Jak prawidłowo przygotować paczkę dla kuriera?


Paczkę dla kuriera
Paczkę dla kuriera

Jeżeli zamówiłeś usługę kurierską, to musisz dobrze przygotować przesyłkę do transportu. Pamiętaj, że zawartość i samo opakowanie narażone jest na wiele uszkodzeń mechanicznych w czasie jazdy. O czym należy pamiętać, przygotowując paczkę dla kuriera? Na jakie elementy musisz zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że skuteczne przygotowanie przesyłki kurierskiej zaczyna się już na etapie zamówienia usługi. Paczkę dla kuriera musisz dostosować do tego, co widnieje na liście przewozowym.

Jak złożyć zamówienie na przesyłkę kurierską?

Chcesz, aby Twoja paczka bezpiecznie dotarła do odbiorcy? Skup się na zamówieniu odpowiedniej usługi. Dokładnie zmierz przesyłkę, podaj jej wagę oraz kształt. W ten sposób kurierzy będą wiedzieli jak przetransportować przedmiot. Dokładnie opisz również zawartość paczki, a także wyceń ją na wypadek ewentualnego zniszczenia (to pozwoli Ci odzyskać środki po reklamacji).

Pamiętaj, że kurier może przewozić elementy szklane i wrażliwe. Wymaga to jednak odpowiedniego oznaczenia. W trakcie zamawiania usługi zaznacz, że przesyłka jest nietrwała i należy z nią postępować ostrożnie. Podobnie powinieneś postąpić, jeżeli Twoja paczka koniecznie musi leżeć w określonej pozycji, albo nie wolno jej przewracać.

Jeżeli zamówisz przesyłkę w ten sposób, to droga do skutecznego doręczenia jest otwarta. Teraz pozostaje odpowiednie zapakowanie zawartości.

Wybierz opakowanie, umiejętnie włóż wszystkie przedmioty.

Drugi krok, który należy do Ciebie polega na skutecznym przygotowaniu przesyłki. Znajdź opakowanie, które jest zbliżone do rozmiaru pakowanych przedmiotów. W ten sposób ograniczysz poruszanie ich w trakcie jazdy lub przenoszenia. Jeżeli w kartonie jest luz, wypełnij go folią bąbelkową, styropianem lub pociętym kartonem. Żaden element nie powinien swobodnie poruszać się po powierzchni przesyłki.

Zwróć uwagę też dokładne zabezpieczenie przedmiotów szklanych czy porcelanowych. Nawet naklejka „Uwaga szkło!” nie uchroni przed zniszczeniem, jeżeli nie ochronisz odpowiednio zawartości przesyłki. Owiń więc szklane rzeczy folią bąbelkową, zabezpiecz kartonem i streczem. W ten sposób w pełni zabezpieczysz je na wypadek jakichkolwiek drgań czy uderzeń.

Pamiętaj także, że ułożone w paczce przedmioty mogą się wzajemnie zniszczyć. Z tego względu każdy element wyposażenia przesyłki oddziel od siebie i dokładnie zabezpiecz. Postaraj się np. o specjalne, kartonowe przegródki (możesz je wyciąć samemu z kartonowego bloku), które pozwolą wytyczyć miejsce dla każdego przedmiotu.

Zobacz również: jak prawidłowo przesłać opony samochodowe?

Paczkę dla kuriera musisz dobrze zapakować i oznaczyć!

Ostatnia kwestia to pakowanie i oznaczanie przesyłki. Paczkę dla kuriera musisz odpowiednio zamknąć. W kartonie nie może być żadnych szczelin, przetarć czy podobnych zniszczeń. Po pierwsze, w przypadku reklamacji kurier może stwierdzić, że przesyłka została już w takim stanie nadana. Po drugie, przez ewentualną szczelinę zawartość paczki może wylecieć podczas transportu.

Zamknij więc dokładnie karton i owiń go taśmą lub folią stretch. Upewnij się jednocześnie, że całość jest dokładnie zabezpieczona. Gdy zakończysz ten etap, wydrukuj list przewozowy i naklej etykietę na przednią stronę paczki – tak, aby kurier mógł sczytać jej zawartość na każdym etapie usługi. Etykieta musi być naklejona dokładnie, trwale i widocznie!

Tak przygotowaną przesyłkę możesz przekazać kurierowi. Jeżeli zastosujesz się do powyższych zasad, to zawartość dotrze do odbiorcy w odpowiednim stanie, bez żadnych uszkodzeń.