Czym jest paczka pocztowa priorytetowa i jaka jest jej szybkość dostawy?


Paczka pocztowa priorytetowa
Paczka pocztowa priorytetowa

Paczka pocztowa – priorytetowa czy ekonomiczna? Takie pytanie – postawione w iście hamletowskim stylu – zdarza się coraz częściej. Analiza tego, jak wysłać przesyłkę pocztową dotyczy nie tylko ceny, ale również czasu doręczenia. A tu pojawia się kluczowa dla adresata i nadawcy kwestia tego, jak długo “idzie” przesyłka priorytetowa dostarczana przez Pocztę Polską.

Priorytetowa paczka pocztowa to częsty wybór osób, które zlecają wysłanie przesyłki ważącej do 10 kg. Narodowy przewoźnik jest doceniany m.in. ze względu na łatwość zamówienia oraz – o czym ciągle się zapomina – sporą liczbę punktów pocztowych, w których można nadać przesyłki. To efekt skojarzenia: szczególnie poza miastami Poczta Polska nadal funkcjonuje w świadomości jako podstawowa marka, której można powierzyć wysłanie przesyłki. Tu jednak pojawia się spora wątpliwość: czy Poczta Polska jest tak szybka jak typowa firma kurierska?

Paczka pocztowa priorytetowa szybsza niż ekonomiczna, ale…

Poczta Polska zapewnia dwa rodzaje paczek w kontekście czasu dostarczenia do odbiorcy. Podstawowy wariant to przesyłki ekonomiczne. Ich przewidywany termin doręczenia to trzy dni robocze. Sporo, prawda? Należy pamiętać, że czas dostawy należy rozumieć w układzie D+3, a więc owe trzy dni liczy się od daty przekazania przesyłki do okienka pocztowego. Jeśli więc będzie to poniedziałek, paczka pocztowa ekonomiczna trafić może do adresata… w czwartek. W branży e-commerce takie oczekiwanie bywa niedopuszczalne. Stąd klienci są skłonni wydać za przesyłki pocztowe więcej i wybrać opcję priorytetową. Tu obowiązuje układ D+1, czyli przewidywany termin doręczenia do kolejny dzień roboczy po dacie nadania. Tyle teorii. W praktyce Poczta Polska zastrzega, że tak szybkie doręczenie przesyłki możliwe jest wyłącznie w przypadku nadania przed g. 15. Czyli doręczając paczkę w poniedziałek, ale po południu, przesyłka priorytetowa trafi do adresata w środę. A więc różnica między priorytetem a ekonomiczną okazuje się więc całkiem niewielka. Jeśli kogoś stać na to, by list lub opakowanie z produktem dotarło w takim czasie, równie dobrze może poczekać nieco dłużej. Co jednak ważniejsze: Poczta Polska podkreśla, że przewidywane terminy realizacji tych usług nie są jednoznaczne z gwarantowanymi terminami doręczenia. Tak więc na wszystkie terminy doręczeń sugerowane w komunikacji z adresatem i nadawcą należy patrzeć z dużą dozą sceptycyzmu.

Paczka pocztowa priorytetowa – cena usługi

Paczka priorytetowa pocztowa jest o ok. ¼ droższa niż standardowa. Poszczególne formaty zmieniają się w zależności od wyboru o kilkadziesiąt groszy:
  • S do 500 g – 3,30 / 4,10 zł
  • M do 1 kg – 4 / 4,70 zł
  • L do 2 kg – 6,60 / 7,30 zł.
Ceny są zaskakująco niskie? To prawda, ale dotyczą wyłącznie listów, które oczywiście można również wysłać standardowo lub priorytetowo. Jeśli spojrzeć na przesyłki polecone sporo zmienia się wraz z ciężarem przesyłki. Kalkulator wyceniający paczki pocztowe pokazuje bowiem, że przesyłka ekonomiczna o wadze 2-5 kg kosztować będzie 18 lub 19 zł w zależności od wymiarów (Gabaryt A/B). Priorytetowa będzie droższa o analogiczny 1 zł. Różnica dotyczy też małych przesyłek. Ekonomiczne do 1 kg  wyceniane są na 13 i 15 zł; priorytetowe – 14 i 16 zł. Warto w takiej sytuacji porównać cennik Poczty Polskiej z np. kosztami, jakich oczekują firmy kurierskie – może okazać się, że wysyłka kurierem będzie w podobnej cenie, a jednak nieco szybsze i bardziej wygodne.

Paczka pocztowa priorytetowa – jak długo idzie i co jest tego przyczyną

Teoretycznie czas doręczenia przesyłki pocztowej z opcją “Priorytet” jest precyzyjnie określony. W praktyce – nie do końca. W przypadku dalszych odległości lub np. niesprzyjających warunków atmosferycznych można spodziewać się np. opóźnienia dostawy mimo tak precyzyjnych deklaracji ze strony operatora. Stąd ważne jest bieżące śledzenie przesyłki w Poczcie Polskiej – to da szybką informację kiedy paczka ostatecznie dotrze na miejsce i w ręce adresata.