymaga specjalnego traktowania (np. uwaga szkło).

 

Tak przygotowany do wysyłki przedmiot oddajemy w ręce kuriera.

Obowiązki kuriera

Musimy pamiętać, że usługi paletowe realizowane są w systemie „burta-burta”.
Pojecie „burta-burta” oznacza, że kurier odbiera i dowozi przesyłki paletowe pod adres wskazany w liście przewozowym, następnie zestawia je z samochodu. Tak dokładnie, w takim przypadku kurier nie ma obowiązku wnieść przesyłki do pomieszczenia (mieszkania, sklepu czy do firmy). Usługa dostarczenia przesyłki tego nie obejmuje. Kurier pojawia się sam z ważącą często kilkaset kilogramów przesyłką na palecie i trudno wymagać od niego, aby dodatkowo wykonał czynności, których nie ma obowiązku wykonać. Po przyjęciu przesyłki odbiorca musi już we własnym zakresie zorganizować pomoc przy wniesieniu, najlepiej zrobić to wcześniej ustalając z nadawcą termin dostawy. Identycznie wygląda to przy nadaniu. Kurier swoim samochodem powinien mieć swobodny dostęp do palety.

Skąd wziąć paletę?

Paletę powinniśmy otrzymać za darmo lub odpłatnie w skupie palet, większych sklepach, hurtowniach (budowlanych itp.), firmach transportowych. Należy pamiętać, że nie mogą być one uszkodzone. Waga samej palety to ok. 25 kg, wysokość 20 cm. Do przewozu nadaję się również półpaleta (80 cm x 60 cm).

Dostępne opcje do wyboru

W naszym serwisie oferujemy:

 • DHL Paleta
  – odbiór przesyłek odbywa się w godzinach od 9:00 do 17:00,
  – przesyłka posiada darmowe ubezpieczenie do kwoty 500 PLN. Za wyższe ubezpieczenie musimy dodatkowo zapłacić, 8,61 PLN brutto do 50 000 PLN 246,00 PLN brutto do 100 000 PLN,
  – możliwe jest wysłanie przesyłki za pobraniem, koszt tej opcji dodatkowej to 5,95 PLN
 • UPS Paleta 1000kg (Euro 80x120x200cm)
  – odbiór przesyłek odbywa się w godzinach od 9:00 do 17:00,
  – przesyłka posiada darmowe ubezpieczenie do kwoty 323 PLN. Za wyższe ubezpieczenie musimy dodatkowo zapłacić, 11,97 PLN brutto do 10 000 PLN, 2,46 PLN brutto do 50 000 PLN, 131,07 PLN brutto do 100 000 PLN,
  – możliwe jest wysłanie przesyłki za pobraniem, koszt tej opcji dodatkowej to 0,5% kwoty pobrania, min. 4,00 PLN brutto.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi instrukcjami pakowania innych przedmiotów:
https://www.kurjerzy.pl/informacje/zasady_pakowania