Koszt wysyłki kurierskiej: co składa się na cenę usługi?


Koszt wysyłki kurierskiej
Koszt wysyłki kurierskiej

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego kwota za usługę kurierską wynosi tyle, ile musisz zapłacić. Czy wiesz co składa się na ostateczną cenę do zapłaty? Jakie opłaty zawyżają kwotę transportowania przesyłek? Postanowiliśmy sprawdzić koszt wysyłki kurierskiej.

Czym jest koszt wysyłki kurierskiej? Wyróżnia się kilka czynników, które składają się na ceny kurierów. Wśród nich są zarówno te niezależne od firm przewozowych, jak i elementy związane stricte z działalnością gospodarczą takich podmiotów.

Eksperci wyróżniają cztery podstawowe elementy, które wpływają na wahania ceny transportu przesyłek. To cena bazowa (o której wspomnimy w drugiej części tekstu), opłaty podatkowe, dopłaty za usługi dodatkowe i dopłaty za nieprzewidziane zdarzenia).

Koszt wysyłki kurierskiej: podatki, opłaty, sytuacja na rynku

Podstawowymi kwestiami, które mocno wpływają na cenę przesyłek są podatki i opłaty dodatkowe. Każda firma kurierska obciążona jest np. opłatą paliwową. Stawka ustalana jest okresowo i ma wpływ na ostateczną cenę usługi kurierskiej. Poza samą opłatą paliwową, kurierzy muszą oczywiście jeszcze kupować paliwo (zwykle po cenie hurtowej). To również determinuje kwotę jaką ostatecznie zapłaci klient za transport przesyłki.

Poza tym kurierzy muszą uiszczać podatki związane ze swoją działalnością, a także ubezpieczać swoje usługi. W razie ewentualnego zagubienia lub zniszczenia przesyłki, to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci określone odszkodowanie na rzecz klienta. Kwota ubezpieczenia jest już zawarta w cenie usługi.

Musisz też pamiętać, że w przypadku paczek wysyłanych za granicę, wpływ na ostateczną kwotę jaką zapłacisz mają określone kursy walut.

Ceny kurierów to również stała kwota

Nie możemy zapominać też o kwestii samego przewozu przesyłki. Kwota ta jest stała i zmienia się raczej nie częściej niż raz do roku. Zależy od takich rzeczy jak wielkość i waga paczki oraz docelowe miejsce jej dostarczenia. Na tę stawkę składa się z kolei amortyzacja i zużycie części pojazdu, wynagrodzenia dla pracowników i zysk dla firmy przewozowej.

W przypadku, gdy np. zamówisz dodatkowe usługi (płatność za pobraniem, informacja o dostarczeniu przesyłki SMS i inne, tzw. czynniki premium) to również one wpłyną na wzrost kwoty jaką zapłacisz za przewóz paczki do adresata.

Niekiedy nieoczekiwane zdarzenia również podniosą stawkę za usługę. Jeżeli pracownik będzie musiał na Ciebie długo czekać, na ostatnią chwilę poprosisz o przekierowanie przesyłki na inny adres, albo w trakcie sortowania okaże się, że paczka ma inne parametry niż te, które określiłeś na liście przewozowym – na pewno czeka Cię dopłata.

Jak widzisz, kurierzy muszą opłacać różnego rodzaju danin. Dodatkowe usługi i ubezpieczenia również wpływają na ostateczną cenę przesyłki. Jeżeli dodasz do tego marżę za wykonaną pracę, to dostaniesz kwotę, którą zapłacisz za przewiezienie paczki od punktu A do punktu B i dostarczenie jej do adresata!