Przesyłka do auta. Kurier zostawi ją w bagażniku


Przesyłka do samochodu
Przesyłka do samochodu

Samochód niczym własne biuro lub mieszkanie? Amazon uznał, że skoro auto stało się swoistym przedłużeniem apartamentu czy miejsca pracy, również do niego można dostarczyć przesyłki. I to nawet, jeśli samochód jest zamknięty.

Jeśli należy do Ciebie Chevrolet, Buick, GMC, Cadillac lub Volvo – a auto zostało wyprodukowane po 2015 r. i ma aktywny system On Call lub OnStat – teoretycznie możesz zamówić w Amazonie dostarczenie wprost do auta. Kurierzy, wykorzystując aplikację Amazon Key, są w stanie – to nie żart – otworzyć dane auto, by pozostawić we wnętrzu przesyłkę. Cała operacja odbywa się oczywiście za pełną zgodą właściciela samochodu.

Tyle teorii, w praktyce to rozwiązanie oczywiście nie dla wszystkich. Możliwość takiego dostarczenia przesyłki kurierskiej mają wyłącznie klienci, którzy wykorzystują kilkunastoletni już specjalny, premiowy program Amazona. Oprócz zniżek na konkretne usługi i towary, znaleźli się w elicie, na której testowane będzie nowe rozwiązanie logistyczne.

Mrzonka czy przyszłość dostarczania przesyłek?

Pozostawianie paczki w aucie brzmi równie intrygująco co kuriozalnie – budzi bowiem sporo wątpliwości zarówno od strony technicznej jak i etycznej. Amazon testuje tę usługę w kilkudziesięciu miastach Stanów Zjednoczonych; stopniowo chce to zestawienie rozszerzać zarówno pod względem lokalizacji przesyłek jak i samochodów objętych Amazon Key.

Rozwiązanie niewątpliwie kusi – przede wszystkim łatwością obsługi. Teoretycznie pełna obsługa ze strony kuriera jest w pełni monitorowana. Amazon zastrzega też, że nie ma żadnych obaw o ewentualne problemy z lokalizacją samochodu. To kwestia ustaleń między kurierem a właścicielem; możliwe jest również ewentualne wykorzystanie urządzeń geolokalizacyjnych. Sam kod do otwierania samochodu został opracowany tak, że nie daje możliwości uruchomienia pojazdu. Dodatkowo, otwiera drzwi samochodu wyłącznie na krótki czas – wyłącznie wstawienia paczki do środka.

Dlaczego przesyłka do samochodu może się sprawdzić?

To rozwiązanie niewątpliwie drogie – raczej dla osób, które korzystają z usług kurierskich bardzo często. Sama instalacja Amazon Key to równowartość kilkuset zł.

Nie brakuje jednak również zalet wysyłki paczki do samochodu. To m.in.:

  • skrócenie czasu dostarczenia paczki
  • możliwość realizacji swoich zadań niezależnie od usługi kurierskiej
  • poszerzenie godzin dostarczenia paczki

Szczególnie kwestia rozszerzonego zakresu godzin może wyglądać ciekawie. Amerykanie wyraźnie kierują tę ofertę w stronę osób żyjących w pędzie – zapracowanych, nie mających czasu na kontakt z kurierem czy poszukiwanie punktu odbioru. Przesyłka pozostawiana w samochodzie to oferta celująca przede wszystkim w nowoczesnych młodych ludzi biznesu i klasę średnią.

Amazon jak i przedstawiciele powiązanych z nim marek jest przekonany, że nowość nie zostanie potraktowana jak gadżet, ale realna alternatywa dla standardowej pracy kuriera. – Uważamy, że wiele osób doceni fakt, że może dostać swoją paczkę w sposób bezpieczny i rzetelny nie będąc przy jej odbiorze. Takie połączenie auta i handlu stanowi otwarcie nowej fali innowacyjności – zauważa Atif Ratiq, szef projektów cyfrowych Volvo.

Namiastką rozwiązania, jakim świat logistyki chce zrewolucjonizować Amazon jest pomysł InPost. Mobilne Paczkomaty stworzono z myślą o sytuacji, gdy tradycyjne są przepełnione. Wtedy klient może odebrać przesyłkę ze specjalnie oznakowanego samochodu dostawczego zaparkowanego w okolicach tradycyjnego Paczkomatu.