Czym jest dopłata paliwowa?


Dopłata paliwowa
Dopłata paliwowa

Co to jest dopłata paliwowa?

Pod natłokiem pojęć związanych z usługami kurierskimi można się pogubić, dlatego w tym wpisie będę chciała wyjaśnić skąd wzięła się i dlaczego właściwie istnieje dopłata (opłata) paliwowa, niekiedy zwana też korektą paliwową, czy dodatkiem paliwowym.

Musimy wiedzieć, że wysokość tej dopłaty jest zmienna i zależy od cen paliw, w związku z tym może zarówno wzrosnąć, ale też się zmniejszyć. Firmy kurierskie doszły do wniosku, że sprawiedliwie dla klienta, a także dla nich samych, będzie jak zaczną ustalać ją co miesiąc, po analizie cen paliw na rynku. Dlaczego też opłata jest wyodrębniana z ceny usługi oraz wyliczana raz w miesiącu (lub częściej w zależności od firmy), po szczegółowych wyliczeniach. Aktualny koszt podawany jest najczęściej na stronach internetowych firm kurierskich z odpowiednim wyprzedzeniem.

Do których usług doliczana jest dopłata paliwowa?
Przeważnie opłata ta nakładana jest na usługi kurierskie, które wymagają zużycia paliwa, czyli będzie to podstawowa usługa odbioru i dostawy, a z opcji dodatkowych np. określona godzina doręczenia, dopłaty strefowe, dostawa pod adres prywatny czy dostawa w soboty. Uzasadnione wydaje się nienaliczanie jej do takich usług dodatkowych, których wykonanie nie jest uzależnione od ceny paliwa, np. ubezpieczenie, czy usługa za pobraniem.

Na jakiej podstawie?
Możemy zauważyć, że w zależności od rodzaju produktu (standardowy, ekspresowy, krajowy, zagraniczny) dopłata u poszczególnych dostawców różni się, dlaczego? Dla usług krajowych, analizowane są średnie ceny paliwa w Polsce, które zależne są od zmiany cen benzyny i oleju napędowego na rynkach światowych oraz od wahań kursu złotego w stosunku do dolara amerykańskiego. Natomiast na jej wysokość przy międzynarodowych przewozach, mają wpływ ceny paliw w całej Europie, a w przypadku przesyłek lotniczych, pod uwagę brana jest cena paliwa lotniczego. Ze względu na te różnice, dopłata paliwowa naliczana jest oddzielnie dla usług lotniczych oraz drogowych.

Do wyliczeń opłaty paliwowej firmy kurierskie podchodzą różnie, na stronie Raben, UPS i DHL mamy wgląd we wszystkie wyliczenia, które możemy przeanalizować.

Źródła: www.ups.com, www.dhl.com.pl, www.polska.raben-group.com