Jak wysłać paczkę kurierską za pobraniem i na co zwrócić uwagę?


Przesyłka kurierska za pobraniem
Przesyłka kurierska za pobraniem

Przesyłka kurierska za pobraniem to idealny sposób na to, by mieć pełną kontrolę nad płatnością za jej zawartością. Świetnie sprawdza się w mechanizmach e-commerce, ale również można ją wykorzystać w sytuacji, gdy ktoś sprzedaje swoje rzeczy przez internet.

Atrakcyjność przesyłki za pobraniem wzmaga ogólne poczucie bezpieczeństwa. Sprzedający ma pewność, że pieniądze trafią do niego bez problemów. Jak wysłać paczkę za pobraniem i na co zwrócić uwagę decydując się na taką formę przesyłki? Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak działa przesyłka pobraniowa.

Paczka za pobraniem to typ usługi kurierskiej, w przypadku której osoba kupująca dany towar i płacąca za jego dostawę może uiścić określoną kwotę w momencie, gdy odbiera przesyłkę. Jest to więc przeciwieństwo układu, w którym za towar i usługę kurierską płaci się z góry. O ile w przypadku dużych sklepów internetowych czy zaufanych odbiorców nie jest to problem, tak przy korzystaniu z serwisów aukcyjnych będzie to niewątpliwie lepsze rozwiązanie.

Jak wygląda odbiór przesyłki kurierskiej za pobraniem?

Odbieranie przesyłki, która została nadana za pobraniem nie jest skomplikowane i nie wiąże się z żadnymi nadmiernymi formalnościami. Kurier dostarczający paczkę do odbiorcy jest upoważniony do odbioru pieniędzy za towar znajdujący się wewnątrz paczki. Wartość tę określa wysyłający. Może więc wydać przesyłkę tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy odbiorca zapłaci oczekiwaną kwotę.

Kurierzy przyjmują płatność za pobraniem zarówno w formie gotówki, jak i płatności kartą. Jest to system w pełni bezpieczny. Wszystkie transakcje i ruchy w ramach usługi kurierskiej są na bieżąco rejestrowane w systemie. Nie ma więc obaw o to, że kurier odbierze zapłatę i na przykład nie oznaczy tego faktu w systemie.

Z pewnością warto w tym kontekście zwrócić uwagę na duże zalety, jakie mają płatności bezgotówkowe. Płatność pobraniem w formie elektronicznej powoduje, że zapis z zapłaty automatycznie tworzy się poprzez terminal.

Przesyłka za pobraniem lub zwykła co wybrać?

Przesyłki pobraniowe niewątpliwie zapewniają szereg korzyści. Przede wszystkim warto zauważyć, jak bardzo taki wybór płatności wpływa na przyspieszenie transakcji. Sklepy internetowe często czekają na dobowe potwierdzenia opłat od klientów, by dopiero po ich otrzymaniu wygenerować zlecenia na dostawy paczek. Może to oznaczać jeden dzień zwłoki. W porównaniu z tym mechanizmem, przesyłki kurierskie za pobraniem są zdecydowanie szybsze ponieważ nadawca może praktycznie po otrzymaniu zamówienia zlecić doręczenie paczki do odbiorcy.

Przesyłki kurierskie za pobraniem postrzegane są również jako doskonałe zabezpieczenie przed potencjalnym oszustwem sieci. Możliwość zapłaty za towar w czasie odbioru zabezpiecza interesy nadawcy podczas transakcji zawieranych na odległość.

Jak zlecić wysłanie paczki za pobraniem?

Usługi przesyłek kurierskich za pobraniem oferują praktycznie wszystkie firmy kurierskie, które działają na rynku. Od strony technicznej nadanie i wysłanie nie różni się od standardowych za wyjątkiem tego, że w dokumentacji należy określić kwotę pobrania. Warto zwrócić uwagę na to, by nie była to sama cena określonego towaru, ale również koszt jego dostawy do klienta. Pobraniem powinna być więc suma obu tych składowych.

Ile kosztują przesyłki kurierskie za pobraniem?

Wysłanie przesyłki kurierskiej za pobraniem z założenia jest nieco droższe niż zlecenie standardowe. Stąd pojawiają się często pytania o to, w której firmie kurierskiej można wysłać paczkę za pobraniem najtaniej. Ponieważ pobranie stanowi formę dodatkowej usługi świadczonej przez firmę kurierską, jest ono nieco droższe od zwykłych cen. Zazwyczaj tego rodzaju koszt nadania nie jest jednak nadmiernie wygórowany. Dopłata do cennika standardowej paczki kurierskiej sięga najczęściej kilka złotych. Dotyczy to zarówno przesyłek kurierskich za pobraniem realizowanych typowe firmy dostawcze DPD, FedEx czy DHL i obsłudze pobrań w ramach automatów paczkowych.

Taki mechanizm zyskał ostatnio na sporej popularności. Okazuje się bowiem, że przesyłki kurierskie można zlecić za pobraniem nie tylko w układzie „od drzwi do drzwi”, ale w ramach odbioru w automacie dostosowanym do płatności kartą.

Szczegółowy cennik przesyłek kurierskich za pobraniem można sprawdzić w serwisie KurJerzy.pl i zaznaczając tę opcję w polu zlecenia wysyłki.