Automaty paczkowe z Aliexpress zagrożą sieci kurierskiej InPost?


Automaty paczkowe z Aliexpress
Automaty paczkowe z Aliexpress

Popularne Paczkomaty, obsługiwane przez kuriera InPost podbijają Polskę. Firma stawia na rozwój możliwości usługi, jednak z pewnością doczeka się konkurentów. Wśród nich może być Poczta Polska, a niebawem pojawią się automaty paczkowe z Aliexpress. Czy to realna konkurencja dla kuriera InPost? Postaramy się to wyjaśnić.

Paczkomaty kuriera InPost powstają na wielu polskich osiedlach, ale też przy mniejszych miejscowościach takich jak np. gminy miejskie. Bezobsługowy odbiór przesyłki, coraz lepiej działająca aplikacja (umożliwia m.in. otwarcie skrytki), a także komfortowe funkcjonowanie (dzięki Paczkomatom możemy odebrać przesyłkę w korzystnej dla nas porze) sprawiają, że sieć wyrosła na monopolistę tego rozwiązania. Niebawem na rynku mają pojawić się jednak automaty paczkowe z Aliexpress.

Automaty paczkowe z Aliexpress – rewolucja nadchodzi?

Aliexpress to drugi największy serwis prowadzący sprzedaż w Polsce. Jako jedyny opiera się jeszcze największemu konkurentowi, choć walkę z Allegro przegrał już m.in. eBay. Chiński portal nie chce jednak poddać się z łatwością – z tego względu zapowiedział uruchomienie w Polsce automatów paczkowych. Na czym ten projekt ma polegać?

W najbliższym czasie w Polsce powstaną automaty paczkowe z Aliexpress oparte na systemie CaiNiao. Ich głównym celem jest przyspieszenie dostaw przesyłek do Polski. Klienci z naszego kraju muszą często bardzo długo czekać, aż zawartość paczki dotrze do ich rąk. CaiNiao, które pojawi się w Polsce od kwietnia ma zmienić czas dostawy – zredukuje go do nawet 15 dni.

Aliexpress już zredukował czas dostawy.

Dzięki współpracy z obsługą logistyczną z Belgii, Aliexpress już zmniejszył czas oczekiwania na dostawę. W niepamięć odeszły czasy, w których na przesyłkę czekaliśmy nawet kilkanaście tygodni. Teraz standardy są znacznie lepsze. Automaty paczkowe z Aliexpress mają je jeszcze zwiększyć.

W praktyce ma działać to następująco – jeżeli zrobisz zakupy w chińskim serwisie na więcej niż 5 dolarów, to czas dostawy skróci się do niecałych 15 dni. Przesyłki powędrują właśnie do CaiNiao, a klienci będą mogli je odebrać. Proste, prawda?

Czy jednak nie będzie to zagrożeniem dla kuriera InPost?

Czy automaty paczkowe z Aliexpress – CaiNiao to zagrożenie dla InPost?

Okazuje się, że Aliexpress wcale nie chce osłabiać Paczkomatów i kuriera InPost. Przedstawiciele Alibaby, czyli właściciela chińskiego portalu podkreślają, że InPost jest ich ważnym partnerem, a jego osłabianie nie leży w interesie klientów i samego Aliexpress. O co więc chodzi w projekcie z automatami paczkowymi?

Aliexpress ma zamiar mocniej zaznaczyć swoją obecność i przebić się do świadomości przyszłych klientów. Samych automatów paczkowych będzie jednak niewiele. Przedstawiciele firmy podają, że w kraju pojawią się pojedyncze sztuki w większych miastach – na razie czas na pilotaż w Warszawie. Na pewno nie mamy co spodziewać się takiej ekspansji, jak w przypadku kuriera InPost.

Widać więc, że kurier InPost nie musi obawiać się działań Aliexpress. Wręcz przeciwnie – dla InPostu działania Aliexpress będą dopełnieniem i swego rodzaju odciążeniem. Serwis zapowiedział dalsze prace z InPostem, mające usprawnić system dostaw. Pamiętajmy również, że InPost nie obsługuje wyłącznie Aliexpress, a wspiera inne serwisy czy umożliwia indywidualne nadania do Paczkomatu właśnie.

Kogo może obawiać się InPost?

Nadal czekamy na automaty z Biedronki czy Poczty Polskiej. Pamiętajmy jednak, że to InPost zrewolucjonizował rynek swoimi Paczkomatami. Co więcej, skutecznie zastrzegł popularną nazwę – Urząd Patentowy zabronił Poczcie Polskiej określania swoich automatów „paczkomatami”, a Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął jeszcze decyzji, czy takie rozporządzenie ma sens.

Póki co, lider jest jednak wyraźny i nic nie wskazuje na to, że ktokolwiek w najbliższym czasie może mu zagrozić. Oczywiście, działania konkurentów są wręcz wskazane, bo dzięki temu InPost stale rozwija zakres swoich usług i możliwości Paczkomatów.