Dodatkowe usługi kurierskie – odbiór w sobotę


Dodatkowe usługi kurierskie – odbiór w sobotę
Dodatkowe usługi kurierskie – odbiór w sobotę

Firmy kurierskie starają się jak mogą, aby sprostać wymaganiom najbardziej wybrednych klientów. Dlatego oferują odbiór paczki od klienta nawet w soboty (inaczej nazywane nadaniem w sobotę).

Taka usługa wielu osobom przypada do gustu. Mogą dzięki temu zrealizować wysyłkę praktycznie każdego dnia, bez wychodzenia z domu.

Czym jest odbiór w sobotę?

Weekend to czas, gdy część osób przebywa w domu, a w pozostałe dni jest nieobecna. Zazwyczaj to więc jedyna okazja, aby przygotować paczkę do wysyłki. Wystarczy zamówić kuriera, który realizuje odbiór w sobotę, a można będzie bez żadnych problemów nadać taką paczkę w ten dzień.

W związku z tym, że jest to usługa terminowa, czyli podany jest dokładny czas odbioru przesyłki, wiąże się również z pewnymi ograniczeniami terytorialnymi. Niektóre firmy mogą zastrzec sobie, że obsługują jedynie dany rejon, w którym mają swoje placówki. Z tego względu zamówienia kurierskie w soboty realizowane są zazwyczaj jedynie na terenie większych miast.

Jeśli chcemy z takiej usługi skorzystać, musimy za nią zapłacić dodatkowo. Jednak, nie powinniśmy się obawiać, że będą to bardzo wysokie sumy, zazwyczaj są one do przyjęcia. Firmy kurierskie doliczają za nią około 50% wysokości opłaty podstawowej. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach ceny samej przesyłki mogą być zróżnicowane, dlatego też różne mogą być opłaty za tę usługę dodatkową. Taka opcja jest znacznie tańsza, niż gdybyśmy chcieli poprosić o odbiór paczki w niedzielę czy święta.

Które firmy kurierskie świadczą usługę odbioru w sobotę?

Na polskim rynku kilka firm kurierskich oferuje odbiór przesyłek w soboty. Są nimi:
FedEx, DPD, DHL, Kolporter Express oraz Pocztex.

Jeśli chcielibyśmy skorzystać z firmy FedeEx , musimy pamiętać, że usługa odbioru w sobotę jest tutaj realizowana jedynie z i do miast, które znajdują się w pierwszej strefie doręczeń. Do tej strefy należą m.in. Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Nowy Sącz, Radom, Poznań czy Wrocław. Z pełną listą można zapoznać się na stronie firmy kurierskiej. FedEx pobiera za tą usługę dodatkowe 50% od opłaty podstawowej.

Na takiej samej zasadzie dodatkową opłatę stosuje DPD. Usługa jest świadczona na terenie większych miast. Przesyłka dostarczana jest do odbiorcy i od niego odbierana w ciągu 4 godzin od momentu zgłoszenia chęci skorzystania z tej opcji. Odbiór w soboty odbywa się od 17:00 do 08:00. DPD zapewnia doręczanie paczek także w niedziele i święta.

Również DHL świadczy usługi w podobnym zakresie. Jednak w tym przypadku nie jest możliwe łączenie takiej usługi dodatkowej z usługami zaliczanymi do „time definite”, czyli takimi, które posiadają określoną godzinę dostawy. Występują również ograniczenia kodów pocztowych.

W przypadku chęci skorzystania z firmy kurierskiej Kolporter Express, za taką usługę dodatkową trzeba będzie zapłacić 25 zł. Ustalony został tu więc stały koszt, jaki klient ponosi korzystając z takiej wygody.

W ramach tej usługi Pocztex pobiera dodatkowe 50% od opłaty podstawowej, jaka należy się za przesyłkę. Usługa realizowana jest np. w przypadku opcji Ekspres 24, ale z wyłączeniem usług dodatkowych takich jak doręczenie do określonej godziny. W większości przypadków dostępna jest jedynie dla klienta, z którym została zawarta umowa.