Przesyłki DHL będą droższe. Kurier szykuje też nową opłatę


Ceny DHL
Ceny DHL

Ceny usług kurierskich od 2021 r. będą stopniowo rosły. Jeden z liderów rynku logistycznego na świecie, DHL Express już zapowiedział niespełna 7-procentowe podwyżki stawki. Szykuje się również do nowego cennika dopłat za przesyłki niestandardowe. Zmiana cen dotyczyć będzie także paczek, które są wysyłane do Wielkiej Brytanii oraz z Wysp do Polski.

Wszystkie zmiany cen w DHL obowiązywać będą od początku stycznia 2021. Ruch DHL uznawany jest za charakterystyczny dla całej branży; sektor logistyczny spodziewa się bowiem nie tylko zbiorowego wzrostu cen, ale również wyższego poziomu podwyżek. O ile przed rokiem sięgały one średnio ok. 5 proc., teraz DHL Express szacuje, że korekta cen sięgnie 6,9 proc. To jednak wartość ogólna; w praktyce nowe ceny DHL w zakresie usług kurierskich uwzględniać będą czynnik geograficzny. Mają być więc odpowiedzią na lokalne zapotrzebowanie oraz konkurencję. Koszty kurierów będą więc uwzględniały zarówno wahania na rynku walut wobec euro jak i bieżące dla danego państwa koszty administracyjne czy inflację. Można jednak zakładać, że ceny kurierów w większości przypadków będą na poziomie 6 proc.

DHL: wyższe ceny kurierów to lepsza infrastruktura

Firma kurierska podkreśla, że wzrost cen za usługi wynika nie tylko ze zmian charakterystycznych dla branży – rosnącej dynamiki e-commerce i zapotrzebowania na obsługę przesyłek – ale również jest efektem inwestycji. Szef polskiego oddziału DHL Express, Tomasz Buraś wskazuje m.in., że firma w ostatnich latach odnowiła flotę samolotów. Zainwestowała również w sortownie, punkty przeładunkowe i inne obiekty, które wchodzą w skład globalnej sieci logistycznej DHL.

Dopłaty za nietypowe przesyłki

Nowe ceny DHL obejmują również wprowadzone do zestawienia dopłaty za przesyłki o nietypowej specyfice. W przypadku elementów o niestandardowej wadze – DHL nie precyzuje jeszcze parametrów – dopłata sięgać będzie 380 zł. W przypadku palet niepiętrowalnych, dodatkowy koszt to 780 zł.

Przesyłki DHL do Wielkiej Brytanii

Odrębną kwestią w kontekście roku 2021 jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. DHL w związku z tym zapowiada opłatę za obsługę przesyłek importowych i eksportowych. Dotyczy to paczek, które podlegają odprawie celnej. Minimalna cena za przesyłkę sięgnie w przypadku Polski 22,3 zł. Z kolei szacowana wysokość opłaty brexitowej wyniesie 1,12 zł za kg.

Brexit a firmy kurierskie

Ruchy DHL w kontekście zmian na Wyspach nie są niczym zaskakującym. Wcześniej na podobne zapowiedzi zmian zdecydowała się firma kurierska DPD. Ona wskazała, że wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii wyłączy kilka usług takich jak:

  • doręczania przesyłek nadawanych w Polsce w ramach Pickup z odbiorem w Wielkiej Brytanii
  • nadawanie przesyłek do i z Wielkiej Brytanii za gotówkę
  • odbiór paczek z Wielkiej Brytanii wynikających ze zlecenia klienta DPD

DPD wprowadzi też niewielkie ograniczenia geograficzne dotyczące odbioru lub dostarczenia przesyłek. Szykuje się również do zmian cennika i doliczanych dopłat w związku z obsługą celną.