Przesyłki kurierskie dronem – to już nie wizja, a rzeczywistość


Przesyłki kurierskie dronem - źródło DHL.com
Przesyłki kurierskie dronem - źródło DHL.com

DHL Express, uruchamiając przesyłki kurierskie dronem w Chinach wytycza właśnie nową drogę dla tej branży. Szybkość dostarczenia, pewność doręczenia, atrakcyjny koszt – wszystko to sprawia, że według DHL tak właśnie będzie wyglądać rynek dostaw e-commerce.

80 proc. – o tyle udaje się zredukować koszty przesyłki kurierskiej w Chinach, gdy zamiast tradycyjnej dostawy zapewnia ją bezzałogowiec. DHL Express w maju uruchomił pierwszy lot w ramach regularnej trasy dostaw. Jest pierwszą marką, która zapewnia taką usługę na najważniejszym azjatyckim rynku. Opracowana trasa, którą dostosowano do oczekiwań klienta, miała 8 km długości. Przesyłki kurierskie dronem zapewnił bezzałogowy pojazd zapewniony przez chińskiego producenta, firmę Ehang.

Przesyłki kurierskie dronem a pierwsze wnioski po doręczeniu

DHL Express, analizując debiutancką trasę nie ma wątpliwości: przesyłki kurierskie dronem rozwiążą kluczowe problemy branży. Takie rozwiązanie przede wszystkim oznacza ominięcie wszelkich zatorów komunikacyjnych charakterystycznych dla miast. Zadziwić może bilans czasowy i ekonomiczny całej operacji. Dostawa paczki dronem, w tym przypadku pozwoliła zredukować czas dostawy do zaledwie… 8 minut. Cena doręczenia spada – na skutek mniejszego zużycia paliwa niż przy dostawie drogowej – nawet o 80 proc. To oznacza całkowicie nową jakość w kontekście przyszłości. – Spodziewamy się, że dostawa za pomocą dronów będzie realizowana także na innych obszarach, a wraz z DHL Express będziemy uczestniczyć w budowie ekosystemu dla wielowymiarowego systemu miejskiego transportu- mówi Hu Hu Huazhi, założyciel i dyrektor generalny Ehang.

DHL Express bez wątpliwości: oto logistyka dla miast

Twórca Ehang, firmy produkującej drony dla DHL Express w Chinach określa takie możliwości dostaw kurierskich jako „początek nowego wymiaru logistyki lotniczej dla miast”. Wskazuje na możliwości, jakie zapewnia dron wobec przesyłki. Zapewniając pionowy start i lądowanie może doręczyć paczkę w dowolne miejsce wskazane przez klienta. Mając precyzyjny lokalizator GPS dostarcza przesyłki bez obaw o brak dokładności. Dodatkowo, korzystając z Internetu planuje dostawy przesyłki w czasie rzeczywistym. Załadunek i rozładunek odbywa się automatycznie. Drony DHL w Chinach mogą przewieźć jednorazowo 5 kg.

Od quadcopterów po paketkoptery

DHL próbuje wdrożyć zastosowanie dronów do przesyłek kurierskich od 2013 r. Początkowo testował dwie wersje Paketkopterów z linii quadcopterów. Ich mankamentem była relatywnie niewielka waga przewożonego towaru. Nie mogła przekraczać 0,5 kg. Innym mankamentem był krótki czas lotu. Wiele zmieniło się wraz z wprowadzeniem Paketkoptera w wersji 3.0. Podobnie jak wcześniejsze drony zapewniał pionowy start i lądowanie, ale inne parametry techniczne doskonale wpisują się już w oczekiwania kurierskie. Prędkość do 120 km/ godz., ponad 60-minutowy zasięg pracy na baterii i kilkukilogramowy udźwig daje szersze możliwości wykorzystania.

Nie tylko DHL Express

Gigant branży dostaw nie jest jedyną marką, która inwestuje w dostawę przesyłek dronami. Za priorytet w kontekście przyszłości takie rozwiązanie uznaje Amazon. Pierwszy lot z przesyłką uruchomił w grudniu 2016 r. w Wielkiej Brytanii. Wtedy bezzałogowiec Amazona dostarczył odbiorcy paczkę po… 13 minutach od złożenia zamówienia w trybie online.

Teraz duży nacisk na dostawy dronem kładą też krajowe ośrodki pocztowe – np. w Skandynawii czy szwajcarski Swiss Post.