Książki to ogromny zasób wiedzy, praktycznych umiejętności i rozrywki. Chociaż coraz popularniejsze są ich elektroniczne wersje (w postaci tzw. e-booków) lub audiobooki, to nadal tradycyjne, papierowe wydania cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Szczególnym powodzeniem cieszą się książki sprzedawane przez Internet. Chcesz otworzyć e-księgarnię? A może planujesz sprzedać stare pozycje, aby wymienić bibliotekę? Poznaj sposoby na skuteczną sprzedaż literatury.
Czy sprzedaż książek przez Internet może być dochodowym zajęciem? Tak, ale tylko jeżeli podejdziesz do tematu kompleksowo, w oparciu o założenia e-commerce. Istotne będzie też podejście do klienta. Zaufanie zdobędziesz prawidłowym pakowaniem przesyłek i ich zamawianiem.
W jaki sposób skutecznie sprzedawać książki przez Internet?
Jeżeli planujesz sprzedawać książki, musisz pamiętać o istotnych zasadach. Przede wszystkim dokładnie opisz stan danego produktu (jeżeli nie jest on nowy) i zadbaj o ładne zdjęcia. Postaraj się napisać prosprzedażowy opis, który zachęci do zakupu danej pozycji. Możesz wskazać tu kwestie dotyczące merytorycznej zawartości książki lub np. jej wartości kolekcjonerskiej (specjalne wydanie, brak tego typu książek na rynku itd.).
Do sprzedaży książek możesz wykorzystać istniejące platformy e-commerce lub postawić własny sklep internetowy. Sposób sprzedaży zależy od zakresu działalności i planów przyszłościowych.
Przesyłka książek – na co zwrócić uwagę przy zamawianiu?
Pamiętaj, że podobnie jak zawartość książki, istotny jest ich wygląd. Kolekcjonerzy zwracają uwagę na stan okładki i kolejnych stron, a także na stan ogólny książki. W czasie transportu przesyłka może ulec zniszczeniu z powodu warunków atmosferycznych, wstrząsów, nacisku innych przesyłek etc. W takim razie jak zapakować książkę, aby była dostarczona bez żadnych uszczerbków?
Zwróć uwagę na unieruchomienie książki w paczce. Opakowanie powinno być dopasowane do wielkości przedmiotu. Książkę zabezpiecz folią bąbelkową z każdej strony, co osłoni ją przed wstrząsami. Pamiętaj, aby wcześniej dokładnie ułożyć strony, bez żadnych zagięć. Książek nie warto wkładać wyłącznie w papier do pakowania przesyłek. Tego rodzaju opakowanie nie osłoni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Niewielki karton będzie tu najlepszym rozwiązaniem.
Zamawiając przesyłkę do książki uzupełnij informacje o wartości danej pozycji, rozmiarze i wadze. Kurierzy bez problemu pozwalają na przewóz książek. Żadna firma nie zakazuje transportu tego typu towarów.
Jak wysyłać książki? Możesz wykorzystać tradycyjną usługę kuriera lub automaty paczkowe
W przypadku wysyłania książek, możesz skorzystać z dwóch głównych opcji dostarczenia przesyłki. Pierwsza to tradycyjna opcja kurierska. Dlaczego może być lepsza dla Twojego odbiorcy i Ciebie? Kurier przyjedzie bezpośrednio po zapakowaną przesyłkę i dostarczy ją do rąk nowego nabywcy Twoich pozycji. W serwisie kurjerzy.pl możesz też skorzystać z możliwości usługi przesyłki za pobraniem za książki (gdzie odbiorca zapłaci za nie w momencie zakupu książki) oraz z opcji, w której to kurier przywiezie list przewozowy i etykietę, jeżeli np. zależy Ci na czasie i nie masz dostępu do drukarki.
Druga możliwość polega na zamówieniu usługi kurierskiej za pośrednictwem automatu paczkowego. Tego typu usługę udostępnia np. InPost i OrlenPaczka. Zasada jest prosta. Pakujesz książki do standardowej paczki, którą umieszczasz we wskazanym przez siebie automacie. Następnie przesyłka odbierana jest od kuriera i dostarczona do innego automatu, znajdującego się w pobliżu miejsca dogodnego dla odbiorcy. To opcja tańsza, pozwalająca na dostarczenie i odbiór przesyłki w momencie, kiedy jest to korzystne z punktu widzenia dwóch stron.
Jak widzisz, współczesne możliwości pod kątem handlu książkami są bardzo szerokie. Warto przemyśleć je jeszcze przed rozpoczęciem działalności sprzedażowej, niezależnie czy chcesz sprzedać używane czy nowe książki.