Grupa Raben otwiera specjalistyczne centrum logistyczne


Grupa Raben
Grupa Raben

41 tys. palet – tak imponująca jest pojemność magazynu wysokiego składu, który uruchomiła Grupa Raben. Operator logistyczny specjalizujący się w dostawie wielkogabarytowej wybudował nową halę w Wielkopolsce.

Pozwala ona na bardziej kompleksowy stopień obsługi w zakresie zarówno składowania jak i innych procesów wysyłkowo-sprzedażowych.
Inwestycja Grupy Raben powstała w Robakowie w pobliżu Poznania. Lokalizacja w Wielkopolsce oraz bliskość dróg S11 i A2 – niedaleko znajduje się łączący z nią węzeł Krzesiny – sprzyja szczególnie szybkiej dostawie na zachód. Magazyn wysokiego składu Grupy Raben to część całego centrum logistycznego tej marki. W sumie zajmuje ono 120 tys. m kw. powierzchni; było dotychczas największym punktem na mapie Raben w Polsce – teraz przeszło dodatkową rozbudowę.

Składowanie materiałów niebezpiecznych

Inwestycja Raben skierowana jest m.in. w kierunku przechowywania oraz logistyki towarów niebezpiecznych. Sprzyja temu rozmiar magazynu – przygotowanie do zestawienia 41 tys. palet – jak i zabezpieczenia. Magazyn Raben podzielony jest na pięć stref – w tym przeznaczone do towarów określanych jako specjalistyczne. Obejmują m.in. materiały niebezpieczne i wymagające szczególnej uwagi w zakresie transportu oraz przechowywania. To np. aerozole, utleniacze czy inne środki chemiczne. W ten sposób Raben zapewni usługi dla logistyki zarówno w zakresie standardowym jak i rozszerzonym o opcje nietypowe.

Automatyka w logistyce

Raben podkreśla, jak duże znaczenie w obsłudze logistycznej dostaw odgrywa automatyzacja wszystkich procesów. Dotyczy to również planów przyszłego zagospodarowania magazynu. Inwestycja obejmuje nie tylko sam magazyn i centrów dostawy i wydania przesyłek, ale i produkcję co-packingową. Grupa Raben, w komunikacie zauważa, że „w tym celu przygotowana jest specjalistyczna powierzchnia uzbrojona w automatyczne rozwiązania wspierające procesy kompletacji oraz pakowania”. Magazyn zapewni wiec m.in. możliwość produkcji standów, zgrzewarki automatyczne czy maszyny etykietujące. Raben zaplanował również specjalistyczne roboty pakujące.

Magazyn Raben w liczbach

Całe centrum Raben w Wielkopolsce to ok. 120 tys. m kw. powierzchni magazynowej. W sumie zapewni obsługę – przyjęcie, przechowanie i wysyłkę – 185 tys. palet. Powierzchnia przeładunkowa sięga ok. 18 tys. m kw. W Polsce Grupa Raben istnieje od 1991 r. Oferuje m.in. krajowy i międzynarodowy transport całopojazdowy, dostawę produktów wymagających kontrolowanej temperatury na całym łańcuchu dostaw oraz przesyłki drobnicowe – już od jednej palety. Główna spółka, Raben Logistic Polska, dysponując rozbudowaną siecią terminali w całym kraju umożliwia:

  • logistykę kontraktową: magazynowanie, copacking, comanofacturing
  • transport drogowy: krajowy, międzynarodowy – drobnicowy i częściowy
  • transport lotniczy i morski.

Centrala Raben znajduje się w Robakowie koło Poznania. Oprócz niej spółka posiada przedstawicielstwa i magazyny w kilkudziesięciu miastach Polski. W sumie zatrudnia w kraju ok. 3,5 tys. osób.