Kurier UPS i dopłaty w szczycie świątecznym – sprawdź, w jakich przypadkach będą obowiązywać


Kurier UPS
Kurier UPS

Stan od listopada do stycznia to najczęściej ogromne obłożenie dla kurierów, którzy przewożą coraz większe ilości przesyłek. System zapychają często niestandardowe i duże paczki, które zabierają miejsce w autach przewoźników. Aby zwiększyć efektywność przewozu, kurier UPS chce ograniczyć nadawanie takich przesyłek. W jaki sposób?

Kurier UPS to jeden z największych przewoźników na świecie. Obsługuje on miliony klientów, chcąc świadczyć usługi na najwyższym poziomie. W okresie świąteczno-noworocznym (szczególnie w czasie pandemii) obłożenie jest tak duże, że firma robi wszystko, żeby sprostać oczekiwaniom klientów. Stąd osoby decyzyjne zdecydowały się na wprowadzenie dodatkowych opłat na duże i niestandardowe przesyłki.

Dlaczego kurier UPS wprowadza takie opłaty?

Niestandardowa i bardzo duża przesyłka mocno ogranicza możliwości danego kuriera. W ten sposób przewożenie standardowych przesyłek może się bardzo opóźnić. Firma zdaje sobie również sprawę z tego, że tegoroczny okres świąteczno-noworoczny będzie wyjątkowy. Pandemia koronawirusa sprawi, że wielu z nas będzie robić zakupy przed Bożym Narodzeniem w sposób zdalny. To wszystko znacznie obciąża możliwości kurierów i przez to rośnie prawdopodobieństwo, że paczka nie dojdzie na czas.

Kurier UPS zdecydował się ograniczyć ryzyko do minimum, zmniejszając obłożenie dużymi i niestandardowymi przesyłkami. Firma wprowadzi je między 1 listopada 2020 roku i 16 stycznia 2021 roku. Opłaty będą obowiązywały również za pośrednictwem naszego serwisu.

Jak duże będą dodatkowe opłaty?

Przede wszystkim, kurier będzie doliczał dopłaty do obowiązujących stawek. To oznacza, że nowa kwota nie będzie zastępować starej, a będzie kolejnym obciążeniem. UPS podkreśla, że nowe dopłaty będą obowiązywały na duże paczki, paczki przekraczające obowiązujące limity oraz paczki, które będą wymagały dodatkowej obsługi (tzw. niestandardy).

Dopłaty sezonowe od 1 listopada do 16 stycznia 2021

Z oficjalnym komunikatem firmy UPS można zapoznać się tutaj. Poniżej przedstawiamy zestawienie dla naszego kraju.

Przesyłka niestandardowa [?] cena + 18,00 zł netto
Duża paczka [?] cena + 238,00 zł netto
Przekroczenie wymiarów [?] cena + 390,00 zł netto

Jakie przesyłki będą objęte opłatą?

Opłata za dodatkową obsługę (tzw. niestandard)

• Dowolnego artykułu umieszczonego w zewnętrznym opakowaniu wysyłkowym, wykonanego z metalu lub z drewna.
• Dowolnego przedmiotu w kształcie walca, taki jak beczka, wiadro lub opona, który nie znajduje się w całości w opakowaniu wysyłkowym wykonanym z tektury falistej.• Każdej paczki, której najdłuższy bok przekracza długość 100 cm lub której drugi dłuższy bok przekracza 76 cm.
• Dowolnej paczki, której rzeczywista waga przekracza 32 kg.
• Każdej paczki w przesyłce, której średnia waga przekracza 32 kg i dla której nie podano szczegółowych wag poszczególnych paczek na dokumencie źródłowym lub w automatycznym systemie wysyłkowym UPS. Firma UPS zastrzega sobie także prawo do zastosowanie opłaty za dodatkową obsługę do każdej paczki, która według jej uznania wymaga takiej obsługi.Ze względu na dodatkową obsługę wymaganą z naszej stronie oraz późniejsze potencjalne opóźnienia w realizacji takich przesyłek, firma UPS nie udziela na nie gwarancji zwrotu pieniędzy. Firma UPS nie zwraca zatem kosztów wysyłki, jeśli przesyłki wymagające dodatkowej obsługi nie zostaną doręczone w terminie zwykle przewidzianym dla danej przesyłki

Opłata dodatkowa za dużą paczkę

Dana paczka jest traktowana jako “Duża paczka”, kiedy jej długość oraz obwód [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)] łącznie przekraczają 300 cm, ale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru UPS, czyli 400 cm. W przypadku dużej paczki stosowana jest minimalna waga podlegająca opłacie wynosząca 40 kg. Ponadto zostanie zastosowana opłata dodatkowa za dużą paczkę.

Rozmiary przekraczające dozwolone limity

Paczki, których waga rzeczywista przekracza 70 kg lub też są dłuższe niż 274 cm, lub przekraczają 400 cm w połączeniu długości i obwodu [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)], nie są przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka znajdzie się w systemie małych paczek UPS, to naliczona zostanie dodatkowa opłata. Paczki o długości przekraczającej 400 cm w długości i obwodzie łącznie również podlegają dopłatom za dużą paczkę.

Szukaj alternatywy i bądź wyrozumiały

Pamiętaj, że kurierzy będą chcieli zwiększyć swoją efektywność w czasie świąteczno-pandemicznym. W ten sposób działa właśnie kurier UPS. Opłaty są niezależne od naszego serwisu i nie mamy na nie żadnego wpływu. Jeżeli jednak chcesz wysłać powyższe przesyłki, poszukaj innego operatora na naszym portalu.

O tym jak dobrać kuriera do swoich potrzeb, przeczytasz w tekście Tani kurier dla klienta biznesowego – jakiego wybrać?.