IOSS a przesyłki z Wielkiej Brytanii. Co warto wiedzieć?


IOSS Wielkiej Brytanii
IOSS Wielkiej Brytanii

31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania oficjalnie przestała być członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym zmieniło się wiele kwestii związanych między innymi z opodatkowaniem towarów kupowanych i sprzedawanych na teren tego państwa. Jak w kwestiach fiskalnych może pomóc IOSS? Jak system ma się do przesyłek z Wielkiej Brytanii? Podpowiadamy!

Jak wspominaliśmy już w tekście Na czym polega IOSS? Najważniejsze zasady działania, system ten ma ułatwić przedsiębiorcom regulacje w zakresie podatku VAT. Sprawdzi się, jeżeli potrzebujesz opłacić podatek od zakupów dóbr spoza terenów Unii Europejskiej. Jak pomoże w przypadku Wielkiej Brytanii?

Pamiętaj o obowiązkowym VAT

Jeżeli jesteś importerem towarów z Wielkiej Brytanii i sprzedajesz je na terenie Unii Europejskiej dla klientów indywidualnych lub posiadasz działalność zarejestrowaną w tym kraju, to musisz pamiętać o obowiązkach podatkowych! Dotychczas bowiem towary, które były sprowadzone spoza UE nie były objęte podatkiem od towarów i usług, jeżeli ich łączna wartość nie przekraczała 22 euro.

Od 1 lipca towary bezwzględnie muszą być objęte VAT (jego wysokość określa kraj, w którym są one sprzedawane to znaczy, że w Polsce stawką 23%). Opracowywanie dokumentacji dla każdego, nawet najmniejszego towaru sprowadzanego spoza Unii i pilnowanie czy podatnik dopilnował obowiązku skarbowego byłoby jednak trudne. Z tego względu przedsiębiorcy mają do swojej dyspozycji system IOSS.

Dlaczego IOSS to dobre rozwiązanie przy przesyłkach z Wielkiej Brytanii?

Z elektronicznego Import One-Stop Shop możesz korzystać od 1 lipca 2021 roku. Ma pomóc w opłacaniu podatku i kontrolowaniu daniny VAT. W przypadku Wielkiej Brytanii również musisz liczyć się z kwestiami fiskalnymi, a IOSS Ci w tym pomoże. Kiedy będzie dla Ciebie korzystny? Jeżeli prowadzisz działalność na terenie brytyjskim lub sprowadzasz z tego kraju towary i sprzedajesz klientom w Polsce.

W systemie IOSS pojawią się przedsiębiorstwa brytyjskie (to unijny wyjątek, bo rejestrować się tam mogą wyłącznie podmioty unijne), które sprzedają towary na terenie Unii Europejskiej, a ich wartość (pojedynczego zamówienia) nie przekracza £135. Dzięki temu zarówno sprzedający jak i kupujący może pobierać, deklarować oraz płacić VAT, bez konieczności generowania dodatkowych dokumentów.

Jakie zalety ma IOSS w przypadku przesyłki z Wielkiej Brytanii?

Warto nadmienić, że IOSS ma liczne zalety, które na pewno pomogą przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności.

  • Jako przedsiębiorca nie musisz rejestrować się w urzędzie skarbowym kraju, w którym sprzedajesz towary. Wystarczy meldunek w IOSS.
  • Nie masz obowiązku składania osobnych deklaracji do każdej transakcji z Wielkiej Brytanii do Polski – tu również wystarczy zgłoszenie w serwisie.
  • Z łatwością rozliczysz i opłacisz VAT od każdej przesyłki.

Czy IOSS dla przedsiębiorstw z Wielkiej Brytanii lub podmiotów sprowadzających towary z tego kraju jest obowiązkowy?

Tu warto odpowiedzieć na coraz częściej zadawane pytanie – czy IOSS jest obowiązkowy? Nie, obowiązek dotyczy wyłącznie uregulowania podatku VAT. Przedsiębiorcy nie muszą zakładać kont w IOSS. Nie oznacza to jednak, że nie warto z tego korzystać. Jeżeli handlujesz na terenie Unii to system będzie dla Ciebie ogromnym uproszczeniem – nie ważne, czy sprowadzasz towary z Wielkiej Brytanii, USA czy Chin. Zwróć uwagę jeszcze na jedną kwestię – brytyjski fiskus również uwzględnia rozliczenia w IOSS. W takim przypadku sprzedaż swoich towarów na teren Wielkiej Brytanii także może być rozliczana za pomocą wspomnianego wyżej mechanizmu.