Rynek magazynowo-logistyczny bije kolejne rekordy


Rynek magazynowo-logistyczny
Rynek magazynowo-logistyczny

W Warszawie istnieje ok. 3 mln mkw. hal. Na Górnym Śląsku – 1,5 mln mkw. Dalej w Polsce Centralnej – ok. milion metrów kwadratowych. W pewnym momencie inwestorzy nie tylko z Polski, UE, ale i ci globalni dostrzegli w naszym kraju nad Wisłą potencjał magazynowo-logistyczny. Doskonale to obrazuje stan polskiej gospodarki, która nie robi gigantycznych kroków milowych, ale rozwija się sukcesywnie.

Lepsza baza magazynowa – szybsze dostawy

Inwestorzy wybierają lokalizacje w Polsce jako miejsce na swoje siedziby. Dlaczego? Powodów jest pewnie wiele i tak naprawdę z perspektywy osoby oceniającej ten wybór – nigdy nie mamy 100-procentowej pewności. Lokalizacja, infrastruktura, zapotrzebowanie na konkretny towar w konkretnym miejscu. Nie jesteśmy centrum Europy, ale jesteśmy w centrum Europy – co daje nam przewagę. Bo jeśli firma znajduje się np. we Francji, a chce dystrybuować produkty na Wschód, to lokalizacyjnie Polska jest strzałem w dziesiątkę – bez zbędnej krytyki.

Lider, w klasyfikacji największych hal magazynowych, to Prologis Park Chorzów. 235 tysięcy metrów kwadratowych, bardzo dobra lokalizacja – tuż przy zjeździe z autostrady A4. Inwestorzy z Polski i z Europy cenią to miejsce głównie z powodu ulokowania. Umożliwia on wyjazd przede wszystkim na południe Europu, ale i na wschód i zachód Starego Kontynentu.

W każdej części kraju

Tulipan Park ulokowany jest w Strykowie. Spokojnie, ja też musiałam sprawdzić mapę, by zobaczyć gdzie to jest. Autostrada A2, na północ od Łodzi. Centralna Polska, czyli świetna baza na wszystkie krajowe kierunki. 188 tys. metrów kwadratowych powierzchni robi wrażenie. Właściciel celuje wysoko – chce nie tylko dogonić chorzowskiego konkurenta, ale i docelowo stać się polskim numerem jeden.

Podium zamyka Europolis Park Błonie. 184 tys. metrów kwadratowych, a plany rozbudowy sięgające 317 tys. m2. Te trzy centra, to skupiska hal magazynowych, jeśli zaś chodzi o pojedyncze budynki, które wygrywają pod względem powierzchni, to tu rządzi… Amazon.

95 tys. metrów kwadratowych, wartość inwestycji szacowana na miliard złotych, 10 tysięcy pracowników. Amazon przekonuje się do Polski coraz bardziej. To dla nasz dobra wiadomość, bo oznacza nic innego, jak tworzenie kolejnych inwestycji i nowych miejsc pracy. Niemieckie centra dystrybucyjne mają zostać przeniesione do Polski.

Zaś w Rawie Mazowieckiej w województwie łódzkim, Carrefour wydzierżawi na 10 lat magazyn i dodatkowe obiekty. 65 tys. mkw. magazynu i 1,5 tys. mkw. powierzchni biurkowej. Projekt tworzony jest przez koreańską firmę, która zaznacza, że centra logistyczne w Polsce uzyskują zwroty w wysokości 10 procent rocznie. To suma dwa razy większa, niż w innych rozwiniętych krajach w Europie.

Zapotrzebowanie na magazyny cały czas rośnie

Zerknijmy na informacje z branży magazynowo-logistycznej – wszystkie one potwierdzają założoną teorię, że staliśmy się lokalizacją wartą uwagi przez inwestorów. Auchan 2 lata temu ogłosił, że dobudowują 5,2 tys. mkw hali magazynowej. Kwota inwestycji? 14 mln złotych. Jysk, duńska firma, która sprzedaje artykuły do domu i dekoracji, przejęła ponad 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej w centralnej Polsce. „Magazyn buforowy” w Parku P3 ma zadanie odbierania przesłanych do magazynu głównego towarów i magazynowania ich nawet na okres kilku miesięcy. Dopiero później produkty są przesyłane do poszczególnych sklepów. Agito.pl – gigant w e-commerce, wynajęło w parku logistycznym P3 Błonie 33 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Krok ten sprawił, że cały park zwiększa swoją powierzchnię, tworząc rozwiązania nowoczesne i… ekologiczne. Panele izolacyjne, słoneczne, oświetlenie LED – przyszłościowo!

W gminie Gromadka powstaje centrum logistyczne o powierzchni 5,64 ha. Lokalizacja w pobliżu autostrad A4 i A18 to niewątpliwy plus. W centrum swoją siedzibę będzie miała firma Action, znana na rynkach belgijskich, niemieckich, francuskich sieć sklepów z artykułami nieżywnościowymi.

W Pruszczu Gdańskim, żeby nie było, że polska logistyka i magazyny, to tylko południe i centrum kraju, powstanie magazyn wysokiego składowania, o powierzchni użytkowej 23 tys. mkw. Wszystko w ramach rozbudowy centrum dystrybucyjnego LPP. Firma ciągle reinwestuje pozyskane zyski – nie ma tam przestoju.

Nadchodzą rekordowe lata

Badanie CBRE „EMEA Investor Intentions Survey 2018” wskazało, że 2018 rok będzie rekordowy. Inwestorzy wskazują, że ich aktywność będzie taka sama, jak w 2017 lub większa. 33 proc. interesuje się sektorem logistyczno-przemysłowym. Eksperci CBRE zwracają uwagę na to, że w globalnym ruchu nieruchomościami Polska zyskuje na ogromnym znaczeniu, przyciągając tu firmy z Korei Południowej czy RPA. Sieci handlowe i branża e-commerce napędza popyt na magazyny. Z raportu Cushman & Wakefield „Marketbeat: Rynek magazynowy w Polsce” wynika, że 24 proc. popytu to właśnie e-handel, 23 proc. – operatorzy logistyczni, a 19 proc. – sieci handlowe. Pierwszy kwartał 2018 roku zamknięto z wynikiem 13,9 mln mkw. powierzchni. W realizacji mamy ciągle 56 projektów, które do sumy dołożą blisko 2 mln mkw.

A wszystko to między innymi przez rozrastający się rynek e-commerce.