Tania przesyłka kurierska to większy obrót w e-sklepie


Tania przesyłka kurierska
Tania przesyłka kurierska

Wniosek taki wysnuć można po analizie zmian, jakie Allegro Smart spowodowało w największej polskiej platformie e-commerce. Po wprowadzeniu nowej usługi – i redukcji kosztów dostawy paczki – klienci Allegro na przesyłki wydali mniej, ale zakupy chcieli wykonywać zdecydowanie częściej.

Tania przesyłka kurierska jest magnesem, który skutecznie przyciąga odbiorców do branży e-commerce. To oczywiście teoria, ale – patrząc na casus Allegro – poparta realnym przykładem w praktyce. Odkąd ta platforma wprowadziła Allegro Smart!, jej klienci na dostawę paczek wydali znacznie mniej. Właściciele serwisu mają powody do satysfakcji. Redukcja kosztów związanych z wysyłką paczek na Allegro zagłębiła się w świadomości e-klientów. Liczba transakcji realizowanych przez serwis wzrosła.

Atak azjatyckiego e-commerce odparty

W ten sposób Allegro – na co słusznie zwraca uwagę m.in. Dziennik Gazeta Prawna – zdołało w pewnym sensie przeciwstawić się ekspansji platform azjatyckich. AliExpress, popularny serwis również w Polsce, nie jest w stanie zapewnić równie atrakcyjnych warunków. W efekcie Allegro, choć – jak można przyjąć – dopłaca do usług kurierskich, nadal pozostaje podstawowym wyborem polskiego konsumenta w sieci. Patrząc na relacje z AliExpress trudno nie zauważyć podobieństwa do eBay – marki, która również miała stanowić potencjalne zagrożenie. Allegro pokonało ją w Polsce bez większego trudu. Wynika to m.in. z ciągłych innowacji wprowadzanych przez tę markę.

Tania przesyłka kurierska dzięki Allegro Smart

Jak wygląda polityka Allegro w praktyce? Allegro Smart – program taniej wysyłki produktów zakupionych przez serwis – obejmuje obecnie kilkadziesiąt milionów ofert. Wprowadzona przed rokiem usługa stworzona została z myślą o osobach robiących częste zakupy i oczekujących tańszych przesyłek. Wystarczy w Allegro zapłacić raz i z góry, by później korzystać z darmowych dostaw przez cały rok. Ważne jednak, jakie paczki wchodzą w grę w przypadku Allegro Smart. Tania przesyłka kurierska obejmuje bowiem punkty określonych sieci:

  • Paczkomaty inPost
  • sklepy Żabka i Freshmarket
  • stacje paliw Orlen
  • kioski Ruchu
  • urzędy Poczty Polskiej.

W sumie to kilkanaście tysięcy miejsc, gdzie paczki dostarczane są bez dodatkowych opłat jeśli tylko przesyłka kurierska spełnia określone wymagania – np. co do wymiarów. Kluczem do opłacalności jest tu suma roczna. Przyjmując że to 49 zł, koszt dostawy kurierskiej zwraca się relatywnie szybko – po kilku zakupach.

Im tańsza dostawa, tym więcej przesyłek

Zależność tę widać w zestawieniach Allegro. Według informacji serwisu, osoby korzystające z Allegro Smart kupują… sześć razy więcej rzeczy niż klienci korzystający z jednorazowych płatności. Wpisuje się to w teorie, że kluczowa z punktu widzenia odbiorcy e-commerce jest cena nie tylko samego towaru, ale i koszt jego dostarczenia.

Popularność Allegro Smart!

Tania przesyłka kurierska poprzez Allegro Smart! uruchomiona została 27 sierpnia 2018 r. Tylko w pierwszym tygodniu od jej uruchomienia, sieć chwaliła się dużą popularnością tego rozwiązania. Grupa klientów już po kilku dniach sięgała 100 tys. osób. Równie szybko sprzedawcy dodali ok. 4 mln produktów objętych tanią dostawą. Później program był modyfikowany. Allegro zrezygnowało m.in. z obowiązku wysłania paczki w ciągu 24 godzin.