VAT 0% na przesyłki do USA i innych krajów spoza UE – co warto wiedzieć?


Vat 0%
Vat 0%

Czy wiesz, że przesyłki eksportowe, które nadajesz do wszystkich krajów poza europejską wspólnotą są objęte tzw. zerową stawką podatku od towarów i usług? VAT 0% sprawia, że ceny są niezwykle atrakcyjne i poszerzają Twoje możliwości handlowe. Specjalnie z tego powodu uruchomiliśmy nową funkcjonalność, która automatycznie nalicza korzystne stawki.

Korzystny VAT 0% to bardzo wymierne korzyści dla przedsiębiorców, ale również klientów indywidualnych. Spójrzmy na zalety takiej stawki od strony praktycznej. Cena jednostkowej przesyłki jest o prawie ¼ niższa, niż przed naliczeniem zerowego VATu. Dla przykładu, jeżeli paczka ze standardowym, 23% VATem dotychczas wyceniona była na 123 złote, to wysyłanie jej do krajów poza Unią Europejską będzie wycenione na 100 złotych.

To oczywiście bardzo uproszczony przykład, który pokazuje jednak jakie są pozytywne wartości wynikające z VAT 0%. Oczywiście, oszczędności wzrastają w przypadku wysyłania większej liczby przesyłek w roku, co za tym idzie są bardzo odczuwalne u przedsiębiorców-eksporterów. Korzystając z naszego serwisu KurJerzy.pl zaoszczędzisz również czas, bo nie będziesz już musiał samodzielnie określać stawki podatku dla swoich przesyłek.

Jak i kiedy VAT 0%?

Zerowa stawka podatku VAT (nie mylić tego ze zwolnieniem z podatku, bo – choć kwota będzie podobna, to księgowanie takich przesyłek jest różne) naliczana jest, gdy eksportujemy przesyłkę do USA i innych krajów poza Unią Europejską. Mogą to być zarówno kraje azjatyckie, amerykańskie, jak i te, które nie są członkami wspólnoty (status Wielkiej Brytanii cały czas znajduje się jednak pod znakiem zapytania, nie wiadomo jakie będą zasady współpracy na tej płaszczyźnie).

Niekiedy eksporterzy mieli jednak problem z naliczaniem odpowiedniej stawki. Wiele systemów uniemożliwiało im takie działanie, a VAT 0% trzeba było określać samemu. Kłopot stanowiło też późniejsze księgowanie i zebranie oddzielnych faktur. Postaraliśmy się jednak odpowiedzieć na zapotrzebowanie Klientów i od początku września wprowadziliśmy specjalny system, który rozdziela płatności na Unię Europejską i pozostałe kraje. Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie?

  • System samodzielnie wykrywa odpowiednią stawkę VAT w zależności od destynacji przesyłki, więc nie musisz martwić się o własny błąd w rozrachunkach.
  • Na koniec miesiąca otrzymasz faktury rozdzielone na VAT 23% i VAT 0%. To ułatwi działanie Twojemu księgowemu.
  • System jest bardzo prosty w obsłudze. Korzystając z jego działania nie powinieneś zauważyć różnicy.
  • System dzieli saldo na rozliczenia z krajami Unii Europejskiej i spoza wspólnoty.

Korzystając z serwisu możesz doładować osobne saldo dla obsługi krajów wspólnoty i poza Unią. Jest to bardzo intuicyjne i nie wymaga dodatkowej wiedzy z zakresu księgowości czy finansów.

Widok salda użytkownika dla przesyłek poza Unię Europejską
Widok salda użytkownika dla przesyłek poza Unię Europejską

W jaki sposób obsługiwać system?

Jak wspomnieliśmy wyżej, stawka VAT 0% naliczy się automatycznie. Jak obsługiwać całą funkcjonalność? Proces prawie nie różni się w stosunku do wysyłania pozostałych przesyłek. Również musisz wybrać docelowy kraj i określić, którego kuriera chcesz zaangażować do zlecenia. W przypadku wyboru kraju objętego VAT 0% w podsumowaniu, cena brutto nie będzie różniła się zupełnie od ceny netto. Co bardzo ważne, formularz przeprowadzi Cię przez proces krok po kroku – uwzględnia również proces odprawy celnej, która dla wielu osób może być skomplikowana i budzi niekiedy strach oraz wątpliwości.

Cennik przesyłek do USA
Cennik przesyłek do USA

Wymierne korzyści mają użytkownicy, którzy założą u nas konto. Osoby te mogą korzystać z innych funkcjonalności. Te jeszcze bardziej usprawniają wysyłanie przesyłek i nadawanie kolejnych zleceń.

Po zarejestrowaniu dostaniesz pełen dostęp do dokumentów z zerową i standardową stawką podatku od towarów i usług. W specjalnej sekcji serwisu znajdziesz odpowiednie rozrachunki, płatności, informacje o przesyłkach i szczegóły zleceń. Możesz tam również doładować saldo do przesyłek poza Unią. W zakładce znajdziesz też zestaw niezbędnych faktur zbiorczych, podzielonych zgodnie z obowiązującą stawką podatku. Całość obsłużysz intuicyjnie i sprawnie. Oszczędzisz sobie również kłopotów księgowych i celnych. Sekcje znajdziesz w zakładce „Wysyłki poza EU”, którą odszukasz w głównym menu naszego serwisu.

Widok salda użytkownika dla przesyłek poza Unię Europejską
Widok salda użytkownika dla przesyłek poza Unię Europejską

A co z dotychczasowym saldem? Rozliczenia i środki, które dotychczas u nas trzymałeś przeznaczone są na przesyłki krajowe oraz te, które wysyłasz do krajów Unii Europejskiej. Jeżeli chcesz obsługiwać również państwa spoza Unii, to od tej pory rozliczenia związane z przesyłkami krajowymi oraz do krajów wspólnoty europejskiej znajdują się w dotychczasowym saldzie, a rozliczenia związane z przesyłkami do krajów spoza unii znajdują się na dodatkowym saldzie “Wysyłki poza EU”.

Nowy system sprawi, że zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ale też niezbędnego w eksporcie czasu. Możesz go poświęcić na inne zadania firmowe i pozyskiwanie kolejnych klientów firmowych.