Jak wysłać monitor – uwaga na wymiary paczki


Jak wysłać monitor
Jak wysłać monitor

Zapakowanie i wysyłka monitora komputerowego to z jednej strony małe wyzwanie, ale i częste zlecenie – sprzęt elektroniczny należy do najczęściej przesyłanego asortymentu na świecie. Jak zapakować ekran tak, by mieć pewność, że na miejsce monitor dotrze bez zastrzeżeń?

Przesyłka zawierająca monitor musi być przede wszystkim idealnie dobrana do niego pod względem wymiarów. To klucz do prawidłowej wysyłki. Nie ma tu miejsca – i to dosłownie! – na margines. Jeśli monitora nie można włożyć do oryginalnego opakowania, zastępcze powinno być jak najlepiej dopasowane zarówno do konkretnych wymiarów jak i specyfiki kształtów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wysyłka monitora – kluczem są wymiary

Przede wszystkim – nie wybieraj opakowania na monitor bez pomiarów. Muszą być dokładne. Po zmierzeniu wszystkich boków monitora można wybrać opakowanie dostosowane niemal do jego konkretnych danych. Nie muszą być idealne – ważne jednak, by sztywne pudełko było nieco większe niż samo urządzenie. Wybierając karton warto zwrócić uwagę na jego kluczową cześć, czyli fragment zamykający. Powinien być sztywny, niepodatny na łatwe zgięcia. To newralgiczna część opakowania, które musi pozostać niezależne od wszystkich nacisków podczas transportu paczki.

Wnętrze kartonu musi być wyposażone w elementy amortyzujące urządzenie. Idealne są do tego styropianowe kliny. Jeśli ich nie ma, monitor powinien być zabezpieczony folią przeciw zarysowaniom oraz pneumatycznymi granulkami chroniącymi go na wypadek nacisków. To jednak rozwiązanie ryzykowne – zalecany jest styropian ograniczający możliwość poruszania się podczas przewozu paczki.

Zabezpieczenie przesyłki do transportu

Powszechnym błędem podczas wysyłki monitora bywa swobodne dołączanie do paczki zestawu kabli. To niedopuszczalne – przewody mogą uszkodzić matrycę ekranu. Wszelkie kable należy włożyć – po zwinięciu – pod monitor. Po ich zabezpieczeniu, nie powinny poruszać się we wnętrzu kartonu.

Samo opakowanie, już po zamknięciu i szczelnym zaklejeniu wszelkich otwieralnych przestrzeni, można dodatkowo zabezpieczyć na miejscach zgięć poszczególnych kart kartonu. W niczym – poza estetyką – to nie przeszkodzi. Wzmocni zaś konstrukcję z wysyłanym monitorem. Na górze kartonu można podkreślić jego znaczenie – wystarczy do tego napis podkreślający, że kurier musi zachować ostrożność.

Uwaga – firmy kurierskie oczekują niekiedy (w przypadku większych przekątnych), by wysyłany monitor znajdował się na palecie euro o wymiarach 1,2 x 0,8 m. Taka przesyłka powinna być ulokowana na środku przesyłki i zabezpieczona pasami mocującymi. Dla pewności warto zadbać również o to, by wysyłany monitor uchronić przed uszkodzeniami poprzez owinięcie folią stretch.