Przekierowanie paczki – jak działa zmiana adresu przesyłki kurierskiej?


Przekierowanie paczki
Przekierowanie paczki

Przekierowanie paczki to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy adresat nie może odebrać jej w danej lokalizacji podanej przez nadawcę. Przez internet – po zaledwie kilku klikach – wskazuje nowy adres doręczenia przesyłki. W ten sposób zmiana adresu paczki dostarczanej przez kuriera pozwala zaoszczędzić często całkiem sporo czasu.

Przekierowanie paczki – przesyłki, ale też np. koperty z ważnymi dokumentami – to odpowiedź branży kurierskiej na codzienność odbiorców: ich mobilność, szybkie zmiany lokalizacji czy niespodziewane wyjazdy. W przypadku, gdy odbiorca nie może przejąć przesyłki danego dnia z określonego miejsca, zmiana adresu doręczenia przesyłki pozwala unikać tego, co większość osób nie lubi – awiza i podróży do punktu odbioru.

Na czym polega przekierowanie paczki kurierskiej?

Przekierowanie przesyłki to jedna z wielu usług dodatkowych, które zapewniają swoim klientom firmy kurierskie. Proces ten polega na wprowadzeniu zmiany daty lub miejsca doręczenia przesyłki. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy nadawca – już po wysłaniu przesyłki – dowiaduje się, że odbiorcy w danym miejscu lub czasie nie będzie.
Jak przekierować paczkę będąc w takiej sytuacji? Firmy kurierskie zwyczajowo pozwalają przesunąć termin doręczenia nawet do 10 dni – tak robi np. DHL. Uruchamiając przekierowanie paczki przez internet można zaznaczyć zmianę adresu doręczenia na inny adres – choć często firmy kurierskie chcą, by był to obręb jednego rejonu. Można również zamówić przeniesienie przesyłki do jednego z punktów odbioru związanych z daną marką. Te są najczęściej otwarte 7 dni w tygodniu.

Przekierowanie paczki w InPost

InPost, obsługując Paczkomaty zapewnia Dynamicznie Przekierowania paczek kurierskich – darmowe przenosiny w miejsca, w których łatwiej je odebrać. Przesyłki trafiają do pobliskich Paczkomatów, Punktów Obsługi Paczek lub pod dowolny adres na wybranej pierwotnie ulicy – czyli np. do sąsiada.
Aby wykonać przekierowanie paczki w InPost wystarczy skorzystać z linku informującego, że przesyłka jest już w drodze. To rozpocznie procedurę nadawania jej nowego adresu, co jest intuicyjne i proste.

Przekierowanie paczki w DPD

DPD zapewnia zarządzanie przesyłką lub jej przekierowanie online. Wystarczy do tego podanie przez internet numeru przesyłki oraz potwierdzającego jej własność kodu SMS, który generowany jest na numer zleceniodawcy lub odbiorcy.

Przekierowanie paczki w DHL

Zmiana adresu doręczenia przesyłki możliwa jest też w przypadku innych firm kurierskich – np. DHL. Podobnie jak DPD ważne jest tu posiadanie numeru paczki oraz odbiór wiadomości tekstowej zawierającej kod potwierdzający.

Śledzenie paczki po przekierowaniu

Ważne jest, by po uruchomieniu przekierowania paczki kurierskiej zweryfikować jej aktualne położenie, a następnie sprawdzić, gdzie się znajduje po określonym okresie czasu. Pozwala na to śledzenie przesyłki – monitoring lokalizacji danego zamówienia. Choć firmy kurierskie zapewniają szybką reakcję na przekierowanie, dodatkowa analiza tego, czy na czas zmieniono adres doręczenia daje pełną kontrolę nad realizacją zleceń.