Towary zakazane w transporcie – rośliny i zwierzęta


Towary zakazane w transporcie – rośliny i zwierzęta
Towary zakazane w transporcie – rośliny i zwierzęta

Większość firm kurierskich nie zezwala na transport roślin i zwierząt. W swoim regulaminach umieszczają te produkty jako towary zakazane w transporcie. Wyjątkiem jest firma Pocztex, która na określonych warunkach zgadza się na transport żywych zwierząt.

Firmy kurierskie odmawiają przewozu żywych zwierząt głównie w obawie przed konsekwencjami, jakie mogą z tym się wiązać. Ekolodzy biją na alarm, że takie transportowanie jest ogromnym stresem dla zwierząt. Ponadto, stanowi dla nich realne zagrożenie. Może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a nawet spowodować śmierć zwierzęcia.

Transport roślin

Obawy pojawiają się również przed przewozem roślin, które mogłyby podczas transportu w paczce zostać uszkodzone lub zwiędnąć. Konieczne jest stworzenie im odpowiednich warunków, takich jak temperatura i wilgoć, aby nie doszło do ich zniszczenia. Z tego powodu nie mogą być przewożone w standardowej przesyłce kurierskiej. Nie ma możliwości, kurier był w stanie zapewnić im właściwe warunki. tej istoty

Eksport roślin

Zakazane jest wysyłanie roślin (żywych lub ciętych) oraz ich nasion, cebulek, czy korzeni. Suszone kwiaty oraz rośliny są akceptowane – o ile nie są to rośliny o właściwościach
halucynogennych, narkotycznych lub odurzających. Transport roślin jest szczególnie restrykcyjny w Australii i Nowej Zelandii. Rośliny poddawane są specjalnej kwarantannie. Wiele z nich nie może być wwożona ani wywożona z tych krajów w obawie, że przetransportują choroby.

Oczywiście transport roślin jest możliwy, ale jedynie w specjalnych warunkach z uwzględnieniem kontroli fitosanitarnej eksportu. Jej celem jest sprawdzenie czy rośliny transportowane do krajów spoza Unii Europejskiej są właściwie zabezpieczone i przygotowane do tego. W ramach kontroli wydawana jest specjalna karta stwierdzająca ich stan zdrowa czyli świadectwo świadectwo fitosanitarne.

Pocztex przewozi zwierzęta

Pocztex czyli kurier Poczty Polskiej zgadza się na transport zwierząt pod określonymi warunkami. Przede wszystkim, nadawca zobowiązany jest do takiego zabezpieczenia paczki, aby wszystkie funkcje życiowe zwierzaka były utrzymane na odpowiednim poziomie. W przesyłce mogą znaleźć jedynie żywe rośliny, pszczoły, ptaki domowe oraz ozdobne. Inne zwierzęta nie są tolerowane.

Poczta Polska zastrzega, że taka paczka musi zostać nadana na specjalnych warunkach. Przede wszystkim, powinna to być przesyłka priorytetowa. Na opakowaniu musi znaleźć się napis: żywe zwierzęta. Gdy chcemy wysłać pszczoły, konieczne jest wybranie przesyłki pobraniowej z dopiskiem, aby obchodzić się z paczką ostrożnie. Ponadto, taka paczka musi zostać dostarczona do odbiorcy w dniu nadania. Taka przesyłka musi być odebrana bezpośrednio przez odbiorcę i nie może być cięższa niż 30 kg.

Poczta Polska daje możliwość nadawania takich paczek w ramach serwisu Pocztex na Dziś oraz Pocztex Bezpośredni, który nadaje paczki wyłącznie z usługą komplementarną „Traktowanie przesyłki jako chronionej”.

Źródło: Pocztex