Strajk poczty opóźni przesyłki wysyłane do Finlandii


Paczka do finlandii
Paczka do finlandii

Przesyłki do Finlandii będą w listopadzie 2019 r. trafiać z dużym opóźnieniem. Powód to strajk lokalnych służb pocztowych. O potencjalnych problemach informuje już jedna z firm z kurierskich związana z serwisem KurJerzy.pl – GLS.

Krajowy oddział tej marki, GLS Finland wydał oświadczenie, w którym informuje, że od poniedziałku 11 listopada trwać będzie strajk służb pocztowych. Potrwa dwa tygodnie. Zakończy się 23 listopada 2019 r. GLS Finland zapowiada, że ma on wpływ na doręczenia i regularność dostaw oraz odbiorów paczek – również nadawanych z Polski do Finlandii. Strajk sprawia, że firmy kurierskie z tego rejonu Europy z dużą ostrożnością mówią o potencjalnych terminach doręczeń. Jarmo Ainasoja, jeden z przedstawicieli fińskiego oddziału krajowej poczty deklaruje nawet, że listy nadawane obecnie mogą nie trafić do odbiorcy nawet… do początku przyszłego roku.

Strajk pocztowców potrwa dłużej niż 2 tygodnie?

Taki scenariusz jest możliwy. Ainasoja w fińskich mediach twierdzi m.in, że w najgorszym przypadku przesyłki wysyłane do Finlandii mogą być dostarczane nawet kilka tygodniu po zakończeniu strajku. Zapowiada również znaczące różnice w terminie doręczeń. Część z przesyłek trafi do odbiorców zgodnie z harmonogramem. Inne – np. ze względów logistycznych – z bardzo dużym opóźnieniem.
Przesyłki do Finlandii będą zawieszone ze względu na ogłoszony w ub. miesiącu 2-tygodniowy strajk członków Fińskiego Związku Pocztowego i Logistycznego. Ich negocjacje z pracodawcami z sektora usług nie przyniosły skutku. Obie strony twierdzą, że obecnie nie ma szans na porozumienie. W efekcie – nie ma szans na to, by przesyłki wysyłane do Finlandii były doręczane zgodnie z terminami. Oczywiście dotyczy to także czasu, w jakim kurierzy doręczą paczki z Finlandii.

Usługi kurierskie a przesyłki wysyłane do Finlandii

Strajk zorganizowany jest w wyjątkowo trudnym momencie dla firm kurierskich. Nadchodzi okres przedświąteczny i największe natężenie zleceń na usługi kurierskie i pocztowe. Sytuacja w Finlandii stała się na tyle specyficzna, że przedstawiciele Posti – narodowego przewoźnika w kraju – namawiają… do kolorystyki kopert. Priorytetowo chcą bowiem traktować kartki pocztowe z życzeniami na święta. Stąd prośby, by chować je do czerwonych kopert. To spowoduje, że zostaną objęte priorytetem sortowania i – jak zapowiada Ainasoja – mają szansę na doręczenie przed świętami.

Niższe wynagrodzenia dla pracowników poczty

Strajk i opóźnione przesyłki wysyłane do Finlandii to efekt zamieszania, do którego doszło w tym kraju latem tego roku. Wtedy Posti obniżyło wynagrodzenia podstawowe prawie 700 pracownikom. Najbardziej zmiany odczuli pracownicy odpowiedzialni za sortowanie paczek – ich wynagrodzenia zmniejszyły się średnio o 30 proc. Już wtedy przewodnicząca związkowców, Heidi Nieminen zapowiadała, że “spowoduje to załamanie usług kurierskich, ponieważ trudno będzie pozyskać kogokolwiek do pracy”. W samym Tampere informacja o obniżkach doprowadziła do rezygnacji z pracy ok. 100 osób.