Dodatkowe usługi kurierskie – dokumenty zwrotne


Dodatkowe usługi kurierskie – dokumenty zwrotne
Dodatkowe usługi kurierskie – dokumenty zwrotne

Dokumenty zwrotne to rodzaj dodatkowej usługi kurierskiej, z której klienci bardzo chętnie korzystają.

Usługa ta polega na doręczeniu papierów do adresata, który ma obowiązek ich podpisania w obecności kuriera. Następnie, są one zabierane przez kuriera z powrotem i dostarczane do nadawcy. Najczęściej wykorzystuje się tę usługę do podpisywania faktur oraz pisemnych potwierdzeń odbioru.

Cena usługi

Za taką usługę w firmie kurierskiej możemy zapłacić od kilku do kilkunastu złotych. Jest ona doliczana do całości świadczonej usługi związanej z dostarczeniem paczki. W serwisie KurJerzy.pl ta opcja dodatkowa dostępna jest przy krajowych przesyłkach firmy UPS i DHL, KEX oraz Raben. W przypadku UPS i KEX za taką opcję będziemy musieli zapłacić 12,30 zł, a w DHL 18,45 zł. W Raben w zależności od formy dostarczenia dokumentów będzie nas to kosztować 18,45 zł (forma elektroniczna) lub 43,05 PLN brutto (zwrot drogą pocztową).

Termin zwrotu dokumentów

Czas zwrotu zależy od firmy którą wybierzemy. Ale zazwyczaj w ciągu kilku dniu nadawca może spodziewać się otrzymania dokumentów z powrotem. Na przesyłkę klient może czekać do 7 dni, jeśli skorzysta z usług firmy kurierskiej UPS. W przypadku firmy kurierskiej DHL zwrot dokonywany jest nieco szybciej, bo w ciągu 4 dni roboczych. Czas liczony jest od momentu podpisania przez odbiorcę wysłanych dokumentów. W Raben skan dokumentów otrzymamy w terminie do 7 dni roboczych od dnia roboczego dostarczenia i odebrania przesyłki przez odbiorcę. Natomiast oryginały w terminie 10 dni roboczych od dnia roboczego skierowania przez zleceniodawcę żądania udostępnienia oryginału dokumentu – niewcześnie jednak niż 10 dni roboczych od dnia wydania przesyłki odbiorcy.

Problemy z realizacja usługi

Niestety, ale przy takiej usłudze czasem zdarzają się pewne problemy. Przede wszystkim mogą one wynikać z braku porozumienia na linii kurier-odbiorca. Często zdarza się tak, że odbiorcy odmawiają podpisania czegokolwiek, oprócz listu przewozowego. Jednak, w tym przypadku kurier nie wyda przesyłki, jeśli takiego podpisu nie uzyska. Takie są zalecenia nadawcy, a kurier jest zobowiązany do respektowania jego woli.

Trudność w uzyskaniu podpisu pod dokumentami wiąże się z tym, że zazwyczaj mają one bardzo dużo stron. Odbiorca nie jest w stanie tego wszystkiego przeczytać w obecności kuriera i po prostu obawia się składania podpisu w ciemno. Najlepiej, gdyby odbiorca został wcześniej przez nadawcę poinformowany o tym, że będzie musiał złożyć stosowane podpisy w momencie odbierania paczki. Można by wtedy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w obecności kuriera.