5 sposobów na szybką, bezproblemową wysyłkę na Święta


Święta, paczki, przesyłki.
Święta, paczki, przesyłki.

Święta to czas, kiedy rynek e-commerce szaleje, kurierzy biją rekordy efektywności, a przepełnione Paczkomaty muszą być wspierane mobilnym wydawaniem przesyłek. Jak w takiej atmosferze wysłać paczkę za granicę?

Przesyłka z Polski dla rodziny na Święta to dla bliskich często namiastka klimatycznej atmosfery rodzinnej – szczególnie, gdy ze względu na odległość trudno o bezpośrednie spotkanie. Myli się ten, kto zakłada że przeciętna paczka zawiera symbliczne skarpetki lub sweterek z łosiem. Święta sprawiają, że przesyłki dostarczane przez kurierów zawierają często rzeczy osobiste – od albumów ze zdjęciami (np. od dzieci dla seniorów, którym obcy bywa Whatsapp) po domowe przetwory od ulubionej cioci dla siostrzeńca. Na co zwrócić uwagę wysyłać paczki na Święta?

Prawidłowe zapakowanie przesyłki

Nie jest to bynajmniej banał. Nadmiar przesyłek sprawia, że wyjątkowo łatwo o uszkodzenie paczki np. podczas sortowania. Cokolwiek otrzymuje kurier, musi być prawidłowo zabezpieczone. To nie tylko mocny karton, ale i np. ściśle owijająca dany przedmiot folia stretch. Upewnij się również, czy firma kurierska nie ma ograniczeń – lub wyższych cen – za asortyment nietypowy, np. bardzo długi lub wyjątkowo ciężki.

Oznaczenie ma znaczenie

Wysyłasz do bliskich na Święta ich ulubione wiktuały, bez których grudniowe wieczory nie będą takie same? Zadbaj, by firma kurierska o tym wiedziała. Oznaczenie podkreślające, że pod warstwą kartonu kryją się tradycyjne słoiki – wystarczy naklejka “Uwaga – szkło!” – to dodatkowe ostrzeżenie dla dostarczyciela.

Weryfikacja zawartości

Lista rzeczy, których wysyłać nie można jest wyjątkowo szeroka. I nie obejmuje wyłącznie okresu Świąt. Broń, towary objęte akcyzą, zwierzęta – jeśli planujesz taki niespodziewany prezent, zrezygnuj z wysyłki. Podobnie jest w przypadku towarów spożywczych, które mogą szybko się zepsuć. Nie ma nic gorszego niż odpakowanie paczki, której zawartość straciła swoje walory zapachowo-smakowe. I nie chodzi wyłącznie o słynne szwedzkie śledzie, których wysyłka do Polski bywa całkiem częsta.

Prawidłowe dane odbiorcy

Córka wyszła za mąż? Pamiętaj o prawidłowym nazwisku męża nawet jeśli brzmi ono co najmniej dziwnie. Nie pamiętasz dokładnego adresu rodziny w Anglii? Upewnij się, by nie szukali przesyłki. Warto też dodać na liście przewozowym numer telefonu odbiorcy. Im więcej danych, tym większa pewność, że paczka na Święta dotrze bez problemów. Pamiętaj, że najbardziej cierpliwy kurier może nie znaleźć pokładów spokoju gdy jest pod presją szybkiej dostawy dziesiątek przesyłek jednego dnia.

Tania firma kurierska

Wysyłając przesyłkę na Święta dobrze przeanalizuj cenniki dostępnych kurierów UPS, DHL, GLS oraz GEIS jak i informacje o dodatkowych opcjach lub wymaganiach. W ten sposób znajdziesz najkorzystniejszą. Nie śpiesz się – jeśli za wysyłkę paczki zabierzesz się z wyprzedzeniem, unikniesz przedświątecznego chaosu na rynku dostaw kurierskich.

Reasumując: Święta nie są bynajmniej okresem, kiedy trzeba obawiać się wysyłki. Jeśli zadbasz o wypełnienie detali – nie powinna wiązać się z dodatkowymi wyzwaniami. Pamiętaj, że czas dostawy paczki przed Świętami może być nieco inny niż standardowy. Np. Poczta Polska zakłada, że przesyłki ekonomiczne wysyłane do krajów Unii Europejskiej doręczane są do siedmiu dni roboczych. Można to skrócić wybierając opcję priorytetową. Wtedy przesyłka dotrzeć powinna do adresata po czterech dniach. Jeśli jednak paczki dostarczane są drogą morską chociażby do Australii, wysyłka powinna być zrealizowana ze zdecydowanie większym wyprzedzeniem. I uwzględnieniem czasu dostawy.