Towary zakazane w transporcie – narkotyki, środki odurzające, substancje psychoaktywne


Towary zakazane w transporcie – narkotyki, środki odurzające, substancje psychoaktywne
Towary zakazane w transporcie – narkotyki, środki odurzające, substancje psychoaktywne

Narkotyki to środki odurzające. Pod tą nazwą kryją się także niektóre substancje psychoaktywne, które działają na ośrodkowy układ nerwowy.

W większości krajów samo ich posiadanie jest nielegalne i surowo zabronione, więc zapis wykluczający je z transportu jest jedynie formalnością. Równie wysokie konsekwencje grożą za ich transportowanie, firmy kurierskie nie zgadzają się na ich przewożenie, co jest oczywiste.

Klasyfikacja narkotyków

Narkotyki czyli substancje psychoaktywne wpływają głównie na układ nerwowy. Obecnie nie ma jednolitej definicji ich określającej ze względu na różnice kulturowe i religijne. Jednak przyjęło się, że są to substancje, które w przypadku regularnego przyjmowania prowadzące do silnych uzależnień.

Istnieje kilka podziałów narkotyków. Jednym z najbardziej ogólnych jest ten przygotowany przez Światową Organizacje Zdrowia. Wyróżnia ona następujące substancje:

  • Opiaty czyli heroinę i morfinę
  • Psychostymulanty czyli amfetaminę i metamfetaminę
  • Kokaina
  • Leki uspakajające
  • Środki lotne, czyli klej
  • Halucynogenne, czyli DMT
  • Psychodeliki, czyli LSD
  • Marihuana
  • Haszysz

Bardziej szczegółowym podziałem jest przyjęty przez Interpol. Jest to podział wykorzystywany również przez przemysł farmaceutyczny. Podzielono narkotyki na stymulanty (pobudzające ośrodkowy układ nerwowy np. amfetamina, efedryna, kokaina), depresanty (opóźniające działanie na ośrodkowy układ nerwowy np. alkohol, opium, heroina), psychodeliki (zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym np. atropina, LSD, ketamina) oraz na konopie indyjskie (działanie stymulujące, depresyjne, psychodeliczne np. THC).

Można mówić również o narkotykach miękkich i twardych. Do twardych zaliczane są kokaina, heroina, opioidy, morfina, a do miękkich marihuana, haszysz.

Wszystkie istniejące na polskim rynku firmy kurierskie jasno określają w swoich regulaminach, że nie przewożą paczek, w których znajdują się jakiekolwiek wymienione wyżej środki. Znalazły się one na liście towarów zakazanych m.in. w DPD, GLS, K-EX, DHL, czy UPS a także pozostałych.