DHL bada azjatyckie trendy handlowe


DHL bada azjatyckie trendy handlowe
DHL bada azjatyckie trendy handlowe

APAC (Azja-Pacyfik) to region świata w pobliżu zachodniego Pacyfiku. Zwykle termin ten obejmuje wiele krajów Azji Wschodniej, Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. To obecnie najszybciej rozwijający się region na świecie, a handel jest i będzie dla niego jednym z kluczowych sektorów wzrostowych.

Przeprowadzone badania miały na celu sprawdzenie tendencji handlowych i ich wpływu na łańcuch dostaw w tym złożonym obszarze gospodarczym. Firmie DHL udało się ustalić kilka faktów, których skrót znajduje się w poniższym artykule.

Wzrost handlu elektronicznego wywołał zmianę zachowań i oczekiwań konsumentów tamtego regionu. W konsekwencji czego po ekspresowych zakupach w sieci, spodziewają się oni również szybkiej i niezawodnej dostawy. Rozwój rozwiązań logistycznych jest naturalnym elementem rosnącego e-handlu.

Zwiększenie konsumpcji krajowej i szybko rosnące e-commerce są kluczowymi czynnikami silnego wzrostu APAC. Chiny pozostają światowym niekwestionowanym liderem w tym regionie, ale nie można zapominać o rosnącym znaczeniu Indii i Wietnamu. Inicjatywy takie jak Trade Trans-Pacific Partnership (TPP), czy Wspólnota Gospodarcza krajów ASEAN (AEC = ASEAN Economic Community), powinny być wykorzystane przez przedsiębiorstwa do zniesienia barier w handlu wewnątrzwspólnotowym. W ten sposób mogą sprawić, że kraje APAC będą jeszcze bardziej atrakcyjnymi miejscami produkcji.

Aby być konkurencyjnym, firmy powinny już teraz zacząć inwestować w gospodarkę azjatycką. W najbliższych latach szczególnie ważne będzie skupienie się na zwiększeniu multimodalnych rozwiązań transportowych, poprawie infrastruktury dróg i kolei. Te oraz inne inwestycje w sześciu dużych potencjalnych gospodarkach azjatyckich (Chiny, Indie, Wietnam, Tajlandia, Indonezja oraz Malezja), a także na szlakach handlowych takich jak Chiny-Indie i Chiny, Indonezja będą istotne. Przewiduje się, że przebiegające tam szlaki handlowe mogą do 2030 roku stanowić nawet 50% kluczowych globalnych dróg handlowych.

Podsumowując, DHL przekonuje, że kraje azjatyckie to przyszłościowy i rozwojowy temat szczególnie dla branży transportowej. Obecnie popularna jest tutaj produkcja, ale równo z nią powinniśmy skupiać się na organizacji łańcucha dostaw.

Źródło: DHL