Szybka dostawa przesyłki? Allegro testuje “ten sam dzień”


Szybka dostawa przesyłki
Szybka dostawa przesyłki

Szybka dostawa przesyłki kurierskiej ma coraz większe znaczenie. Klienci coraz chętniej utożsamiają zakupy przez internet z realizowanymi w rzeczywistości. Chcą więc towaru już teraz, jak najszybciej. W te założenia wpisuje się nowa opcja z Allegro – dostawa tego samego dnia.

Doręczenie przesyłki w ramach ekspresowej usługi od Allegro jest ograniczone terytorialnie. Obecnie ma charakter testów. Trudno jednak spodziewać się, by na tym gigant polskiego e-commerce poprzestał. Wdrożenie na stałe jest kwestią czasu. A czy również rozszerzenie zasięgu?
To bowiem stosunkowo największy mankament usługi. Szybka dostawa przesyłki, którą Allegro chce przejąć jeszcze więcej rynku, ograniczone jest obecnie tylko do dużych miast. Wybrana firma kurierska zapewnia doręczenia w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. To oczywiście największe polskie miasta – choć brak tu np. Gdańska, Gdyni i Sopotu jako jednego organizmu – i spore źródło klientów. Oczekiwania są jednak większe.

Jak działać będzie szybka dostawa przesyłki z Allegro?

Według założeń tej marki, część ofert będzie zawierała możliwość ekspresowej dostawy do jednego z wymienionych miast. Jeśli do zakupu produktu dojdzie do określonej godziny – np. 12 – wybrana przez Allegro firma kurierska zobowiązana będzie do jego odbioru. Dostawa ma nastąpić maksymalnie w przedziale godz. 18 i 22. Nawet przy wyborze opcji ekspresowej, złożenie zamówienia po południu skutkować będzie doręczeniem następnego dnia. Jest to więc opcja dla konkretnych zakupowiczów. Niemniej jednak wizja doręczenia towaru np. o godz. 18 może kusić – to szybciej niż np. wizyta w sklepie po pracy.

Cennik szybkiej dostawy paczki

Cena ekspresowej usługi może już nieco entuzjazm zredukować. Jeśli wybrać opcję zapłaty za towar “z góry”, liczyć trzeba się z wydatkiem na poziomie 22,90 zł. To sporo biorąc pod uwagę, że przesyłki do Paczkomatów nadać można znacznie taniej, a ich specyfika także daje swobodę odbioru. Jeszcze droższe będą paczki wysyłane ekspresowo za pobraniem. Cena 25,70 dla wielu osób może być barierą nie do zaakceptowania – nawet biorąc pod uwagę tempo doręczenia.

Szybkość dostawy paczki staje się priorytetem

Choć ceny doręczeń paczki są niezmiennie istotne, czas dostawy odgrywa coraz większą rolę. Widać to po planach Allegro, ale i samych przewoźników. Firmy kurierskie wdrażają nowe rozwiązania pozwalające na przyspieszenie dostawy lub odbioru paczki – np. opcję pozostawiania ich w określonych punktach tak, by klient otrzymywał ją również wieczorem. Siódemka w przeszłości uruchomiła np. opcję gwarantowanego doręczenia paczki do godz. 8 – z myślą o osobach planujących wyruszyć do pracy. Koszt – ponad 100 zł – sprawił, że koncepcja nie miała szans, by powszechnie zaistnieć w świadomości e-zakupowiczów. W przypadku Allegro będzie inaczej.
Same day delivery – czyli dostawa tego samego dnia – jest i będzie standardem nie tylko w przypadku firm kurierskich, ale właśnie całych platform e-commerce. Podobny zabieg stosuje np. sklep E-obuwie.pl. Według raportów – realizowanych m.in. dla Amazona – już prawie 40 proc. klientów sklepów internetowych oczekuje od wiodących marek na rynku dostawy paczki tego samego dnia.