Przesyłki paletowe – producenci palet


Przesyłki paletowe – producenci palet
Przesyłki paletowe – producenci palet

Produkcja palet w Polsce, jak i na świecie jest bardzo popularna.

Polska pod tym względem zajmuje drugie miejsce. W 2012 roku w naszym kraju było dostępnych 18 mln palet.

Polski rynek palet

Polski rynek palet bardzo dobrze się rozwija. W 2012 roku było około 102 producentów zajmujących się wytwarzaniem tego produktu. Udało się im wszystkim wyprodukować ponad 18 mln sztuk. Najwięcej dostępnych jest standardowych palet EUR, które mają wymiary 1200 x 800 x 144 mm.

Bardzo dobrze rozwija się również biznes związany z naprawą palet w licencjonowanych punktach. W 2012 roku w Polsce było takich produktów 4,3 mln. Osiągnięto w ten sposób wynik lepszy, o 100 tysięcy, niż w roku poprzednim. Jest to spowodowane szukaniem oszczędności przez polskich przedsiębiorców.

PalettenWerk

Pomimo mylącej nazwy, są to palety polskiej produkcji. Kazimierz Kozik jest właścicielem tej największej w Polsce i cenionej w Europie firmy zajmującej się produkcją palet. Dlaczego niemiecka nazwa? Powód jest prosty. Początkowo firma sprzedawała palety na terenie Niemiec. Konieczne było stworzenie nazwy, która będzie łatwa i zrozumiała dla tamtejszych mieszkańców. A po uzyskaniu rozpoznawalnej marki i wkroczeniu na polski rynek trudno było myśleć o zmianie nazwy – byłoby to z marketingowego punktu widzenia zrobienie kroku wstecz.

Obroty tej firmy szacują się na poziomie 150-200 mln złotych. A wszystko zaczęło się w 1993 roku, gdy pan Kozik otrzymał używany sprzęt do produkcji palet od swojego niemieckiego współpracownika. Mógł zacząć biznes, który okazał się sporym sukcesem.

Palety oferowane przez tę firmę są stosowane na szeroką skalę w branży spożywczej, budowlanej, chemicznej, farmaceutycznej, browarniczej, metalowej oraz w innych gałęziach przemysłu.

CMC

Istniejąca od 1991 roku firma CMC zajmuje się produkcją palet drewnianych, które posiadają standardowe wymiary. Można je wykorzystać do różnych form transportu. Firma dostarcza tradycyjne europalety EPAL. CMC może pochwalić się bogatym zapleczem technicznym, świetnie wyposażonym tartakiem oraz specjalnymi suszarniami do drewna. Dzięki temu, uzyskiwane palety są bardzo dobrej jakości. Firma dała się poznać klientom jako rzetelna marka, realizująca zamówienia na czas.

Niemcy najlepsi

W produkcji palet Polacy ustępują jedynie Niemcom. A to dlatego, że tamtejsze tartaki wykazują się wyższą efektywnością niż nasze. Poza tym, są w stanie dostarczać drewno wyższej jakości, co bardziej przypada do gustu kupującym. W końcu mogą otrzymać palety, które będą miały znacznie lepsze parametry ze względu na wykorzystane drewno.

Przeczytaj także: Przesyłki paletowe.