Na czym polega IOSS? Najważniejsze zasady działania


IOSS
IOSS

Procedury podatkowe są z jednej strony coraz bardziej rozbudowane, ale z drugiej umożliwiają załatwianie wielu rzeczy przez Internet. Jednym z portali, który ułatwia przeprowadzanie procedur fiskalnych jest IOSS. Czym jest ten system oraz dla kogo jest skierowany? W jaki sposób działa? Czy jest płatny? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania!

System IOSS to z angielskiego Import One Stop Shop. Zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku i ma ułatwić wielu firmom regulacje w zakresie podatku VAT.

Czym jest IOSS i jak działa?

Jeszcze do niedawna przepisy o opodatkowaniu towarów spoza Unii Europejskiej nie były do końca precyzyjne, a kupujący unikali płacenia VAT. Niekiedy wynikało to wprost z chęci oszustwa. W wielu przypadkach osoby sprowadzające niektóre towary nie były jednak świadome w jaki sposób załatwić wszystkie procedury. Teraz z pomocą przyszedł IOSS, który pomaga w uzupełnieniu zobowiązań podatkowych.

Szerzej ujmując, IOSS jest portalem, który umożliwia wypełnianie i zgłaszanie wszystkich zobowiązań fiskalnych w kwestii podatku od towarów i usług, dotyczących dóbr importowanych. Korzystać z IOSS mogą przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary importowane na odległość od 1 lipca 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: Na czym polegają opłaty paliwowe dla firm transportowych?

W jaki sposób działa IOSS?

System jest punktem kompleksowej obsługi towarów z importu (spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego), jeżeli ich łączna wartość nie przekracza 150 euro. W jaki sposób odbywa się cały proces?

Aby rozpocząć korzystanie z systemu Import One Stop Shop, powinieneś zarejestrować się przez e-Deklaracje. Następnie konieczne będzie wypełnienie specjalnego formularza. Otrzymasz dostęp do pełnego systemu, który pozwoli Ci na zgłoszenie nabycia określonych towarów, a także uregulowanie zaległości lub bieżących kwot podatkowych.

W praktyce IOSS ułatwia wszelkie procedury związane również ze zwolnieniem odbiorców przesyłek z VAT. Jeżeli kupiłeś do Unii Europejskiej dobra o bardzo niskiej wartości, to zgłoszenie będzie automatycznie zwalniać z regulowania podatku od towarów i usług. Te bowiem zostaną opłacone w momencie sprzedaży tego dobra.

Dla kogo jest skierowana ta usługa?

Usługa skierowana jest do firm i to one mogą zgłaszać swoje zakupy za pośrednictwem systemu. W praktyce chodzi o to, aby fiskus nie naliczył dwukrotnej opłaty VAT za jeden towar (sprowadzany spoza terenu Unii Europejskiej i sprzedawany w państwach członkowskich). Jeżeli chcesz spełnić kryteria IOSS, to Twoje towary:

  • w momencie sprzedaży muszą znajdować się na terenie kraju trzeciego – nienależącego do Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
  • ich rzeczywista wartość (na jedną przesyłkę) nie jest wyższa niż 150 euro;
  • nie podlegają obowiązkowej akcyzie (czyli IOSS nie dotyczy np. papierosów czy alkoholu);
  • będą transportowane później do konsumenta na terenie Unii Europejskiej (czyli jeżeli sprowadzasz towary sprzedażowe z Chin, możesz zgłosić je za pomocą IOSS w przypadku, gdy później sprzedajesz je klientom detalicznym).

Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Warto dodać, że IOSS ma wiele zalet. To system, który działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc rejestracja w jednym z 26 państw oznacza automatycznie, że obowiązuje w Polsce, Niemczech, Hiszpanii czy np. Słowacji. Otwiera to drogę do legalnej sprzedaży bez zmartwienia o problemy z opłacaniem podatku. Co ważne, ułatwi Ci też złożenie wszystkich rozliczeń VAT związanych z towarami spoza UE i to w jednym miejscu. Sprawi również, że będziesz miał kontakt wyłącznie z jedną administracją podatkową – kraju, w którym masz zarejestrowane konto IOSS.

Procedura IOSS na ten moment nie jest obowiązkowa. Przedsiębiorca może skorzystać ze standardowej, tradycyjnej drogi zgłoszenia importowanych towarów do organów skarbowych. System ułatwia jednak wiele kwestii i w przypadku sprowadzania większej ilości dóbr, zdecydowanie pozwoli Ci na oszczędność czasu.