Paczka w Ruchu to teraz Orlen Paczka – co to oznacza?


orlenpaczka
orlenpaczka

Polski potentat paliwowy nie zatrzymuje swojej ekspansji na kolejne dziedziny gospodarki. Po wejściu na rynek mediów, przyszedł czas na inwestycje w usługi kurierskie. Orlen przejął legendarną już markę Ruch i zmienia nazwę usług najpopularniejszej krajowej firmy. Co to oznacza w praktyce? Jakie zmiany się szykują? Czym tak naprawdę jest Orlen Paczka?


O tym, że Orlen przejmie Ruch było wiadomo od dłuższego czasu. Prezes firmy Daniel Obajtek wspominał o tym w wielu wywiadach. Paliwowa potęga wschodniej Europy szuka bowiem nowych możliwości inwestycji, a usługi kurierskie to jedna z najbardziej rozwojowych inwestycji przedsiębiorstwa należącego do Skarbu Państwa. W listopadzie 2020 roku doszło do połączenia spółek, a od września mamy kolejne zmiany – pojawiła się Orlen Paczka.

Co na ten moment zmieniło się w Ruchu?

Przejęcie nie oznacza jednak, że Orlen całkowicie zmienił system przygotowywania usług przewozu przesyłek. Otóż na ten moment Orlen działający w Ruchu to wyłącznie rebranding. Fizycznie transportem przesyłek nadal zajmują się specjaliści, zatrudnieni wcześniej w polskiej firmie przewozowej.

Z pewnością niektórym klientom szkoda będzie marki, która powstała w 1918 roku i ma bardzo rozbudowane tradycje. Orlen powoli przygotowuje odbiorców na całkowitą zmianę marki. Na początku punkty Ruchu przemianowano na „Orlen w Ruchu”, a teraz z rynku zniknęła popularna Paczka w Ruchu – ta została zastąpiona przez Orlen Paczkę.

Czy Orlen Paczka to coś nowego?

Nie do końca. Orlen Paczka będzie działała na podobnych zasadach co Paczka w Ruchu. Obsługują ją też ci sami ludzie, co w poprzedniej firmie. Bazą przesyłek to z kolei dokładnie te same systemy. Co się zmieni? Orlen zapowiada, że czas transportu przesyłki skróci się o 1-2 dni robocze. Spółka Skarbu Państwa chce postawić również automaty do odbioru paczek – na początek pojawi się ich około 200, a do końca 2022 roku – nawet 2000 (docelowo ma być ich kilkanaście tysięcy) Przewoźnik pracuje też nad aplikacją, która ułatwi odbiór przesyłek z automatów. Wspomnijmy, że zagranicą usługa nosi nazwę Orlen GO!

Na ten moment jednak Orlen Paczka działa dokładnie tak samo jak Paczka w Ruchu. Jeżeli zamówisz tego typu usługę, to koniecznie musisz wskazać punkt nadania paczki (wcześniej firmowane marką Ruch, dziś Orlen) oraz jej odbioru (zgodnie z taką samą zasadą). Poza rebrandingiem zmian na ten moment nie ma.

Jakie zmiany są przed nami?

Plany Orlenu względem Ruchu są jednak bardziej złożone i nie dotyczą wyłącznie zmiany nazwy. Punkty odbioru przesyłek mają być bardziej rozwijane. Pojawią się na nich między innymi hot-dogi i kawa znane z sieci stacji paliwowych. Liczba takich miejsc będzie się też zwiększać – wraz z ekspansją automatów paczkowych.

Na ten moment w Polsce mamy około 1400 punktów odbioru i nadania Orlen Paczki. W każdym kolejnym roku ma ich być o 200 więcej. Wspomnijmy, że w większych punktach Orlen w Ruchu pojawi się szeroki asortyment spożywczy i prasowy. W ten sposób przedsiębiorstwo chce konkurować z innymi sieciami handlowymi, które mają w usłudze odbiór i nadanie przesyłek.

Zgodnie z zapowiedziami, Orlen Paczkę będziemy mogli również wysłać i odebrać na wszystkich stacjach paliw należących do sieci w Polsce i Europie. Na ten moment nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi. Póki co – jeżeli korzystałeś u nas z usługi Paczka w Ruchu – powinieneś się przyzwyczaić, że usługi o takiej nazwie już nie ma. Została zastąpiona przez Orlen Paczkę.