Czy przesłanie instrumentów w przesyłce jest w ogóle możliwe?


Wysyłka instrumentów
Wysyłka instrumentów

Wysyłka instrumentów muzycznych kurierem jest – zapewne – zleceniem dość rzadkim i nader specyficznym, ale trudno przecież taki scenariusz wykluczyć. O ile przesyłanie gitary czy skrzypiec wydaje się być – na pozór – dość proste, to przy nieco większych produktach wyzwanie, nomen omen, rośnie. Na co w takim razie zwrócić uwagę rozważając wysyłkę instrumentów kurierem?

Pakowanie instrumentów muzycznych to oczywiście tylko część z szerokiego wyzwania – trzeba bowiem znaleźć kuriera, rozważyć ubezpieczenie czy prawidłowo oszacować wartość paczki. Oto, jak przygotować się do tak nietypowego zlecenia.

Przygotowanie przesyłki z instrumentem – kluczowe zadanie dla zleceniodawcy

Całość można sprowadzić do prostej zasady: jeśli zapakujesz instrument tak, jakby stanowił dla Ciebie najcenniejszy skarb, dotrze do odbiorcy bez szwanku. Jeśli zostanie wrzucony po prostu do kartonu bez ochrony i jakiejkolwiek informacji, jego losy – co oczywiste – mogą być różne.

Pakowanie instrumentu muzycznego pod kątem przesyłki kurierskiej wymaga dokładności, ale też wcześniejszego przeanalizowania co zrobić, by dotarł do miejsca przeznaczenia bezpiecznie i bez uszkodzeń. Niezależnie od tego, czy wysyłasz mały czy duży instrument, można wyróżnić kilka podstawowych zasad.

Wybór odpowiedniego opakowania instrumentów

Wybierając pudełko – po prostu mocny, wytrzymały karton – upewnij się, że jest on rzeczywiście solidny. Nie trzeba testować go pod wpływem ciężarów, ale warto po prostu sprawdzić, czy dany instrument leży stabilnie i nie grozi mu np. przygniecenie. Ścianki opakowania kartonowego powinny być grube i najlepiej odpowiednio wzmocnione.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie użycie fabrycznie nowego opakowania niż już używanego – nawet jeśli to drugie nie ma rozdarć, wgnieceń i przebić. Decydujesz się na wykorzystanie opakowania z historią? W takim razie koniecznie usuń wszelkie naklejki i etykiety, które mogłoby np. zmylić kuriera co do zawartości.

Zabezpieczenie przesyłki

Najmocniejszy karton nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa paczki. Ważne jest, by zadbać o materiały, które bezpośrednio uchronią instrument przed uszkodzeniem. Co można wykorzystać do takiej izolacji? Świetnie sprawdzi się folia bąbelkowa lub specjalna pianka. Oczywiście równie skuteczne będzie wszystko co sprawi, iż przedmiot nie będzie przemieszczał się podczas transportu wewnątrz opakowania.

Ewentualny demontaż części instrumentów

Planując wysyłkę instrumentu muzycznego warto rozważyć rozłożenie go na części – o ile jest to oczywiście możliwe. Tego typu demontaż, choć niewątpliwie pracowity, ułatwi pakowanie, a także ochroni poszczególne elementy przed uszkodzeniem.

Można to zrobić nawet wtedy, gdy ktoś planuje… wysłanie fortepianu. Wystarczy usunięcie pedałów, nóżek oraz stojaka na nuty. Następnie należy przykryć klawisze kocem lub innym materiałem, aby zapobiec zadrapaniom. W ostatnim etapie wystarczy zabezpieczyć wszystkie małe części w osobnym pudełku, pamiętając o oznaczeniu każdej części, aby ułatwić ponowny montaż. Z kolei np. wysyłając skrzypce należy je zdemontować, usuwając struny, mostek, strunnik i podpórkę pod brodę. Te części trzeba schować w osobnym pudełku i obłożyć je folią bąbelkową lub wspomnianą pianką.

Prawidłowe oznaczenie przesyłki i przygotowanie etykiety

Po zapakowaniu instrumentu muzycznego, trzeba oczywiście właściwie oznaczyć przesyłkę. Musi ona zawierać standardowe informacje takie jak:

  • imię i nazwisko odbiorcy
  • imię i nazwisko nadawcy
  • dane adresowe obu stron.

Ważne jest, by oznaczyć paczkę jako delikatną – kurier bezwzględnie musi zostać uprzedzony o nietypowej, wrażliwej na ruch zawartości paczki.

Jaki kurier przewiezie instrument muzyczny?

Odpowiedź jest prosta: praktycznie każdy – ważne jednak, by paczka była odpowiednio zabezpieczona oraz opisana tak, by firma kurierska wiedziała, iż trzeba jej nadać wyjątkowy status. W przypadku instrumentów o ponadprzeciętnej wartości – np. specjalistycznych skrzypiec o znaczeniu historycznym – warto wybrać firmy zajmujące się doręczeniami właśnie takich przedmiotów klasy premium. W przypadku instrumentów standardowych – można bez problemu skorzystać z oferty wiodących firm kurierskich oferujących typowe przesyłki.