Wysyłka alkoholu – towary zakazane w transporcie


Towary zakazane w transporcie – alkohol i wyroby tytoniowe
Towary zakazane w transporcie – alkohol i wyroby tytoniowe

Na stronach wielu firm kurierskich i pośredników m.in. KurJerzy.pl można znaleźć informacje, że do przewozu nie są przyjmowane wyroby tytoniowe, alkohol i inne towary objęte akcyzą. Obowiązuje w tym zakresie bezwzględny zakaz.

Kurierem nie przewieziemy więc:

  • Tytoniu w postaci papierosów, cygar, cygaretek, tabaki, liści tytoniu nieprzetworzonych.
  • Napojów alkoholowych takich jak piwo, wino, wódka, whisky, gin, rum, brandy itd.

Dodatkowo alkohole, które najczęściej przechowywane są w szklanych butelkach mogą podczas transportu rozbić się, rozlać i uszkodzić pozostałe przesyłki.

Jak wysłać alkohol – specjalna opcja UPS dla nielicznych

UPS w 2009 roku utworzył specjalną ofertę dla niektórych odbiorców (np. sklepów z branży alkoholowej) i uprościł procedury związane z przewozem napojów wysokoprocentowych. Po uprzednim kontakcie z firmą istnieje możliwość przesyłania szerokiej gamy tego produktu pod warunkiem, że zawiera on mniej niż 70% alkoholu. Możliwe jest to na terenie kraju, jak i do państw znajdujących się w Unii Europejskiej.

W tej opcji kurier doręcza klientowi specjalne certyfikowane opakowanie na butelki za niewielką opłatą, które zwiększa bezpieczeństwo przewozu takich produktów. Umożliwia odpowiednie przewiezienie standardowych butelek wina, a wielkość opakowań zależna jest od ilości butelek.

Dodatkowo paczka powinna zostać specjalnie oznaczona. Musi znaleźć się na niej etykieta, że przewożone są napoje alkoholowe. Informacja ta powinna mieścić się również na liście przewozowym i pozostałych dokumentach wysyłkowych. Przesyłany alkohol musi zostać odseparowany od innych przesyłek.

Dzięki specjalnej opcji UPS, alkohol może zostać wysłany, jeśli klient opłaci podatek akcyzowy lub wystąpi zawieszenie cła. UPS świadczy usługi związane z wysyłką alkoholu na terenie Polski, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Natomiast w obrocie międzynarodowym przesyłki zawierające alkohol można przesyłać między krajami należącymi do Unii Europejskiej (z wyjątkiem Finlandii i Szwecji i innych państw wyłączonych z obszaru celnego UE oraz podatkowego. Firma kurierska doręcza napoje alkoholowe tylko i wyłącznie osobom pełnoletnim.

Źródło: UPS