Zdalne otwieranie Paczkomatów – oto nowość w InPost


Zdalne otwieranie paczkomatów
Zdalne otwieranie paczkomatów

Zdalne otwieranie Paczkomatów to przykład tego, jak bardzo sieć i ogólny IoT – Internet of Things – wkracza w codzienność branży kurierskiej. InPost, operator zapewniający dostarczanie przesyłek w ramach sieci Paczkomatów udostępnił nową wersję aplikacji mobilnej. Ona umożliwia otwarcie skrytki z przesyłką w pełni zdalnie.

Wysłanie paczki Paczkomatem i zdalne otwieranie Paczkomatu to kolejny krok, który firmy kurierskie – w tym przypadku jedna z największych marek tej branży w Polsce – robią w kierunku maksymalnej użyteczności i wygody klienta. Nie musi on wpisywać w okienku danych do logowania. Nie musi też podawać danych, kodu i innych detali. Wystarczy do tego aplikacja internetowa i żądanie otwarcia Paczkomatu w sektorze, który zawiera adresowaną do niego przesyłkę.

Wysłanie paczki Paczkomatem – InPost odchodzi od QR i ciągu cyfr

To swoista rewolucja w procesie postrzegania tzw. ostatniej mili w dostawie przesyłki. Ta jest kluczowa z punktu widzenia wygody i komfortu użytkownika. Coraz większa jest bowiem presja na to, by doręczenie paczki przez kuriera odbywało się jak najszybciej, wraz z minimalizacją wszelkich formalności. W ten założenia wpisuje się nowa technologia InPost. Firma kurierska dotychczas działała tak, by użytkownik odbierający przesyłki skanował – za pomocą smartfona – właściwy kod QR. Mógł też podać określony ciąg cyfr w panelu. Teraz, w ramach InPost Mobile 2.0., może wygenerować polecenie otwarcia danej skrzynki przez internet. Zrobi to w pełni zdalnie – z dowolnego miejsca.

Nowa funkcja od firmy kurierskiej InPost

Wraz ze zmianą systemu odbioru, InPost wprowadził możliwość szybkiej lokalizacji danej skrytki na ekranie smartfona. To ciekawostka, która również stanowi dowód na to, jak wygoda i internet ważne są dla doświadczeń użytkownika. Teraz to aplikacja pomoże w odnalezieniu właściwej skrytki – przy dużych Paczkomatach będzie to ciekawe rozwiązanie.
W sumie, według stanu na jesień 2019 r., aż 95 proc. urządzeń prowadzonych przez InPost obsługuje zdalne otwieranie Paczkomatów.

Zdalne otwieranie Paczkomatu – jak to zrobić?

Procedura jest uproszczona do granic możliwości. Po otrzymaniu w aplikacji powiadomienia o możliwym odbiorze przesyłki wystarczy udać się do wybranego Paczkomatu. Nie trzeba do niego podchodzić. Wystarczy, że system geolokalizacyjny odnotuje, że użytkownik jest w pobliżu – np. 10 m od urządzenia. W aplikacji, w opcji “Szczegóły przesyłki” należy wybrać żądanie “Otwórz skrzynkę zdalnie”. Ta otworzy się samoczynnie. Dodatkowo aplikacja wskaże, w którym miejscu jest skrzynka z przesyłką.

Technologia w branży kurierskiej

Analizy firm logistycznych wskazują, że internet jest coraz ważniejszy dla użytkowników zamawiających usługi kurierskie. Dotyczy to każdego etapu obsługi. Zamówienie kuriera przenosi się do internetu – tak działa porównywarka cen oraz zamawianie usług kurierskich w KurJerzy.pl; również płatności obsługiwane są z wykorzystaniem sieci. Teraz internet mobilny staje się naturalnym narzędziem do potwierdzenia odbioru paczki. Od początku 2019 r. Paczkomaty są w ofercie serwisu KurJerzy.pl.