Opłaty celne i podatkowe stosowane przez FedEx


FedEx koszty celne i podatkowe
FedEx koszty celne i podatkowe

Opłaty celne i podatki mają znaczący wpływ na całkowity koszt wysyłki, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak władze je obliczają i kto jest odpowiedzialny za ich opłacenie. Może to zaoszczędzić Tobie oraz Twojemu odbiorcy wiele cennego czasu i wysiłku.

Niemal wszystkie przesyłki przekraczające granice międzynarodowe podlegają ocenie pod względem ceł i podatków, a służby celne opierają decyzję na informacjach umieszczonych na fakturze handlowej oraz innych istotnych dokumentach. Opłaty należy uiścić zanim przesyłka zostanie zwolniona z odprawy celnej.

Od jakich czynników uzależnia się opłaty celne?

  1. Wartości produktu
  2. Umów handlowych (jeśli dotyczy)
  3. Kraju produkcji
  4. Opisu i zastosowania produktu
  5. Kodu systemu zharmonizowanego (HS) produktu
  6. Przepisów krajowych

Jakie stawki VAT stosuje się przy odprawie celno-podatkowej?

23% – towary importowane do polski z krajów spoza UE

8% – urządzenia medyczne z deklaracją zgodności i certyfikatem CE, dzieła sztuki, ręcznie malowane obrazy, przedmioty kolekcjonerskie, monety

5% – książki z numerem ISBN

0% – towary ze specjalnymi rabatami

Jeżeli będzie to możliwe, firma FedEx skontaktuje się z Odbiorcą przesyłki i poda szacowane koszta celno-podatkowe przed doręczeniem przesyłki. Ze względu na szybkość usług kurierskich nie zawsze jest to możliwe. Firma FedEx opłaci cło i podatki w Twoim imieniu. Dzięki temu doręczy przesyłkę w najszybszym możliwym czasie. Opłatami obciąży Odbiorcę lub Nadawcę przesyłki, w zależności od tego kto widnieje w dokumentach jako płatnik.