Towary zakazane w transporcie – kamienie szlachetne


Towary zakazane w transporcie - kamienie szlachetne
Towary zakazane w transporcie - kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne to materiały bardzo wartościowe i rzadko spotykane. Takich przedmiotów nie zgodzi się przewieźć kurier w normalnej przesyłce głównie dlatego, że są one bardzo cenne i wymagają specjalnego nadzoru podczas transportu.

Przez firmę UPS nie są akceptowane w przesyłce kamienie szlachetne luźne, cięte lub nie, takie jak perły (wszystkie rodzaje) i inne półszlachetne kamienie (ametyst, akwamaryn, cytryn, granat, turkus, topaz, onyks, opal, nefryt, itp.) i wszystkie kamienie szlachetne (diament, szmaragd, rubin, szafiri). Dopuszczane do przewozu są tylko kamienie szlachetne lub półszlachetne, które są ustawione, oprawione lub nawleczone i stosują się do wytycznych biżuterii (do określonej wartości – 500 USD).

GLS zabrania przewozu kamieni szlachetnych oraz wyrobów z nich. W DHL nie jest akceptowany przewóz kamieni szlachetnych luzem. Firma K-Ex również nie przyjmuje do przewozu kamieni szlachetnych, a Raben także biżuterii.

Kamienie szlachetne odznaczają się bardzo silnym połyskiem. Są bardzo trwałe i efektownie zabarwione. Oprawia się je złotem, srebrem lub metalami szlachetnymi. Do tego grona zaliczyć można: diament , szmaragd, rubin, szafir, topaz, aleksandryt, akwamaryn, heliodor, morganit, turmaliny, biksbit, beryl, goshenit, cymofan, skapolity, spinel.

Trzeba podkreślić, że rozporządzenie Ministra Finansów z 1952 roku w sprawie przywozu i wywozu wyrobów użytkowych ze złota i platyny, innych metali szlachetnych, kamieni szlachetnych i klejnotów, jasno określa konieczność posiadania zezwolenia, jeśli takie przedmioty chcemy wywieźć za granicę.

Źródło: UPS, DHL, GLS, K-Ex.