Niektórzy z nas jeszcze nie zdążyli rozpakować się po urlopie, a już wielkimi krokami zbliża się okres przedświąteczny. Nieodłącznym elementem tego okresu jest zwiększona ilość przesyłek kurierskich, wśród których znajdują się przesyłki niestandardowe i duże paczki. Efektywność przewozu i wysoki poziom świadczonych usług to główne atuty przewoźnika UPS, który co roku decyduje się na ograniczenie wysyłek tego typu paczek.
Co jest powodem wprowadzenia tego typu opłat przez UPS?
- zwiększone koszty operacyjne: przesyłki niestandardowe oraz duże paczki wymagają więcej czasu i zasobów podczas sortowania i dostarczania. Ręczne sortowanie takich przesyłek jest pracochłonne i zwiększa koszty operacyjne firmy.
- efektywność logistyczna: UPS stara się zoptymalizować procesy logistyczne. Rozliczanie dodatkowych opłat za paczki, które wymagają szczególnego traktowania, pozwala firmie lepiej zarządzać swoją operacyjnością i utrzymać efektywność w dostarczaniu przesyłek.
- sezonowość i wzrost liczby przesyłek: w związku z nadchodzącym okresem świątecznym, firma przewiduje wzrost liczby przesyłek. Dodatkowe opłaty mogą pomóc w zarządzaniu zwiększonym obciążeniem w tym okresie, co pozwala utrzymać standardy usług.
- minimalizacja ryzyk: wprowadzenie dodatkowych opłat, zwłaszcza dla przesyłek o większych gabarytach, pozwala UPS minimalizować ryzyko opóźnień oraz potencjalnych problemów z dostarczaniem takich przesyłek, które mogą wynikać z ich niestandardowych kształtów i rozmiarów.
- utrzymanie standardów usług: dodatkowe opłaty są także środkiem do zapewnienia, że wysoka jakość usług może być utrzymywana, nawet przy trudniejszych do przewozu przesyłkach.
Podsumowując, wprowadzenie dodatkowych opłat przez UPS w kontekście przesyłek niestandardowych i dużych paczek ma na celu głównie zwiększenie efektywności operacyjnej, pokrycie wzrastających kosztów obsługi oraz dostosowanie się do sezonowego wzrostu liczby przesyłek.
Wysokość opłat
Firma UPS będzie stosowała wspomnianą opłatę jako dodatkową do aktualnie istniejących. Kurier podkreśla, że nowe dopłaty będą obowiązywały na duże paczki oraz paczki, które będą wymagały dodatkowej obsługi (tzw. niestandardy).
Dopłaty sezonowe od 09 września do 31 stycznia 2025
Poniżej przedstawiamy zestawienie dla naszego kraju.
Przesyłka niestandardowa [?] | cena + 22 zł netto |
Duża paczka [?] | cena + 328 zł netto |
Jakie przesyłki obejmują dopłaty?
Opłata za dodatkową obsługę (tzw. niestandard)
- dowolnego artykułu umieszczonego w zewnętrznym opakowaniu wysyłkowym, wykonanego z metalu lub z drewna.
- przedmiotu w kształcie walca, taki jak beczka, wiadro lub opona, który nie znajduje się w całości w opakowaniu wysyłkowym wykonanym z tektury falistej.
- każdej paczki, której najdłuższy bok przekracza długość 100 cm lub której drugi dłuższy bok przekracza 76 cm.
- paczki, której rzeczywista waga przekracza 25 kg (dla przesyłek krajowych i eksportowych) oraz 32 kg (dla przesyłek importowych).
UPS zastrzega sobie prawo do naliczenia opłat w przypadku paczek, które według firmy wymagają szczególnej obsługi. Firma nie udziela gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku opóźnień dotyczących takich przesyłek.
Opłata dodatkowa za dużą paczkę
Dana paczka jest traktowana jako „Duża paczka”, kiedy jej długość oraz obwód [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)] łącznie przekraczają 300 cm, ale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru UPS, czyli 400 cm. W przypadku dużej paczki firma UPS stosuje minimalną wagę podlegającą opłacie wynoszącą 40 kg. Ponadto zostanie zastosowana opłata dodatkowa za dużą paczkę.
Szukaj alternatywy i bądź wyrozumiały
Firma kurierska UPS będzie chciała zwiększyć swoją efektywność w czasie przedświątecznym. Kurier UPS działa właśnie w taki sposób. Wspomniane wyżej opłaty dodatkowe nie są zależne od naszego serwisu i nie mamy na nie żadnego wpływu. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów, warto rozważyć skorzystanie z usług innych przewoźników. Na naszym portalu znajdziesz opcje dostosowane do Twoich potrzeb, które pomogą zminimalizować opłaty.
O tym jak dobrać kuriera do swoich potrzeb, przeczytasz w tekście Tani kurier dla klienta biznesowego – jakiego wybrać?.